Wydzielina z pochwy – opis, wydzielina normalna, wydzielina niepokojąca
Wydzielina z pochwy jest naturalnym, zdrowym przejawem funkcjonowania układu rozrodczego. Za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje. Jeśli wydzielina z pochwy zaczyna się zmieniać i nieprzyjemnie pachnieć to znak, że masz do czynienia z infekcjami.
1. Wydzielina z pochwy – opis
Wydzielina z pochwy podczas całego cyklu menstruacyjnego ulega zmianom a to za sprawą hormonów. W zależności od tego jaki hormon zaczyna dominować wydzielina z pochwy ulega zmianie. Zaraz po menstruacji prawie w ogóle jej nie ma, później pojawiają się jej niewielkie ilości a w czasie jajeczkowania wydzielina jest obfita, ciągnąca i przejrzysta a po okresie jajeczkowania aż do miesiączki jest nieprzejrzysta i gęsta. Kiedy dzieje się inaczej i wydzielina zmienia kolor lub zapach to znak, że wkradła się jakaś infekcja.
2. Wydzielina z pochwy – wydzielina normalna
Zazwyczaj wydzielina pojawiająca się w czasie owulacji tak jak wspomnieliśmy wyżej jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję. Wydzielina z pochwy spowodowana przez podniecenie również będzie wyglądać podobnie. Jeśli w cyklu mamy dni niepłodne to wydzielina jest biała lub żółtawa i gęsta, ale nie może mieć żadnych grudek. Każda wydzielina z pochwy ma lekki ale nie nieprzyjemny zapach, zależy to od każdej kobiety. Czasami zdarza się, że wydzielina ma lekko brązowe zabarwienie i najczęściej dzieje się tak tuż przed okresem lub tuż po okresie. Wydzielina zazwyczaj występuje w umiarkowanych ilościach a także może pojawiać się na bieliźnie.
3. Wydzielina z pochwy – wydzielina niepokojąca
Kiedy zauważysz, że wydzielina z pochwy jest grudkowata o serowatej konsystencji, kiedy jest za bardzo gęsta lub wodnista, kiedy jest zbyt obfita, ma intensywny nieprzyjemny zapach oraz kiedy jej zabarwienie jest szarawe, zielonkawe, żółtawe lub różowawe to może sygnalizować to infekcję. Wyróżniamy infekcję bakteryjne oraz grzybicze oraz choroby przenoszone drogą płciową. Zaliczamy do nich rzeżączkę, chlamydię. Przy różnego typu infekcjach bardzo często występuje pieczenie, swędzenie, ból podczas stosunku oraz dyskomfort podczas oddawania moczu. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się dni, kiedy wydzielina z pochwy może mieć inny zapach, niezbyt świeży a nic złego się nie dzieje. Dzieje się tak, ponieważ możesz mieć do czynienia z chwilowym brakiem równowagi w okresie oczyszczania się pochwy. Jeśli natomiast zauważysz, któreś z wymienionych wyżej niepokojących objawów, które utrzymują się dłużej niż kilka dni to jak najszybciej zgłoś się do ginekologa.