Trwa ładowanie...

Mit bezpłatnej ciąży i porodu. Ile decyzja o dziecku kosztuje w Polsce?

Avatar placeholder
03.02.2015 14:49
Mit bezpłatnej ciąży i porodu. Ile decyzja o dziecku kosztuje w Polsce?
Mit bezpłatnej ciąży i porodu. Ile decyzja o dziecku kosztuje w Polsce? (Zdjęcie kobiety z dzieckiem / Shutterstock)

Zbliżający się termin porodu u wielu kobiet, zwłaszcza tych, które rodzić mają po raz pierwszy, wywołuje strach. I nie chodzi tu tylko o ból. Na forach internetowych znaleźć możemy najróżniejsze, często naprawdę przerażające historie kobiet, które spotkały się z pozostawiającą wiele do życzenia opieką czy nieżyczliwością personelu. Coraz więcej Polek decyduje się zatem na poród w prywatnej klinice. Jak kształtują się związane z tym koszty?

spis treści

1. Poród w warunkach luksusowych

Jednoosobowy pokój z łazienką, 24-godzinny kontakt z przychylnie nastawionym personelem medycznym czy możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu ma w Polsce swoją cenę, która niestety jest dość wysoka. Z takich udogodnień może skorzystać zatem stosunkowo nieliczna grupa ciężarnych.

Pod lupę wzięto w ostatnim czasie oferty pakietów proponowanych przez prywatne lecznice ginekologiczne. Okazuje się, że wykupienie pełnego pakietu może wiązać się z kosztami wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych. Składa się na nie m.in. kilkanaście wizyt u ginekologa czy wykonanie koniecznych badań, w tym kilkukrotne badanie USG. W jednej ze szczecińskich placówek sam poród kosztuje 4500 tys. zł, w Warszawie – 10 tys., podczas gdy np. w pewnej klinice katowickiej za pełny pakiet panie muszą zapłacić 12 tys zł. Nieco taniej jest w Łodzi, gdzie w prywatnym ośrodku zarówno poród naturalny, jak i poprzez cesarskie cięcie może odbyć się za nieco mniej niż 4 tys.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Wiele rodzin po prostu nie może pozwolić sobie na pokrycie tak wysokich wydatków, zwłaszcza że suma potrzebna na zakup wyprawki dla malucha także nie należy do najniższych.W takiej sytuacji rozwiązaniem jest często skorzystanie z oferowanych przez firmy medyczne pakietów ciążowych. Miesięcznie musimy zapłacić wówczas ok. 200-300 zł.

2. Poród za państwowe

Sytuacja w szpitalach państwowych wygląda nieco inaczej. Niestety dzielenie niezbyt komfortowej sali z co najmniej kilkoma innymi matkami to nie jedyny problem. Placówki często otrzymują od Narodowego Funduszu Zdrowia kwoty zdecydowanie za małe, by pokryć koszty związane z wykonaniem standardowych usług, w tym wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego.

Aby nieco poprawić swój budżet, niektóre szpitale oferują możliwość skorzystania z ponadstandardowych, odpłatnych usług. W grę wchodzi przede wszystkim wspomniane znieczulenie zewnątrzoponowe, które bardzo często refundowane jest jedynie w teorii. Może ono zostać wykonane na prośbę pacjentki za wniesieniem „dobrowolnej” opłaty. Zdarza się, że wyceniany jest poród rodzinny, jednak nie jest to zgodne z prawem.

Aby sprawdzić, jakie prawa ma rodząca kobieta, wato zajrzeć do zapisów zawartych w dokumencie określającym standardy opieki okołoporodowej, który został wprowadzony w Polsce w 2011 roku. Znajdziemy w nim m.in. regulacje dotyczące tego, jakie wymagania możemy mieć wobec personelu medycznego i na jakie działania podczas porodu możemy nie wyrazić zgody.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze