Trwa ładowanie...

Ból ucha u niemowlaka

Ból ucha u niemowlaka to objaw zapalenia ucha środkowego wywołanego infekcją wirusową lub bakteryjną. Infekcje wirusowe można leczyć tylko objawowo i przechodzą dość szybko, natomiast infekcje bakteryjne mogą trwać dłużej i wymagają leczenia antybiotykami. Jeśli dziecko ma objawy przypominające ból ucha, należy pójść z nim do lekarza. U dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia zazwyczaj od razu stosuje się antybiotyki, u starszych można z nimi poczekać (na wypadek, jeśli infekcja jest wirusowa). Konsultacja lekarska jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów jest jednak niezbędna.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

spis treści

1. Jak dochodzi do zapalenia ucha?

Ucho środkowe to część wewnętrzna aparatu słuchu normalnie wypełniona powietrzem. Za pomocą trąbki Eustachiusza łączy się ono z gardłem, skąd mogą przedostawać się bakterie. Kiedy pojawia się infekcja i katar, który może przedostać się do ucha środkowego, może dojść do zapalenia ucha środkowego.

Dlaczego do zapalenia ucha środkowego dochodzi najczęściej u dzieci? Wiąże się to z budową ucha dziecka. Trąbka słuchowa w ich przypadku jest bardzo krótka i ułożona poziomo. Z wiekiem przewód Eustachiusza wydłuża się trzykrotnie i staje się bardziej pionowy. Ułatwia to wypływanie gromadzącego się śluzu. Według jednego z badań, dzieci korzystające ze smoczka są nieco bardziej narażone na infekcje ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego najczęściej pojawia się po infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, przeziębieniach czy nawet w przypadku alergii wywołującej katar sienny. Nie jest to jednak warunek konieczny, u niektórych dzieci zapalenie ucha przychodzi bez poprzedzającej infekcji.

2. Objawy bólu ucha u niemowlaka

Niemowlę nie potrafi jeszcze powiedzieć, że boli je ucho. Są jednak pewne objawy i zachowania dziecka, które pozwalają na stwierdzenie zapalenia ucha:

  • niemowlę ciągle dotyka uszu, zaciska na nich dłonie, a nawet lekko szarpie (oczywiście, niemowlęta ciągle czegoś dotykają, niektóre są szczególnie zainteresowane swoimi uszami i nie ma w tym nic niepokojącego – dopiero jeśli pojawią się inne niepokojące objawy, można takie zachowanie uznać za symptom bólu ucha),
  • niemowlę ma biegunkę lub wymioty (mikroby wywołujące zapalenie ucha u niemowlęcia mogą się przedostać także do przewodu pokarmowego i wywoływać objawy żołądkowo-jelitowe),
  • niemowlę nie chce jeść (osłabiony apetyt niemowlaka wiąże się z pojawieniem się bakterii także w układzie pokarmowym, ale może mieć też zupełnie inne przyczyny, niepowiązane z bólem ucha czy infekcją),
  • z ucha wydobywa się ropa (może się tak stać w przypadku pęknięcia błony bębenkowej, która zrośnie się i zagoi po wyleczeniu infekcji, pojawienie się ropy z ucha daje pewność, że doszło do zapalenia ucha środkowego u dziecka),
  • pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.

Jeśli dziecko boli ucho, ale nie jest to silny ból i maluch nie ma innych objawów, może to być ból wywołany gromadzeniem się śluzu wewnątrz ucha środkowego. Nie doszło jednak w takim przypadku jeszcze do zainfekowania ucha środkowego bakteriami lub wirusami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.