Trwa ładowanie...

Leukocyty w moczu u niemowląt

Leukocyty w moczu u niemowląt
Leukocyty w moczu u niemowląt

Leukocyty to białe ciałka krwi, takie jak granulocyty, monocyty i limfocyty. Nazywane są komórkami odpornościowymi, ponieważ odgrywają ważną rolę w zwalczaniu infekcji w organizmie. Wysoki poziom leukocytów w moczu może być objawem zakażenia. U dzieci wzrost poziomu białych krwinek moczu przeważnie oznacza infekcję dróg moczowych – chorobę, która rozwija się u około 5% dziewczynek i 2% chłopców.

spis treści

1. Badanie poziomu leukocytów w moczu u niemowląt

Leukocyty w moczu u dziecka w ilości do 10 nie są stanem chorobowym. Jeśli ich poziom jest znacznie wyższy, mamy do czynienia z lekocyturią, najczęściej wywołaną zapaleniem układu moczowego.

Generalnie, badanie moczu przeprowadzane jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji dróg moczowych i innych schorzeń wywołujących nieprawidłowości moczu. Po wykonaniu testu można określić:

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"
  • ilość czerwonych i białych krwinek;
  • obecność bakterii i innych mikroorganizmów;
  • obecność substancji takich jak glukoza, które nie powinny być wydalane z organizmu wraz z moczem;
  • poziom pH określający stężenie kwasów i zasad w moczu;
  • stężenie moczu.

W niektórych przypadkach obecność komórek krwi lub białka w moczu wynika z czasu lub okoliczności, w jakich została oddana próbka. Na przykład, mocz odwodnionego dziecka może mieć wyższe stężenie (ciemniejszy kolor) lub zawierać niewielką ilość białka.

Mocz u dzieci
Mocz u dzieci

Mocz u dziecka powinien być przejrzysty i mieć słomkowy odcień. Czasami w wyniku spożycia niektórych

przeczytaj artykuł

Nie oznacza to, że maluch ma problemy ze zdrowiem. Po przywróceniu odpowiedniego poziomu płynów w organizmie mocz może wrócić do normy. W zależności od ilości protein lub innych komórek w moczu, lekarz może zalecić powtórzenie badania w celu upewnienia się co do zdrowia dziecka.

Test moczu powinien być przeprowadzony za każdym razem, gdy u dziecka niespodziewanie pojawia się gorączka utrzymująca się przez kilka dni. Obecność esterazy leukocytów oraz azotanów w moczu jednoznacznie wskazuje na wystąpienie infekcji układu moczowego.

Należy jednak pamiętać, aby poinformować lekarza o zażywaniu przez dziecko witaminy C lub spożywania dużej ilości białka, ponieważ nadmiar obu składników w organizmie może prowadzić do negatywnego wyniku badań, nawet jeżeli w moczu znajdują się leukocyty.

Jedną z głównych przyczyn wzrostu poziomu leukocytów w moczu dziecka jest zakażenie dróg moczowych. Jeżeli rodzice podejrzewają wystąpienie schorzenia u swojego dziecka, powinni zauważyć pojawienie się następujących objawów:

Pamiętaj jednak, że wystąpienie opisanych objawów może być skutkiem innych problemów z układem moczowym i trzeba przeprowadzić dodatkowe badania potwierdzające przypuszczenia.

Badanie moczu u niemowląt
Badanie moczu u niemowląt

Jeśli lekarz podejrzewa u niemowlęcia infekcję dróg moczowych, zleca wykonanie badania moczu. W tym

przeczytaj artykuł

2. Zapobieganie leukocytom w moczu u niemowląt

Właściwa higiena intymna jest jedną z najskuteczniejszych metod na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych. Gdy dziecko urośnie, należy nauczyć je samodzielnej pielęgnacji okolic intymnych, dzięki czemu łatwiej uniknąć przenoszenia bakterii do dróg moczowych.

Leczenie dzieci, u których wykryto wysoki poziom leukocytów w moczu można rozpocząć tuż po zdiagnozowaniu problemu. Infekcję dróg moczowych można wyeliminować za pomocą antybiotyków. Jednak jeżeli infekcja doprowadziła do uszkodzenia nerek lub innych narządów układu moczowego, konieczne będzie zastosowanie innego planu leczenia. Dzieci poniżej 3 miesiąca życia oraz te, u których pojawiły się intensywne objawy chorobowe, po wykryciu leukocytów w moczu powinny pozostać w szpitalu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze