Trwa ładowanie...

Mam 10 lat, a to mój codzienny makijaż do szkoły

 Magdalena Bury
28.04.2017 14:57
Nastoletnie dziewczyny znają się na makijażu lepiej od ich matek
Nastoletnie dziewczyny znają się na makijażu lepiej od ich matek (Youtube)

Wstają wcześniej, by perfekcyjnie nałożyć korektor pod oczy, podkład i wykonturować twarz. Potem pakują do plecaka podręczniki i kanapkę na drugie śniadanie. Idą do szkoły. Filmików, na których małe dziewczynki i nastolatki pokazują, jak malują się na co dzień, jest w internecie coraz więcej. Sprawdziłam, czy tutoriale makijażowe wykonywane przez uczennice z podstawówki to problem czy tylko niegroźna zabawa.

1. Dzisiaj pokażę wam moją toaletkę

Carmen to 9-latka, która od grudnia 2016 prowadzi swój kanał na Youtube. I chociaż chodzi dopiero do trzeciej klasy szkoły podstawowej, zawartość jej szafek może zawstydzić każdą kobietę. Niedawno ukazał się filmik, na którym dziewczynka prezentuje, jak wygląda jej toaletka.

Sprawdź również:

Jedna z nas chciała kupić dziecko przez internet za 40 tys. złotych. To prostsze niż się wydaje

Błyszczyki, antyperspiranty czy mgiełki zapachowe dziewięciolatki pochodzą z wyższych kosmetycznych półek. Codziennie skrupulatnie stosuje każde z nich. Jej vlogi śledzi ponad 2 tys. osób. "The Carmen" to tylko jeden z wielu kanałów prowadzonych przez dzieci i nastolatki. Po co to robią?

Zobacz film: "Delikatny makijaż do szkoły"

- Ludzie uczą się przez naśladowanie, a dzieci zawsze podążały za dorosłymi. One widzą, co jest dla nas ważne, jak wykorzystujemy czas i po prostu za tym idą. Dziewczynki pokazujące swoje makijaże robią to samo, co ich rówieśniczki 100 lat temu pomagające mamie w kuchni – mówi dla WP parenting Joanna Baranowska, coach "Pozytywnej Dyscypliny".

Przeczytaj też:

Mężczyzna jest ojcem 200 dzieci. Ta historia zdarzyła się naprawdę

Dzieci będą naśladować nas czy tego chcemy czy nie, więc warto zastanowić się w jakich sytuacjach nas widzą, bo to właśnie one będą dla nich całym światem.

Na swoich kanałach prezentują różne sposoby na naturalny makijaż do szkoły
Na swoich kanałach prezentują różne sposoby na naturalny makijaż do szkoły (Youtube)

Jak dodaje psycholog, drugą stroną medalu jest kwestia udostępniania swojego wizerunku czy wiary w to, że jest on wszystkim, ale wierzę, że rodzice tych dziewczynek mają plan wychowawczy, wiedzą co ich córki robią i rozmawiają z nimi o tym.

11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna
11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna [11 zdjęć]

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje

zobacz galerię

2. Codzienny makijaż 12-latki

Swoje makijaże do szkoły prezentują nastolatki na całym świecie. Trend ten przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Filmików z makijażem dla 9-latki, 10-latki czy 11-latki jest coraz więcej. Dziewczynki pokazują, w jaki sposób szybko nałożyć podkład czy wytuszować rzęsy, by nadać im naturalny wygląd.

W filmikach dziewczynki i nastolatki pokazują też zawartość swoich kosmetyczek
W filmikach dziewczynki i nastolatki pokazują też zawartość swoich kosmetyczek (Youtube)

- Gdzie są rodzice? Kim są? Dlaczego na to pozwalają? W jakim dziecko przebywa środowisku? Mam wiele pytań. Szkoda mi takich dzieci. Szczerze oburza mnie to. Jestem mamą 10-latki. Nigdy bym nie pozwoliła na takie zachowanie – komentuje dla WP parenting Anna, matka trzecioklasistki.

Podobnie uważa Karolina, matka 12-latki: - Twarz dziewczynki w tym wieku jest tak piękna, że nie wymaga żadnego makijażu. Nakładanie kosmetyków nie sprzyja również jej zdrowiu. I o tym właśnie porozmawiałabym z córką.

Nastolatki wychodzą do szkoły w pełnym makijażu
Nastolatki wychodzą do szkoły w pełnym makijażu (Youtube)

Niczego bym jej nie nakazywała, a jedynie wskazała, jakie są konsekwencje stosowania pudru czy cieni do powiek. Wskazała ich składniki i to, jaki mają wpływ na zdrowie i cerę. Jeśli uparcie chciałaby się malować, zgodziłabym się na lekkie tuszowanie rzęs i ewentualnie malowanie ust błyszczykiem o delikatnym kolorze – dodaje kobieta.

Przykładem coraz bardziej popularnego trendu może być też filmik vlogerki Julia2300fly "Mój codzienny makijaż w czasie wakacji". Wyświetlono go ponad 145 tys. razy. Internauci są podzieleni: "Jak będziesz starsza to będziesz wyglądała okropnie!", "Niszczysz sobie cerę. Po co ci to?", "Po co tyle tej tapety na twarz walisz?". Większość z nich jest pozytywna, pochodzą one od rówieśników nastolatki. Internautki pytają o inne kosmetyki, sposoby ich nakładania czy marki.

- Zależy, ile ma się lat, ale lekki makijaż nikomu nie zaszkodzi. Ja się maluje delikatnie. Moje niektóre koleżanki robią pełny makijaż. Według mnie to przesada nosić taką tapetę. W gimnazjum prawie w ogóle nie mogłam się malować, bo groziła za to uwaga – mówi dla WP parenting Magda, licealistka z Rzeszowa.

Takie zachowania u młodych dziewczynek są w dużej mierze kształtowane przez media. - Która z nich choć raz nie marzyła o byciu sławną i popularną? Portale takie jak Youtube przychodzą tutaj z pomocą. Dla dziewczynek, które dopiero nabywają świadomości własnego ciała, wyglądu czy piękna może to mieć katastrofalne skutki – mówi dla WP parenting Mateusz Dobosz, psycholog pracujący w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu.

Ekspert hobbystycznie zajmuje się badaniem zjawiska uzależnienia osób młodych od internetu, portali społecznościowych oraz innych nowych mediów. Pytania o tego typu trendy to dla niego nie nowość.

Jak dodaje psycholog, dzieci uczą się od najmłodszych lat, że w szkole, sklepie czy na podwórku pokazać się mogą tylko w makijażu. Kształtuje to w nich obniżoną samoocenę lub pewność siebie i przekonanie o własnej atrakcyjności tylko wtedy, gdy mają dobrą kreskę na oku.

Teraz, aby być "cool" wystarczy dobrze się umalować i pokazać w internecie. - Ta presja może w końcu sprawić, że naturalne piękno zostanie całkowicie wyparte sztucznym makijażem. Nastolatki czy dziewczynki bez niego będą uważane za gorsze i wykluczane z grup koleżeńskich, co w rezultacie może spowodować zaburzenia psychiczne, osobowości czy niezaspokojenie podstawowych potrzeb – komentuje ekspert.

Psycholog dodaje jeszcze, że poczucie odrzucenia i odstawania od "wszystkich" będzie tak wielkie, że osoby w młodym wieku staną przed olbrzymim dylematem: być sobą i odstawać od grupy (a przez to cierpieć) czy ulec presji, pogwałcić własne, delikatne jeszcze, przekonania i być takim jak inni. Wybór padnie na mniejsze zło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze