Książeczki z okienkami. Które wybrać?
Książeczki z okienkami to nic innego jak bajki dla najmłodszych, które aktywizują dziecko. Lektura nie jest nudna i monotonna, przybiera bowiem znamiona dobrej zabawy. Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie książeczki z okienkami dla różnych grup wiekowych.
1. Książeczki z okienkami dla najmłodszych
Książeczki z otwieranymi okienkami to dobra propozycja dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze skupić się na długim tekście. Tego typu bajki mają duży walor edukacyjny: dziecko poprzez zabawę uczy się i szybciej zapamiętuje fakty na temat otaczającego świata.
Książeczki dla dzieci z okienkami pozwalają dziecku zaspokoić potrzebę dokonywania odkryć. Wielką radość sprawia im sprawdzanie, co kryje się za kartonikiem. W ten sposób też bierze czynny udział w czytaniu, co daje mu poczucie sprawstwa i satysfakcji.
1.1. Jakie są zalety książeczek z okienkami dla dzieci?
- aktywna lektura dziecka
- nauka myślenia przyczynowo-skutkowego
- ćwiczenie umiejętności manualnych (otwieranie i zamykanie okienek wymaga precyzji)
- rozwój mowy
- poszerzenie słownictwa
- świetna zabawa
2. Jakie są popularne tematy i motywy w książeczkach z okienkami?
By jednak tego rodzaju bajki stanowiły kreatywną i edukacyjną rozrywkę, powinny być dobrane zarówno do wieku dziecka, jak i jego zainteresowań. Książeczki z okienkami dla niemowląt najczęściej pozwalają poznać zwierzęta (leśne, gospodarskie), ale też kolory, zjawiska pogodowe, owoce i warzywa. Z kolei dwulatek będzie już zainteresowany tematyką odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach, emocji i relacji międzyludzkich.
Wiemy już, czym są książeczki z okienkami, teraz czas na konkretne podpowiedzi. Na początek seria "W Dębowym Lesie" od wydawnictwa Tekturka, w której dostępne są dwa tytuły: "Króliczka chce spać" oraz "Lisek szuka skarpet". W pierwszej z historii tytułowa bohaterka chciałaby się zdrzemnąć, ale coś jej nieustannie przeszkadza. Przyczyny hałasów odkrywa sam czytelnik, otwierając kolejne okienka.
Bajka "Króliczka chce spać" jest krótka, z umiarkowaną ilością tekstu i wyrazami dźwiękonaśladowczymi, które nadają całości jeszcze większej melodyjności. Podobnie jest z opowieścią o lisku, który nie może znaleźć swoich skarpetek. Wraz z małymi czytelnikami zagląda w różne miejsca – pod dywan, do skrzyni i komórki, ale bez skutku. Czy uda mu się ostatecznie odnaleźć zagubioną część garderoby? Przekonajcie się sami!
Oba tytuły z serii "W Dębowym Lesie" to książeczki z okienkami dla dwulatka, których nie może zabraknąć w domowej biblioteczce. Są pięknie wydane, wykonne z solidnej tektury, a ich autorzy – Julia Donaldson oraz Axel Scheffler – stanowią gwarancję wartościowej bajki dla najmłodszych (ich duet napisał też znaną książkę "Gruffalo").
Okienkową serię "Odkrywam świat" ma w swojej ofercie wydawnictwo Jupi Jo! Znajdziemy w niej m.in. tytuły:
- "To mój dzień" – zapoznaje najmłodszych czytelników z codziennymi czynnościami, pomaga je rozpoznawać i porządkować w czasie
- "Jaki to kształt" – wprowadza dziecko w świat kształtów i ich podobieństwami do przedmiotów, które spotyka się na co dzień
- "Jaki to kolor" – pomaga rozpoznawać i nazywać kolory
- "Czym to się różni" – uczy dzieci rozpoznawać i wskazywać przeciwieństwa
- "Gdzie to jest" – zapoznaje najmłodsze dzieci ze słowami określającymi miejsce w przestrzeni (np. na, pod, nad, wśród)
Bohaterami wszystkich bajek z serii są Mania i Tynio – sympatyczne rodzeństwo, które zaprasza młodego czytelnika do wspólnego poznawania świata. Książeczki z tej serii rozbudzają w dziecku ciekawość świata i wspomagają rozwój mowy.
3. Jakie są różne rodzaje książeczek z okienkami?
Inne, równie ciekawe tytuły książeczek z okienkami, to:
- "W dżungli" i "W bajce" Patrycji Grześkowiak (Wydawnictwo Wilga)
- "Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci" Olgi Woźniak (Centrum Edukacji Dziecięcej)
- "Jak rozmawiają zwierzęta?" z serii "Ważne pytania" (Wydawnictwo Olesiejuk)
- "Nie wszystko na wysypisko!" (Wydawnictwo Jupi Jo!)
- "Wszyscy ziewają" (Wydawnictwo Adamada)
- "Co się kryje wśród drzew" z serii "Młodzi przyrodnicy" (Wydawnictwo Wilga)
- "Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?" (Nasza Księgarnia)