Trwa ładowanie...

Małe dzieci naśladują każdy ruch rodziców wykonujących ćwiczenia fizyczne

Avatar placeholder
11.01.2017 12:31
Małe dzieci naśladują każdy ruch rodziców wykonujących ćwiczenia fizyczne
Małe dzieci naśladują każdy ruch rodziców wykonujących ćwiczenia fizyczne

Wiemy, że dzieci odbierają sygnały społeczne od rodziców - słowa, przekonania, a nawet ton głosu. Jednak eksperci ostrzegają niektórych rodziców, że powinni zrozumieć, jak bardzo ich zwyczaje związane z aktywnością fizyczną wywierają wpływ na ich dzieci.

Dzięki obserwacji ponad 1 000 rodzin przy użyciu urządzeń monitorujących aktywność fizyczną, naukowcy pracujący dla amerykańskiego rządu doszli do wniosku, że dzieci będą wykonywać więcej ćwiczeń, jeśli ich rodzice to zrobią.

Z każdą dodatkową minutą ruchu zarejestrowaną przez urządzenie rodzica następował prawie zawsze natychmiastowy skok w aktywności tego urządzenia u dziecka.

Dzieci rodziców spędzających dzień na kanapie, jednak rzadko angażują się w aktywność fizyczną. Przedstawiciele rządu ostrzegają, że odkrycia podkreślają, jak ważni są rodzice w odwracaniu rosnącego kryzysu otyłości.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"
Dzieci uczą się aktywności fizycznej od swoich rodziców
Dzieci uczą się aktywności fizycznej od swoich rodziców

"Dobrą wiadomością jest to, że zwiększenie aktywności fizycznej jest nie tylko dobre dla zdrowia rodziców, ale również pomaga zaprogramować te zachowania u ich dzieci" - powiedział główny badacz dr Shari Barkin, dyrektor Badań Nad Otyłością Dzieci w Szpitalu Dziecięcym Monroe Carell Jr. w Vanderbilt.

"To podwójnie dobre dla zdrowia rodziny. Zaprogramowanie tego zwyczaju odpowiednio wcześnie może wpłynąć na dobry stan zdrowia nie tylko w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu" - tłumaczy.

Wytyczne krajowe zalecają, aby przedszkolakom zapewniać około trzech godzin dziennie całkowitej aktywności fizycznej (delikatnej, umiarkowanej i energicznej).

To powinno zawierać co najmniej jedną godzinę umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej. Jednak raporty pokazują, że nie więcej niż połowa dzieci w wieku przedszkolnym w rzeczywistości realizuje te zalecenia.

W ramach trzyletniej analizy tej kwestii dr Barkin postanowiła zbadać, jak przedszkolaki zachowują się pod wpływem rodziców.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Ona szczególnie koncentruje się na amerykańskich mniejszościach etnicznych o niskich dochodach, które są najciężej dotknięte otyłością. Około 75 proc. dzieci było pochodzenia latynoskiego i niemal 10 proc. było Afroamerykanami z Minnesoty i Tennessee.

Około 60 proc. dzieci były normalnej masy ciała, podczas gdy 30 proc. miało nadwagę, a 10 procent było otyłych. Ponad trzy czwarte rodziców miało nadwagę lub otyłość.

Badanie śledziło ponad 1 000 par rodzic-dziecko za pomocą urządzeń monitorujących aktywność przez 12 godzin dziennie - najdłuższy w historii czas w takim badaniu.

W badanym okresie, rodzice i dzieci nosiły urządzenia przez więcej niż 12 godzin dziennie.

Naukowcy widzieli silny związek między siedzącym trybem życia i łagodną aktywnością fizyczną u rodziców i dzieci.

ZOBACZ TAKŻE:

Odkryli również, że 40 minut umiarkowanej do energicznej aktywności fizycznej rodzica było skorelowane z poziomem aktywności u dzieci w wieku przedszkolnym.

Każda minuta, którą rodzic spędzał w bezruchu, sprawiała, że brak aktywności u dziecka wzrastał o 0,10 minuty.

Z drugiej strony, za każdą minutę, w której rodzic był zaangażowany w lekką aktywność fizyczną, lekka aktywność fizyczna dziecka wzrastała o 0,06 minuty.

Ostatecznie, naukowcy odkryli, że brak ruchu rodzica bezpośrednio wpływał na aktywność fizyczną u dzieci.

Badanie to jest częścią trwających badań dr Barkin nad otyłością u dzieci.

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?
Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej? [6 zdjęć]

Uważasz, że twoje dziecko powinno nauczyć się mówić po angielsku, grać na instrumencie i korzystać ze

zobacz galerię

"Właśnie kończymy trwającą trzy lata interwencję w celu zapobiegania otyłości u dzieci, zwaną Growing Right Onto Wellness (GROW) Trial, która obejmuje prace nad zdrowymi zachowaniami w stylu życia rodziców, jak i zdrowymi zachowaniami ich dzieci w ponad 600 parach rodzic-dziecko" – powiedziała dr Barkin.

"Będziemy w stanie zbadać, jak rodzice i dzieci mogą wykorzystywać istniejące zakorzenione i społeczne środowiska w celu maksymalizacji starań o dobre zdrowie oraz do zaprogramowania i utrzymania zdrowych nawyków" - powiedziała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze