Trwa ładowanie...

Materac dla niemowląt

Przyszli rodzice poświęcają dużo czasu i uwagi znalezieniu ładnego łóżeczka oraz pościeli, często zaniedbując przy tym wybór materaca. Małe dzieci nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o przestrzeń do spania, jednak oprócz wygody liczy się coś innego – bezpieczeństwo dziecka. Nieprawidłowo dobrany materac w łóżeczku dziecka może stanowić dla niego zagrożenie. Na co więc zwracać uwagę, kupując materac dla niemowlaka?

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

spis treści

1. Jaki powinien być materac dla niemowląt?

Najważniejszy jest rozmiar materaca. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zmierzyć łóżeczko i zapisać sobie pomiary. Dobrą wiadomością dla przyszłych rodziców jest fakt, iż większość łóżeczek i materaców jest obecnie produkowana w standardowych rozmiarach, dlatego dobranie materaca do łóżka nie powinno stanowić dużego wyzwania. Mimo to warto wiedzieć, jaka wielkość będzie odpowiednia. Po umieszczeniu materaca w łóżeczku pomiędzy nim a prętami nie powinno być wolnej przestrzeni. Jeśli jesteś w stanie zmieścić swój palec, materac jest zbyt mały i nie nadaje się. Na wszelki wypadek przed kupnem upewnij się, że będziesz mogła zwrócić materac do sklepu.

Duże znaczenie ma także twardość materaca. Powinien być on dość twardy. Rodzicom może wydawać się, że miękki materac i poduszki to doskonały pomysł, ale niemowlę potrzebuje bardziej solidnej powierzchni do spania. Małe dzieci nie są w stanie przewrócić się z brzucha na plecy, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której ich twarz zapada się w zbyt miękką poduszkę. Kupując materac, należy nacisnąć go i obserwować, czy zapada się pod dłonią, czy stawia opór. Im większy opór, tym twardszy materac.

2. O czym pamiętać, kupując materac?

Niejeden rodzic zastanawia się, czy lepszy jest materac piankowy, czy ten na sprężynach. Materace piankowe są zwykle tańsze, przy czym są równie bezpieczne, pod warunkiem, że nie są zbyt miękkie. Piankowe materace są lżejsze, dlatego łatwo podnieść je, zmieniając pościel. W przypadku materaców ze sprężynami ważna jest ich liczba. Im więcej sprężyn, tym twardszy materac. Jeśli materac ma niewielką liczbę sprężyn, nie ma jednak powodu do zmartwień – będzie służył stosunkowo lekkiemu małemu człowiekowi, dlatego ryzyko zapadnięcia sprężyn i odkształceń materaca jest niewielkie.

Należy zwrócić uwagę również na materiał pokrywający materac. Dużą popularnością cieszą się materace z kilkoma zdejmowanymi warstwami materiału. Jeśli zewnętrzna warstwa zniszczy się lub podrze, można ją zdjąć. Jest to korzystne także ze względów higienicznych. Ulewanie lub wypadki z brudną pieluchą zdarzają się w każdym domu, w którym mieszka niemowlak. Warto sprawdzić także sposób, w jaki materiał pokrywający materac jest uszyty. Czy plastikowe szwy są mocne oraz wytrzymałe? Jeśli są ostre, mogą drapać i kaleczyć podczas zmiany pościeli.

Materac do łóżeczka niemowlaka to, wbrew pozorom, poważny zakup. Nie warto decydować się na pierwszy lepszy materac – wskazana jest rozwaga. Ważny jest nie tylko jego rozmiar, ale i rodzaj, twardość oraz wykonanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.