Miód obłędu, czyli trująca słodycz

Miód to naturalny produkt otrzymywany z pracy pszczół. Uwielbiany przez dzieci, często stosowany jako dodatek do herbaty lub kanapek. W swoim składzie zawiera wiele cennych składników mineralnych oraz witamin. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że miód może być trujący.

Trujący miód?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów miodu: gryczany, lipowy, wielokwiatowy czy manuka. Każdy z nich otrzymuje się w inny sposób, dlatego też różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale i właściwościami leczniczymi.

Polecane wideo:

W niektórych miejscach na świecie pszczoły produkują miód, który wykazuje właściwości trujące. Zaliczamy je do „miodów obłędu”.

Po raz pierwszy zajwisko opisał Xenephon, któremu udało się zaobserwować przypadki zatruć żołnierzy w 300 r. p.n.e. Miało to miejsce w rejonie Morza Czarnego.

Po spożyciu miodu u wojowników wystąpowały takie dolegliwości jak: biegunka, wymioty oraz halucynacje. Z czasem substancji tej zaczęto używać jako broni biologicznej.

Grajanotoksyna

Trucizna, która występuje w „miodach obłędu”, to grajanotoksyna. Jest to substancja znajdująca się w pyłkach rododendronów. Powoduje szczególny rodzaj zatrucia miodem.

Skutki uboczne nie są śmiertelne, a objawy znikają do dwóch godzin od spożycia. Na początku osoba zatruta odczuwa przyjemne pobudzenie.

Kolejnymi symptomami są: zawroty głowy, osłabienie, nadmierna potliwość, wymioty czy mdłości. U osób wrażliwych objawy mogą wydłużyć się do maksymalnie dwóch dni.

Niekiedy zatrucie grajanotoksyną skutkuje bradyarytmią, czyli niskim tętnem oraz nieregularną pracą serca. Może objawiać się spowolnionym rytmem zatokowym połączonym z zaniżoną częstotliwością skurczów serca.

U niektórych osób powstaje hipotensja, czyli drastyczne zmniejszenie wartości ciśnienia tętniczego.

Do zatrucia toksycznym miodem dochodzi najczęściej przez przypadek.

Toksyczny, ale do kupienia

„Miód obłędu” jest częstym produktem kupowanym w Turcji i Nepalu, zwłaszcza podczas wybierania pamiątek. Zawartość trucizny nie podlega tam kontroli, a więc nikt nie zwraca tam uwagi na możliwe zatrucia.

Toksyczna dawka wynosi 5-30 g, a jej działanie zależy od masy ciała osoby spożywającej miód.

Od setek tysięcy lat rdzenni mieszkańcy rejonów Morza Czarnego stosują „miód obłędu” jako lek na wszystkie dolegliwości. Nie bacząc na możliwe skutki uboczne, przyjmują go na nadciśnienie, cukrzycę czy na problemy układu pokarmowego.

Niektórzy z nich toksyczną substancję traktują również jako afrodyzjak. Nie istnieją jednak żadne badania potwierdzające lecznicze działanie tego rodzaju miodu.  

Pomimo wszystkich negatywnych skutków można go kupić za pośrednictwem internetu . Kosztuje nawet ok. 1200 zł za kilogram. Dla własnego bezpieczeństwa, radzimy nie spożywać tego miodu.

Magdalena Bury, 12 miesięcy temu

Żywienie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Żywienie malucha
Żywienie malucha

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Niejadek w rodzinie W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy, a niektóre odmawiają zjedzenia czegokolwiek innego poza kilkoma potrawami. Jak przekonać niejadka do...

Żywienie malucha

Zdrowotne soki pod lupą - wybierz ten najlepszy

Zdrowotne soki pod lupą - wybierz ten najlepszy

dr n. med. Agnieszka Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Soki owocowe można podawać niemowlakom od 7. miesiąca życia (...) (jeśli są karmione piersią), a tym, które przyjmują mleko modyfikowane, już od 5. Na początku...

Żywienie malucha

Co jedzą na śniadanie dzieci z całego świata?

Co jedzą na śniadanie dzieci z całego świata?

, mango, awokado, jagód acai. Wietnam Zupa na śniadanie? W Wietnamie maluchy od samego rana zajadają się bulionem z makaronem, wołowiną (lub kurczakiem (...) , w którym brakuje słońca, mamy dbają o to, by dzieci otrzymywały porcję witaminy...

Żywienie malucha

Superżywność dla dzieci

Superżywność dla dzieci

Owsianka Badania wykazały korzystny wpływ spożywania owsianki na poziom koncentracji uczniów na lekcjach. Bogate w błonnik pełne ziarna powodują stopniowe uwalnianie energii do całego organizmu i znormalizowanie poziomu uwagi młodych żaków. Orzechy Zdrowe...

Żywienie malucha

Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice

Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice

, nie jest to treść żołądkowa i bezpośredniego kontaktu płód ze strawionymi resztkami pokarmów nie ma, ale udowodniono naukowo, że żywienie się ciężarnej ma wpływ (...) z jedzeniem Kilkumiesięczne dziecko nie wie, co to znaczy, gdy rodzic...

Żywienie malucha

Kiedy wprowadzać jajka do diety dziecka?

Kiedy wprowadzać jajka do diety dziecka?

z wątroby rekina. Co wybrać? Ile jajek może zjeść dziecko? Według zaleceń dietetyków maluchy, które skończyły 7. miesiąc życia, mogą już skosztować pół (...) mogą spożywać jajka nawet 4-5 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że jeśli wprowadzamy...

Żywienie malucha

Czym jest neofobia żywieniowa?

Czym jest neofobia żywieniowa? Odtwórz wideo

Grymaszenie czy neofobia żywieniowa? Czy grymaszenie dziecka podczas posiłków to zawsze neofobia żywieniowa? Co oznacza ten skomplikowany termin, czym objawia się schorzenie i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety małego niejadka?

Żywienie malucha

Ile powinno jeść dziecko?

Ile powinno jeść dziecko?

Ile dziecko powinno jeść? - pytanie to zadaje sobie niejedna mama, martwiąc się, że jej maluch zjada mniej niż dzieci w przedszkolu czy pociechy