Trwa ładowanie...

Jak przejawia się nietolerancja laktozy u noworodka?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 21.12.2017 09:13
Jak przejawia się nietolerancja laktozy u noworodka?
Jak przejawia się nietolerancja laktozy u noworodka?

Laktoza to cukier znajdujący się w niemal każdym rodzaju mleka – jest ona obecna w mleku kobiet karmiących piersią, a także w mleku kozim, krowim czy owczym. Substancja ta jest wartościowym i bardzo ważnym składnikiem odżywczym w diecie noworodków i niemowląt, ponieważ stanowi źródło energii, wspiera proces wchłaniania wapnia, magnezu i cynku, bierze udział w budowie tkanki mózgowej, a ponadto pobudza rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Chociaż tak potrzebna, laktoza może być nietolerowana przez niektóre dzieci. Dlaczego tak się dzieje?

1. Przyczyny problemów z trawieniem laktozy

Pod względem chemicznym laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy, czyli cukrów prostych. Do przyswojenia tych substancji niezbędna jest laktaza będąca enzymem wytwarzanym w błonie śluzowej jelit – to właśnie dzięki niej laktoza jest rozkładana, a cukry proste przyswajane przez organizm. Nietolerancja laktozy u noworodków spowodowana jest brakiem laktazy albo jej niedoborem. W takich sytuacjach laktoza nie jest rozkładana bądź też obecne w jelitach bakterie prowadzą do jej częściowej fermentacji. W efekcie prowadzi to do wzrostu ciśnienia osmotycznego w jelitach, wytarzania gazów i drażniących błonę śluzową jelit kwasów tłuszczowych.

2. Jak objawia się nietolerancja laktozy u noworodków?

Charakterystyczne objawy nietolerancji laktozy u noworodków to wzdęcia, kolka niemowlęca, gazy, bóle brzucha oraz odgłosy „przelewania się” w jelitach oraz wodnista i cuchnąca biegunka, z którą wydalane są resztki laktozy; czasem towarzyszą im też nudności i wymioty. Im większa dawka mleka, tym wymienione dolegliwości silniejsze. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka, ponieważ utrudnia ona wchłanianie składników odżywczych i może prowadzić do odwodnienia. W efekcie maluchy cierpiące z powodu nietolerancji laktozy często są niedożywione, a ich waga spada.

3. Przyczyny niedoboru laktazy

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Nietolerancja laktozy spowodowana niedoborem rozkładającego ją enzymu może pojawić się u wcześniaków. W takich przypadkach problem zazwyczaj jest przejściowy i ustępuje w momencie, gdy jelita malucha zaczną wytwarzać laktazę. U dzieci urodzonych w terminie przyczyną może być wrodzony niedobór tej substancji, a wtedy objawy nietolerancji laktozy pojawiają się w ciągu pierwszych dziesięciu dni życia, zazwyczaj jednak można je zaobserwować już po pierwszym karmieniu.

4. W jaki sposób sprawdzić czy kłopoty z brzuszkiem to nietolerancja laktoz

Nietolerancja laktozy u noworodków powinna być skonsultowana z pediatrą. Jeśli więc masz podejrzenia, że wzdęcia, kolki i biegunki Twojego maluszka spowodowane są właśnie niedoborami odpowiednich enzymów trawiennych, udaj się na wizytę do specjalisty. W przypadku niemowląt zazwyczaj stosuje się tzw. próbę eliminacji i prowokacji. Najpierw więc eliminowane są produkty zawierające laktozę, a dziecko karmione jest specjalną mieszanką. Rodzice w tym czasie obserwują, czy objawy ze strony układu pokarmowego ustąpiły. Następnie laktoza ponownie wprowadzona zostaje do diety dziecka – powrót kolek, wzdęć i biegunki świadczy wówczas o jej nietolerancji.

5. Czym karmić niemowlę z nietolerancją laktozy?

Dieta dziecka z nietolerancją laktozy powinna być konsultowana z lekarzem. W pierwszym okresie życia jej podstawą są specjalne mieszkanki, które nie zawierają tego cukru – pediatra powinien podpowiedzieć, jakie preparaty będą odpowiednie dla malucha. W przypadku wrodzonej nietolerancji laktozy należy dbać o dietę już przez całe życie. Wprowadzając nowe elementy do jadłospisu dziecka trzeba więc pamiętać o tym, by nie zawierały one problematycznej substancji. Zadanie bywa trudne, bo laktoza występuje nie tylko w mleku, ale też w produktach, do których jest ono dodawane, a więc w nabiale, ciastach, pieczywie, słodyczach, a nawet w lekach. Konieczne jest więc szczegółowe zapoznawanie się z zawartością tego typu produktów i czytanie składu. Wybór żywności oraz medykamentów bez laktozy pozwoli uchronić się przed dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze