Lidokaina – właściwości, wskazania, przeciwwskazania

Czym jest lidokaina? Jest to pochodna acetanilidu, przede wszystkim uważana jest za środek o działaniu znieczulającym. Podawana jest w postaci żelu, ale jest też lidokaina dla sportowców w formie aerozolu. Lidokaina jest też używana w każdym gabinecie stomatologicznym w formie roztworu chlorowodorku w ampułce, może być wstrzykiwana w czystej postaci lub z dodatkiem noradrenaliny, albo adrenaliny. Lidokaina jest też środkiem antyarytmicznym, który nie wydłuża czasu refrakcji.

spis treści

1. Lidokaina – właściwości

Lidokaina hamuje pompę sodowo – potasową, a także przepuszczalność błony neuronu. Zatem główne zadanie, jakie ma lidokaina to odwracalne przyhamowanie przewodnictwa impulsów we włóknach nerwu. Lidokaina ma niewielki wpływ na mięsień serca i nie wpływa w żaden sposób na jego rytm i pracę. Czas jej działania jest bardzo szybki, w przypadku, kiedy lidokaina jest w postaci aerozolu efekt jest zauważalny nawet po minucie. Lidokaina jest wydalana w 90%, a dodatkowo jest w całości metabolizowana przez wątrobę.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Lidokaina to środek znieczulający używany w każdym gabinecie stomatologicznym
Lidokaina to środek znieczulający używany w każdym gabinecie stomatologicznym

2. Lidokaina – wskazania

Przede wszystkim lidokaina jest stosowana, jako środek znieczulający przed zabiegiem chirurgicznym. Oczywiście nie jest podawana przed skomplikowaną operacją, a jedynie przed zabiegiem. Lidokaina znieczula również miejscowo błony śluzowe, dlatego może być używana przy bólach gardła. Lidokaina może być zastosowana, jako środek przeciwarytmiczny, ale jest to rzadko praktykowane.

To też warto wiedzieć

3. Lidokaina – przeciwwskazania

Lidokaina nie może być stosowana w każdym przypadku. Jakie są przeciwwskazania? Oczywiście lidokaina nie może być użyta, kiedy osoba ma alergię na amidowe leki znieczulające.

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci
5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci [6 zdjęć]

Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami,...

zobacz galerię

W przypadku, kiedy istnieje duże ryzyko, że lidokaina dostanie się do wnętrza ucha również nie jest wskazane jej użycie. Lidokaina nie powinna być stosowan przy wszelkich nieprawidłowościach w pracy węzła zatokowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.