Przejdź na WP

Krem znieczulający najlepiej łagodzi ból przy szczepieniu

Szczepienia dla niemowląt są uważane za najlepszy sposób, aby chronić dziecko przed poważnymi chorobami dziecięcymi.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Zdarza się, że ból podczas szczepienia niepokoi rodziców, co przyczynia się do wahania się, aby szczepić swoje dziecko dalej. Nowe badania - opublikowane w „Canadian Medical Association Journal” – rozwiązują ten problem; krem znieczulający jest uważany przez autrów za najbardziej skuteczny lek przeciwbólowy dla niemowląt.

Szczepienia to potężny system obrony przed chorobami dzieciństwa, który jest bezpieczny, sprawdzony i skuteczny. Ze względu na sukces programów szczepień, większość rodziców w rozwiniętych krajach nigdy nie był świadkiem skutków groźnych chorób, takich jak odra, polio czy koklusz. Chociaż ryzyko tych chorób może nie być od razu widoczne, nadal istnieje.

W rzeczywistości wykazano, że gdy stopy szczepień wchodzą w społeczności, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia ogniska choroby. Chociaż u niektórych dzieci mogą wystąpić powikłania, w tym infekcje ucha i biegunki z powodu odry, inni mogą doświadczyć poważnych i zagrażających życiu powikłań, takich jak zapalenie płuc i zapalenie mózgu. Jedno lub dwoje dzieci na 1000 umiera na odrę.

Szczepienia nie są przyjemne, ale chronią przed wieloma poważnymi chorobami
Szczepienia nie są przyjemne, ale chronią przed wieloma poważnymi chorobami (Shutterstock)

1. Luki w wiedzy na temat łagodzenia bólu szczepień

Lekarze i naukowcy obecnie próbuje rozprawić się mitami, które pojawiły się na temat bezpieczeństwa szczepień oraz innych zmartwień, jakie rodzice mogą mieć w związku z nimi. Istnieje wiele powodów, dla których rodzice mogą zdecydować, aby nie szczepić swojego dziecka, a potencjalny ból jest jednym z nich.

Szczepionki mogą powodować krótkotrwały ból w miejscu wstrzyknięcia. Dzieci mogą stać się zdenerwowe i niespokojne, a rodzice nie lubią, kiedy ich dziecko cierpi. To może mieć efekt domina prowadzący do niepokoju, lęku i odmowy stosowania harmonogramów szczepień.

Czas się zaszczepić: kalendarz szczepień na 2016 rok
Czas się zaszczepić: kalendarz szczepień na 2016 rok [6 zdjęć]

Rolą szczepionek jest uodpornienie organizmu dziecka na określone choroby. W Polsce obowiązek szczepień...

zobacz galerię

Badania przeprowadziła dr Anna Taddio, farmaceuta i  naukowiec w Szpitalu dla Chorych Dzieci (SickKids) i profesor Leslie Dan z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Toronto

Naukowcy zbadali środki, które mogłyby zostać wprowadzone w celu pomocy w łagodzeniu bólu podczas szczepienia dla niemowląt. Wytyczne wskazują, że strategie, które mogą pomóc w łagodzenia bólu szczepień u dzieci w wieku 2-12 miesięcy to karmienie piersią, roztwór sacharozy (cukier), kremy znieczulające i rozpraszanie poprzez używanie zabawek i śpiew.

Naukowcy wykorzystali niektóre z tych metod w badaniu klinicznym, aby ustalić najlepszy sposób na przygotowanie rodziców do szczepienia i zminimalizować ból u niemowląt w trakcie i po iniekcji.

Zobacz także

2. Najlepiej działa liposomalna lidokaina

W sumie 352 zdrowych niemowląt zostało uwzględnionych w badaniu przeprowadzonym w trzech przychodniach pediatrycznych. Wszystkie dzieci otrzymywały rozkład szczepień od urodzenia do wieku 12 miesięcy.

Wszyscy rodzice oglądali film, aby przygotować ich do szczepienia, a wszystkie dzieci otrzymały doustny roztwór i krem na miejscu wstrzyknięcia. Niemowlęta zostały podzielone na cztery grupy. W zależności od grupy niemowlęta albo otrzymały ustny roztwór cukru, albo placebo lub lidokainowy krem znieczulający albo placebo.

Rodzice otrzymali instrukcję obsługi wideo, jak uspokoić swoje dziecko lub "placebo" wideo z sprawozdaniem zamiast porady. Grupy te porównano z grupą kontrolną, która otrzymała we wszystkich przypadkach placebo.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed najbardziej...

zobacz galerię

Zespół odkrył, że z zastrzyków, które miały miejsce w ciągu pierwszego roku dziecka, tylko u grupy, która otrzymała krem, widać było złagodzenie bólu. Okazało się, że do 6 miesiąca życia niemowlęcia reakcja na ból zmniejszyła się, a następnie ponownie zwiększyła po 12 miesiącach.

Autorzy piszą: "Odkryliśmy, że tylko konsekwentnie stosowanie liposomalnej lidokainy w połączeniu z rodzicielską instrukcją wideo i doustnie podaną sacharozą łagodziły ostry ból w porównaniu z placebo, samym filmem i wideo i sacharozą razem. "

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.