Trwa ładowanie...

Loty samolotem w ciąży

Avatar placeholder
15.06.2014 07:01
Loty samolotem w ciąży
Loty samolotem w ciąży

Wakacje za progiem, biura podróży kuszą super ofertami wypoczynku w ciepłych krajach. Ty spodziewasz się dziecka. Pojawia się dylemat: lecieć na wczasy samolotem czy nie lecieć? Podobny dylemat może stanąć przed tobą również wtedy, gdy obowiązki zawodowe wymuszają na tobie loty samolotem. Jak wiadomo, z pracy ciężko zrezygnować.

1. Latanie samolotem w późniejszych trymestrach ciąży

Choć nikt nie zakazuje ciężarnym korzystania z samolotu jako środka transportu, nikt go też nie poleca. Nie można przewidzieć, jak zareaguje organizm kobiety na lot, ani jak ten lot będzie przebiegał. Ekstremalne przeżycia w ciąży nie są pożądane. Lekarze sugerują, by o ile jest to możliwe rezygnować z samolotu w okresie ciąży. Jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej wybrać na lot okres pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży.

Podróże w I trymestrze mogą zwiększać ryzyko poronień oraz potencjalnych uszkodzeń płodu, spowodowanych działaniem obecnych na lotniskach urządzeń kontrolnych, wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie.

W III trymestrze lot odradza się ze względu na zmiany ciśnienia (które są szczególnie odczuwalne i przez to niebezpieczne w małych samolotach) oraz zmniejszenie zawartości tlenu w atmosferze na dużych wysokościach. Ponadto, loty w tym okresie mogą nasilać typowe dolegliwości ciążowe jak np. bóle pleców, skurcze nóg lub ich puchnięcie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Każda decyzja o locie samolotem musi być poprzedzona wizytą u lekarza ginekologa. To on oceni, czy podróż samolotemjest dla ciężarnej bezpieczna. Zdecydowanie nie poleca się tego środku transportu w przypadku:

  • ciąży mnogiej;
  • wcześniejszego poronienia;
  • ciąży wysokiego ryzyka;
  • dolegliwości ze strony układy krążenia.

2. Jak przetrwać lot samolotem?

By zminimalizować negatywne skutki lotu, kobieta w ciąży powinna często zmieniać pozycję, co pół godziny wstawać i w miarę możliwości „pospacerować”. Musi pamiętać o poruszaniu nogami i stopami. Skurczona pozycja i noga na nogę nie służą ani jej, ani dziecku. Ciężarna powinna dużo pić i w razie konieczności, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, przyjmować leki np. rozkurczowe. Ważne jest, by kobieta w ciąży zwróciła szczególną uwagę na zapięcie pasa bezpieczeństwa. Nie może on uciskać brzucha. Powinien przebiegać pod nim i opierać się na kościach miednicy, tak jak w samochodzie.

Nawet jeżeli lekarz prowadzący wyrazi zgodę na lot samolotem, przewoźnik może mieć inne zdanie. Wybierając linię lotniczą trzeba sprawdzić, jaki regulamin odnośnie kobiet w ciąży w niej obowiązuje. Wielu przewoźników wprowadza dość rygorystyczne obostrzenia. Większość wymaga specjalnych zaświadczeń, wydawanych najdalej 3-5 dni przed lotem przez ginekologa lub położną, zezwalających na lot i stwierdzających brak jakichkolwiek przeciwwskazań.

Linie lotnicze:

  • easyJet – do 27 tygodnia ciąży bez zaświadczenia; pomiędzy 28 a 36 tygodniem zaświadczenie konieczne, zaś od 36 tygodnia kobiety w ciąży nie mogą latać tą linią.
  • Wizzair – do 28 tygodnia ciąży bez zaświadczenia,; od 28 do 34 z zaświadczeniem; po 34 tygodniu ciąży zakaz.
  • Ryanair – od 28 tygodnia wymagane zaświadczenie; zakaz w ciąży mnogiej od 32 tygodnia, a w pojedynczej od 36.
  • PLL LOT – wymagane zaświadczenie od momentu gdy ciąża widoczna do 36 tygodnia ciąży, później lot możliwy pod warunkiem posiadania formularza MEDA.
  • Lufthansa – o ile kobieta nie leci do Kanady może tą linią podróżować do 36 tygodnia ciąży bez zaświadczeń. Gdy do Kanady od 28 tygodnia do 36 zaświadczenie, a po 36 tygodniu zaświadczenie musi być wystawione nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem.
  • British Airways – do 36 tygodnia ciąży w przypadku ciąży pojedynczej, a do 32 w ciąży mnogiej bez zaświadczeń.
  • Air France – zaświadczenie wymagane dopiero w 9 miesiącu ciąży.
  • United Airlines - j.w.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze