Lidokaina – właściwości, wskazania, przeciwwskazania
Czym jest lidokaina? Jest to pochodna acetanilidu, przede wszystkim uważana jest za środek o działaniu znieczulającym. Podawana jest w postaci żelu, ale jest też lidokaina dla sportowców w formie aerozolu. Lidokaina jest też używana w każdym gabinecie stomatologicznym w formie roztworu chlorowodorku w ampułce, może być wstrzykiwana w czystej postaci lub z dodatkiem noradrenaliny, albo adrenaliny. Lidokaina jest też środkiem antyarytmicznym, który nie wydłuża czasu refrakcji.
1. Lidokaina – właściwości
Lidokaina hamuje pompę sodowo – potasową, a także przepuszczalność błony neuronu. Zatem główne zadanie, jakie ma lidokaina to odwracalne przyhamowanie przewodnictwa impulsów we włóknach nerwu. Lidokaina ma niewielki wpływ na mięsień serca i nie wpływa w żaden sposób na jego rytm i pracę. Czas jej działania jest bardzo szybki, w przypadku, kiedy lidokaina jest w postaci aerozolu efekt jest zauważalny nawet po minucie. Lidokaina jest wydalana w 90%, a dodatkowo jest w całości metabolizowana przez wątrobę.
2. Lidokaina – wskazania
Przede wszystkim lidokaina jest stosowana, jako środek znieczulający przed zabiegiem chirurgicznym. Oczywiście nie jest podawana przed skomplikowaną operacją, a jedynie przed zabiegiem. Lidokaina znieczula również miejscowo błony śluzowe, dlatego może być używana przy bólach gardła. Lidokaina może być zastosowana, jako środek przeciwarytmiczny, ale jest to rzadko praktykowane.
To też warto wiedzieć
- Ból przy ząbkowaniu
- Ból gardła
- Użądlenia i ukąszenia
- Sposób na leczenie ran
3. Lidokaina – przeciwwskazania
Lidokaina nie może być stosowana w każdym przypadku. Jakie są przeciwwskazania? Oczywiście lidokaina nie może być użyta, kiedy osoba ma alergię na amidowe leki znieczulające.
W przypadku, kiedy istnieje duże ryzyko, że lidokaina dostanie się do wnętrza ucha również nie jest wskazane jej użycie. Lidokaina nie powinna być stosowan przy wszelkich nieprawidłowościach w pracy węzła zatokowego.