Trwa ładowanie...

Kwasica mleczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 22.03.2024 14:43
Kwasica mleczanowa może ojawiać się nudnościami i wymiotami, bólami brzucha
Kwasica mleczanowa może ojawiać się nudnościami i wymiotami, bólami brzucha (Adobe Stock)

Kwasica mleczanowa jest zaburzeniem metabolicznym istotą, którego jest podwyższony poziom kwasu mlekowego we krwi. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niedotlenienie tkanek, choroby wątroby, nadużywanie alkoholu czy też stosowanie niektórych leków. Patologia nie jest obojętna dla organizmu, stąd pojawiają się różne niepokojące objawy. Jak leczy się kwasicę mleczanową i jakie są rokowania?

spis treści

1. Co to jest kwasica mleczanowa?

Kwasica mleczanowa to jeden z rodzajów kwasicy metabolicznej, która jest wywołana wzrostem stężenia mleczanów w organizmie. W wyniku nieprawidłowości spada pH osocza, dochodzi do zakwaszenia organizmu.

Kwas mlekowy to końcowy produkt rozkładu glukozy w tkankach w beztlenowym procesie zwanym glikolizą. Transportowany jest w postaci mleczanu (anionu) do wątroby, gdzie podlega przemianie do pirogronianu i rozkładowi do CO2 i H2O (może być też przetwarzany do glukozy w wątrobie i nerce w cyklu Corich). Gdy szlak metabolicznych jest zaburzony, dochodzi do gromadzenia się mleczanów we krwi i wzrostu ich stężenia w organizmie.

2. Kwasica mleczanowa – przyczyny

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jakie są przyczyny patologii? Wyróżnia się dwa rodzaje kwasicy mleczanowej: A i B.

Kwasica mleczanowa typu A jest związana z niedotlenieniem tkanek i pojawia się w takich sytuacjach jak niewydolność krążenia, wstrząs (hipowolemiczny, kardiogenny, septyczny), astma, niewydolność oddechowa, zatrucie tlenkiem węgla i ciężka niedokrwistość.

Kwasica mleczanowa typu B jest wywołana przez choroby wątroby i nerek, pojawia się w przebiegu powikłanej cukrzycy, podczas farmakoterapii metforminą (lek pierwszego rzutu u chorych na cukrzycę typu 2), w zatruciach alkoholem (etanol, metanol), salicylanami i cyjankiem oraz w chorobach nowotworowych.

Przy kwasicy mleczanowej konieczna jest stała kontrola kwasu mlekowego we krwi
Przy kwasicy mleczanowej konieczna jest stała kontrola kwasu mlekowego we krwi

3. Kwasica mleczanowa – objawy

Jakie są objawy kwasicy mleczanowej? To głównie:

W przebiegu kwasicy mleczanowej rozwija się wstrząs ze znacznie obniżonym ciśnieniem tętniczym i zahamowaniem oddawania moczu. W ciężkich przypadkach może dojść do utraty świadomości lub śpiączki.

To też warto wiedzieć

4. Rozpoznanie i leczenie kwasicy mleczanowej

Jak diagnozuje się kwasicę mleczanową? W rozpoznaniu kwasicy mleczanowej istotnym badaniem jest gazometria krwi tętniczej (pomiar pH krwi), pomiar stężenia glukozy, elektrolitów (sód, potas, chlorki), wodorowęglanów i mleczanów. Kluczowe jest wyliczenie tak zwanej luki anionowej, to jest różnicy między stężeniem kationów (Na – sód) i anionów (Cl – chlorki i HCO3 – wodorowęglany) w surowicy.

Kwasicę mleczanową rozpoznaje się, gdy:

  • pH krwi spada poniżej wartości < 7,30,
  • stężenie mleczanów wrasta > 5mmol/l,
  • stężenie wodorowęglanów spada poniżej wartości < 10 mmol/l,
  • luka anionowa wzrasta > 16 mmol/l.

W wynikach badań obserwowane jest wysokie stężenie potasu (hiperkaliemia).

Duże znaczenie ma wywiad lekarski, który pozwala na ustalenie podłoża problemu. Od tego zależy leczenie, bowiem najważniejsze jest usunięcie przyczyny wzrostu stężenia mleczanów we krwi.

Pierwszy krok to leczenie choroby podstawowej. I tak, gdy przyczyną jest niedotlenienie, wskazane jest zwiększenie dopływu tlenu. Gdy doszło do zatrucia lekiem, należy natychmiast odstawić lek i – by pozbyć się czynnika sprawczego – podać odtrutkę lub zastosować hemofiltrację. W niektórych przypadkach stosuje się preparaty, które pomagają w przekształcaniu kwasu mlekowego w substancje łatwiej eliminowane z organizmu.

Leczenie kwasicy mleczanowej odbywa się na oddziale szpitalnym, a działania zależą od przyczyny i stopnia jej zaawansowania. Podejmowane są takie czynności jak nawadnianie, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, tlenoterapia (także wentylacja mechaniczna), czasem hemodializa (to usuwanie z organizmu toksyn, nadmiaru wody oraz szkodliwych produktów przemiany materii przy pomocy specjalistycznej aparatury).

Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów!
Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów! [10 zdjęć]

Istnieje ogromna różnica pomiędzy pieczywem paczkowanym a tym dostępnym w klasycznych piekarniach. Po

zobacz galerię

Kwasica mleczanowa – leczenie domowe

Leczenie na własną rękę, w warunkach domowych, bez nadzoru lekarza, nie jest zalecane. Dlaczego? Kwasica mleczanowa jest poważnym stanem, który wymaga interwencji medycznej. Konieczne zwykle jest monitorowanie poziomu kwasu mlekowego we krwi oraz stosowanie specjalistycznych leków oraz procedur, których nie można przeprowadzić w warunkach domowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze