Trwa ładowanie...

Ból ucha u niemowlaka

Avatar placeholder
09.10.2020 16:32
Ból ucha u niemowlaka
Ból ucha u niemowlaka (123rf)

Ból ucha u niemowlaka to objaw zapalenia ucha środkowego wywołanego infekcją wirusową lub bakteryjną. Infekcje wirusowe można leczyć tylko objawowo i przechodzą dość szybko, natomiast infekcje bakteryjne mogą trwać dłużej i wymagają leczenia antybiotykami. Jeśli dziecko ma objawy przypominające ból ucha, należy pójść z nim do lekarza. U dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia zazwyczaj od razu stosuje się antybiotyki, u starszych można z nimi poczekać (na wypadek, jeśli infekcja jest wirusowa). Konsultacja lekarska jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów jest jednak niezbędna.

spis treści

1. Jak dochodzi do zapalenia ucha?

Ucho środkowe to część wewnętrzna aparatu słuchu normalnie wypełniona powietrzem. Za pomocą trąbki Eustachiusza łączy się ono z gardłem, skąd mogą przedostawać się bakterie. Kiedy pojawia się infekcja i katar, który może przedostać się do ucha środkowego, może dojść do zapalenia ucha środkowego.

Dlaczego do zapalenia ucha środkowego dochodzi najczęściej u dzieci? Wiąże się to z budową ucha dziecka. Trąbka słuchowa w ich przypadku jest bardzo krótka i ułożona poziomo. Z wiekiem przewód Eustachiusza wydłuża się trzykrotnie i staje się bardziej pionowy. Ułatwia to wypływanie gromadzącego się śluzu. Według jednego z badań, dzieci korzystające ze smoczka są nieco bardziej narażone na infekcje ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego najczęściej pojawia się po infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, przeziębieniach czy nawet w przypadku alergii wywołującej katar sienny. Nie jest to jednak warunek konieczny, u niektórych dzieci zapalenie ucha przychodzi bez poprzedzającej infekcji.

2. Objawy bólu ucha u niemowlaka

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Niemowlę nie potrafi jeszcze powiedzieć, że boli je ucho. Są jednak pewne objawy i zachowania dziecka, które pozwalają na stwierdzenie zapalenia ucha:

  • niemowlę ciągle dotyka uszu, zaciska na nich dłonie, a nawet lekko szarpie (oczywiście, niemowlęta ciągle czegoś dotykają, niektóre są szczególnie zainteresowane swoimi uszami i nie ma w tym nic niepokojącego – dopiero jeśli pojawią się inne niepokojące objawy, można takie zachowanie uznać za symptom bólu ucha),
  • niemowlę ma biegunkę lub wymioty (mikroby wywołujące zapalenie ucha u niemowlęcia mogą się przedostać także do przewodu pokarmowego i wywoływać objawy żołądkowo-jelitowe),
  • niemowlę nie chce jeść (osłabiony apetyt niemowlaka wiąże się z pojawieniem się bakterii także w układzie pokarmowym, ale może mieć też zupełnie inne przyczyny, niepowiązane z bólem ucha czy infekcją),
  • z ucha wydobywa się ropa (może się tak stać w przypadku pęknięcia błony bębenkowej, która zrośnie się i zagoi po wyleczeniu infekcji, pojawienie się ropy z ucha daje pewność, że doszło do zapalenia ucha środkowego u dziecka),
  • pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.

Jeśli dziecko boli ucho, ale nie jest to silny ból i maluch nie ma innych objawów, może to być ból wywołany gromadzeniem się śluzu wewnątrz ucha środkowego. Nie doszło jednak w takim przypadku jeszcze do zainfekowania ucha środkowego bakteriami lub wirusami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze