Trwa ładowanie...

Jak przejawia się nietolerancja laktozy u noworodka?

Laktoza to cukier znajdujący się w niemal każdym rodzaju mleka – jest ona obecna w mleku kobiet karmiących piersią, a także w mleku kozim, krowim czy owczym. Substancja ta jest wartościowym i bardzo ważnym składnikiem odżywczym w diecie noworodków i niemowląt, ponieważ stanowi źródło energii, wspiera proces wchłaniania wapnia, magnezu i cynku, bierze udział w budowie tkanki mózgowej, a ponadto pobudza rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Chociaż tak potrzebna, laktoza może być nietolerowana przez niektóre dzieci. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

1. Przyczyny problemów z trawieniem laktozy

Pod względem chemicznym laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy, czyli cukrów prostych. Do przyswojenia tych substancji niezbędna jest laktaza będąca enzymem wytwarzanym w błonie śluzowej jelit – to właśnie dzięki niej laktoza jest rozkładana, a cukry proste przyswajane przez organizm. Nietolerancja laktozy u noworodków spowodowana jest brakiem laktazy albo jej niedoborem. W takich sytuacjach laktoza nie jest rozkładana bądź też obecne w jelitach bakterie prowadzą do jej częściowej fermentacji. W efekcie prowadzi to do wzrostu ciśnienia osmotycznego w jelitach, wytarzania gazów i drażniących błonę śluzową jelit kwasów tłuszczowych.

2. Jak objawia się nietolerancja laktozy u noworodków?

Charakterystyczne objawy nietolerancji laktozy u noworodków to wzdęcia, kolka niemowlęca, gazy, bóle brzucha oraz odgłosy „przelewania się” w jelitach oraz wodnista i cuchnąca biegunka, z którą wydalane są resztki laktozy; czasem towarzyszą im też nudności i wymioty. Im większa dawka mleka, tym wymienione dolegliwości silniejsze. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka, ponieważ utrudnia ona wchłanianie składników odżywczych i może prowadzić do odwodnienia. W efekcie maluchy cierpiące z powodu nietolerancji laktozy często są niedożywione, a ich waga spada.

3. Przyczyny niedoboru laktazy

Nietolerancja laktozy spowodowana niedoborem rozkładającego ją enzymu może pojawić się u wcześniaków. W takich przypadkach problem zazwyczaj jest przejściowy i ustępuje w momencie, gdy jelita malucha zaczną wytwarzać laktazę. U dzieci urodzonych w terminie przyczyną może być wrodzony niedobór tej substancji, a wtedy objawy nietolerancji laktozy pojawiają się w ciągu pierwszych dziesięciu dni życia, zazwyczaj jednak można je zaobserwować już po pierwszym karmieniu.

4. W jaki sposób sprawdzić czy kłopoty z brzuszkiem to nietolerancja laktoz

Nietolerancja laktozy u noworodków powinna być skonsultowana z pediatrą. Jeśli więc masz podejrzenia, że wzdęcia, kolki i biegunki Twojego maluszka spowodowane są właśnie niedoborami odpowiednich enzymów trawiennych, udaj się na wizytę do specjalisty. W przypadku niemowląt zazwyczaj stosuje się tzw. próbę eliminacji i prowokacji. Najpierw więc eliminowane są produkty zawierające laktozę, a dziecko karmione jest specjalną mieszanką. Rodzice w tym czasie obserwują, czy objawy ze strony układu pokarmowego ustąpiły. Następnie laktoza ponownie wprowadzona zostaje do diety dziecka – powrót kolek, wzdęć i biegunki świadczy wówczas o jej nietolerancji.

5. Czym karmić niemowlę z nietolerancją laktozy?

Dieta dziecka z nietolerancją laktozy powinna być konsultowana z lekarzem. W pierwszym okresie życia jej podstawą są specjalne mieszkanki, które nie zawierają tego cukru – pediatra powinien podpowiedzieć, jakie preparaty będą odpowiednie dla malucha. W przypadku wrodzonej nietolerancji laktozy należy dbać o dietę już przez całe życie. Wprowadzając nowe elementy do jadłospisu dziecka trzeba więc pamiętać o tym, by nie zawierały one problematycznej substancji. Zadanie bywa trudne, bo laktoza występuje nie tylko w mleku, ale też w produktach, do których jest ono dodawane, a więc w nabiale, ciastach, pieczywie, słodyczach, a nawet w lekach. Konieczne jest więc szczegółowe zapoznawanie się z zawartością tego typu produktów i czytanie składu. Wybór żywności oraz medykamentów bez laktozy pozwoli uchronić się przed dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.