Trwa ładowanie...

Menopauza a ciąża – przekwitanie, możliwości zapłodnienia, kontrowersje

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Ciąża po menopauzie jest coraz bardziej realna dla kobiet, które nadal pragną mieć dzieci
Ciąża po menopauzie jest coraz bardziej realna dla kobiet, które nadal pragną mieć dzieci (123rf)

Menopauza a ciąża to bardzo złożona zależność. Choć perspektywa zajścia w ciążę po menopauzie wydaje się nieprawdopodobna to jednak obecna technika i postęp w medycynie może doprowadzić do tego, że tematy związane z menopauzą i ciążą będą coraz bardziej aktualne. Dlaczego ciąża po menopauzie jest tak kontrowersyjnym tematem?

spis treści

1. Menopauza a ciąża - przekwitanie

Menopauza a ciąża to tematy, które teoretycznie się wykluczają. Menopauza jest trudnym okresem w życiu większości kobiet. Menopauza oznacza ostatnią miesiączkę i jednocześnie jest to moment, gdy kobieta wchodzi w okres starzenia się i tym samym kończy się dla niej czas prokreacji.

Menopauza przez wiele kobiet widziana jest jako koniec kobiecości i młodości. W czasie menopauzy kobietom doskwiera bezsenność, uderzenia gorąca, zmęczenie i brak ochoty na seks. Jednak menopauza nie musi oznaczać, że kobieta nie zajdzie już nigdy w ciążę i nie będzie się cieszyć potomstwem.

2. Menopauza a ciąża - możliwości zapłodnienia

Zobacz film: "Wpływ menopauzy na zdrowie"

Menopauza a ciąża to ważny temat dla wielu kobiet. W czasie menopauzy organizm przestaje produkować estrogeny, a jajniki zwalniają. Jednak choć cykle miesiączkowe w czasie menopauzy są zaburzone, nie uniemożliwia to kobiecie zajście w ciążę.

7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział
7 rzeczy o macierzyństwie, o których nikt ci wcześniej nie powiedział [8 zdjęć]

Jeśli do tej pory myślałaś, że bycie mamą to prosta sprawa, bo przecież wystarczy dziecku dać jeść,

zobacz galerię

Aby stwierdzić menopauzę, miesiączka nie powinna się pojawić przez kolejnych 6 miesięcy. Jednak zanim to nastąpi, kobieta w czasie menopauzy może nadal zajść w ciążę. Jednoznaczną odpowiedź w kwestii związku między menopauzą a ciążą może udzielić dopiero lekarz ginekolog. Możliwość ciąży w okresie menopauzy określa się po wykonaniu badań hormonalnych. Wówczas można stwierdzić, czy dana kobieta w okresie menopauzy może zajść w ciążę.

Obecnie jednak ciąża po menopauzie może okazać się możliwa u kobiet, które przeszły przeszczep zdrowych tkanek jajnika. Metoda ta polega na pobieraniu zdrowej tkanki jajnika i zamrażaniu jej. Dzięki nowej metodzie nawet kobieta po menopauzie zajdzie w ciążę, gdy tylko będzie chciała. Wówczas wystarczy rozmrozić pobrany fragment jajnika i wszczepić go kobiecie. Dzięki temu odzyskuje on pełną sprawność.

Zabiegi takie nie są jednak powszechnie stosowane. Najczęściej stosuje się go u kobiet po leczeniu onkologicznym i umożliwia naturalne zapłodnienie. Po przeszczepie jajnik jest sprawny nawet przez kilka lat. Zabieg umożliwiający ciążę po menopauzie ma również inne zalety. Dzięki niemu po menopauzie kobiety są nadal chronione przed osteoporozą i problemami z sercem.

ZOBACZ TAKŻE:

Ta innowacyjna metoda umożliwiająca ciążę po menopauzie została przedstawiona i omówiona na konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Stambule.

3. Menopauza a ciąża - kontrowersje

Menopauza a ciąża to jednak bardzo kontrowersyjna kwestia. Choć wiele kobiet po menopauzie nadal marzy o ciąży, to eksperci alarmują, że jest to sprzeczne z naturą. Ponadto ciąża po menopauzie może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Upowszechnienie opisanego zabiegu mogłoby również doprowadzić do wydłużenia się wieku, w którym kobiety zachodzą w ciążę i wzrost liczby matek w podeszłym wieku.

Sceptycy twierdzą, że o ile zamrażanie tkanek jajnika jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które ze względów zdrowotnych nie mogłyby już zajść w ciążę, to nie jest to metoda na wydłużenie płodności i ciążę po menopauzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze