Trwa ładowanie...

Jajniki – budowa, funkcje

Jajniki są niepozorne, jeśli chodzi o wielkość, ale ich rola w organizmie każdej kobiety jest bardzo duża. Nie tylko pozwalają kobiecie zostać mamą, ale też wpływają na pracę jej serca, od nich zależy też jakość życia seksualnego. Niestety w większości chorób jajników czy zaburzeń ich funkcjonowania kobieta nie odczuwa znaczących objawów, dlatego tak często stan chorobowy wykrywany jest zbyt późno, dzieje się tak dla przykładu w przypadku raka jajnika.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Jajniki – budowa

Jajniki kształtem przypominają migdał. U zdrowej, dorosłej kobiety jajniki mieszczą się w przedziałach wymiarów: długość 2 – 4 cm, szerokość od 1, 5 do 3 cm, a grubość to 1 cm. Jajniki zmieniają się wraz z czasem dojrzewania kobiety. W okresie dojrzewania jajniki są jeszcze mniejsze, a powierzchnia jest gładka. Natomiast u kobiety starszej stają się bardziej pofałdowane, a ich powierzchnia jest bardziej nieregularna. W okresie menopauzy funkcje jajników powoli się wygaszają, a wymiary znacznie zmniejszają. Jajniki zmieniają się zależnie od etapu cyklu owulacyjnego, podobnie jest z ich aktywnością.

Jajniki regulują pracę wielu narządów w organizmie kobiety
Jajniki regulują pracę wielu narządów w organizmie kobiety

W czasie najbardziej intensywnego działania, czyli w momencie owulacji jajniki znacznie się powiększają. Według ginekologów jajniki u kobiet, które jeszcze nie były w ciąży, nie rodziły są większe niż u kobiet, które już są mamami. W ciąży, a zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze jajniki się powiększają, ponieważ przygotowują się do zwiększonej produkcji hormonów. Jajniki są zlokalizowane w podbrzuszu pod ujściem jajowodów, zaraz przy bocznych ściankach miednicy. W prawidłowym ich ułożeniu pomagają więzadła. Bardzo często przy wszelkich infekcjach jajowodów objawy są kojarzone z zaburzoną pracą jajników, a wynika to z bliskiego położenia jednego i drugiego organu. Oczywiście dochodzi do sytuacji, że stan zapalny jajowodów przechodzi też na jajniki, ponieważ oba narządy są ze sobą połączone.

To też warto wiedzieć

2. Jajniki – funkcje

Jajniki przede wszystkim odpowiadają za produkcję komórek rozrodczych, a także hormonów. Jakie hormony produkują jajniki? Do najczęściej wymienianych i kontrolowanych podczas badań ginekologicznych należą: progesteron, estrogen, estradiol i hormon ułatwiający poród, czyli relaksyna. Innym hormonem, którego nadmiar może powodować przykładowo kłopoty z zajściem w ciążę jest androgen. Dlatego właściwie pracujące jajniki mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu kobiety.

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę
Błędy, które utrudniają zajście w ciążę [6 zdjęć]

Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę. Niestety...

zobacz galerię

Jeśli jajniki przestają działać prawidłowo rzadko, która kobieta orientuje się, że sytuacja wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej kobieta decyduje się na konsultację jeśli pojawiają się silne bóle podbrzusza, nienaturalne upławy, zaburzenia cyklu owulacyjnego. W niektórych przypadkach może wystąpić gorączka. Niewłaściwie funkcjonujące jajniki mogą też powodować zaburzenia pracy układu pokarmowo – trawiennego, ale też moczowego dla przykładu pojawiają się nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, częste oddawanie moczu. Kobieta może się również skarżyć na ból podczas stosunku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.