Trwa ładowanie...

Książeczki z okienkami. Które wybrać?

 Agnieszka Gotówka
18.07.2023 09:02
Książeczki z okienkami. Które wybrać?
Książeczki z okienkami. Które wybrać? (https://stock.adobe.com/)

Książeczki z okienkami to nic innego jak bajki dla najmłodszych, które aktywizują dziecko. Lektura nie jest nudna i monotonna, przybiera bowiem znamiona dobrej zabawy. Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie książeczki z okienkami dla różnych grup wiekowych.

spis treści

1. Książeczki z okienkami dla najmłodszych

Książeczki z otwieranymi okienkami to dobra propozycja dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze skupić się na długim tekście. Tego typu bajki mają duży walor edukacyjny: dziecko poprzez zabawę uczy się i szybciej zapamiętuje fakty na temat otaczającego świata.

Książeczki dla dzieci z okienkami pozwalają dziecku zaspokoić potrzebę dokonywania odkryć. Wielką radość sprawia im sprawdzanie, co kryje się za kartonikiem. W ten sposób też bierze czynny udział w czytaniu, co daje mu poczucie sprawstwa i satysfakcji.

1.1. Jakie są zalety książeczek z okienkami dla dzieci?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"
 • aktywna lektura dziecka
 • nauka myślenia przyczynowo-skutkowego
 • ćwiczenie umiejętności manualnych (otwieranie i zamykanie okienek wymaga precyzji)
 • rozwój mowy
 • poszerzenie słownictwa
 • świetna zabawa

2. Jakie są popularne tematy i motywy w książeczkach z okienkami?

By jednak tego rodzaju bajki stanowiły kreatywną i edukacyjną rozrywkę, powinny być dobrane zarówno do wieku dziecka, jak i jego zainteresowań. Książeczki z okienkami dla niemowląt najczęściej pozwalają poznać zwierzęta (leśne, gospodarskie), ale też kolory, zjawiska pogodowe, owoce i warzywa. Z kolei dwulatek będzie już zainteresowany tematyką odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach, emocji i relacji międzyludzkich.

Wiemy już, czym są książeczki z okienkami, teraz czas na konkretne podpowiedzi. Na początek seria "W Dębowym Lesie" od wydawnictwa Tekturka, w której dostępne są dwa tytuły: "Króliczka chce spać" oraz "Lisek szuka skarpet". W pierwszej z historii tytułowa bohaterka chciałaby się zdrzemnąć, ale coś jej nieustannie przeszkadza. Przyczyny hałasów odkrywa sam czytelnik, otwierając kolejne okienka.

Seria "W Dębowym Lesie"
Seria "W Dębowym Lesie" (Archiwum prywatne)

Bajka "Króliczka chce spać" jest krótka, z umiarkowaną ilością tekstu i wyrazami dźwiękonaśladowczymi, które nadają całości jeszcze większej melodyjności. Podobnie jest z opowieścią o lisku, który nie może znaleźć swoich skarpetek. Wraz z małymi czytelnikami zagląda w różne miejsca – pod dywan, do skrzyni i komórki, ale bez skutku. Czy uda mu się ostatecznie odnaleźć zagubioną część garderoby? Przekonajcie się sami!

Oba tytuły z serii "W Dębowym Lesie" to książeczki z okienkami dla dwulatka, których nie może zabraknąć w domowej biblioteczce. Są pięknie wydane, wykonne z solidnej tektury, a ich autorzy – Julia Donaldson oraz Axel Scheffler – stanowią gwarancję wartościowej bajki dla najmłodszych (ich duet napisał też znaną książkę "Gruffalo").

Okienkową serię "Odkrywam świat" ma w swojej ofercie wydawnictwo Jupi Jo! Znajdziemy w niej m.in. tytuły:

 • "To mój dzień" – zapoznaje najmłodszych czytelników z codziennymi czynnościami, pomaga je rozpoznawać i porządkować w czasie
 • "Jaki to kształt" – wprowadza dziecko w świat kształtów i ich podobieństwami do przedmiotów, które spotyka się na co dzień
 • "Jaki to kolor" – pomaga rozpoznawać i nazywać kolory
 • "Czym to się różni" – uczy dzieci rozpoznawać i wskazywać przeciwieństwa
 • "Gdzie to jest" – zapoznaje najmłodsze dzieci ze słowami określającymi miejsce w przestrzeni (np. na, pod, nad, wśród)

Bohaterami wszystkich bajek z serii są Mania i Tynio – sympatyczne rodzeństwo, które zaprasza młodego czytelnika do wspólnego poznawania świata. Książeczki z tej serii rozbudzają w dziecku ciekawość świata i wspomagają rozwój mowy.

3. Jakie są różne rodzaje książeczek z okienkami?

Inne, równie ciekawe tytuły książeczek z okienkami, to:

 • "W dżungli" i "W bajce" Patrycji Grześkowiak (Wydawnictwo Wilga)
 • "Kosmos. Wielka nauka dla małych dzieci" Olgi Woźniak (Centrum Edukacji Dziecięcej)
 • "Jak rozmawiają zwierzęta?" z serii "Ważne pytania" (Wydawnictwo Olesiejuk)
 • "Nie wszystko na wysypisko!" (Wydawnictwo Jupi Jo!)
 • "Wszyscy ziewają" (Wydawnictwo Adamada)
 • "Co się kryje wśród drzew" z serii "Młodzi przyrodnicy" (Wydawnictwo Wilga)
 • "Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?" (Nasza Księgarnia)

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze