Trwa ładowanie...

Książeczka kontrastowa. Od kiedy pokazywać ją dziecku?

 Agnieszka Gotówka
24.01.2023 08:59
Książeczka kontrastowa. Od kiedy pokazywać ją dziecku?
Książeczka kontrastowa. Od kiedy pokazywać ją dziecku? (https://stock.adobe.com/)

Książeczka kontrastowa jest alternatywą dla wszystkich kolorowych i świecących zabawek. Nie ma żadnej fabuły, a na jej stronach są tylko obrazki. Ich oglądanie jednak pozytywnie wpływa na rozwój noworodka.

spis treści

1. Książeczka kontrastowa. Co to jest?

Czarno-białe książeczki dla niemowląt są idealne już dla noworodków. A to dlatego, że tuż po przyjściu na świat najsłabiej rozwinięty zmysłem dziecka jest właśnie wzrok. Noworodek nie rozróżnia kolorów i dostrzega przedmioty znajdujące się w odległości do 20-30 cm. Gałka oczna, drogi wzrokowe oraz ośrodki wzrokowe w mózgu odpowiedzialne za widzenie nie są bowiem jeszcze w pełni wykształcone. By się rozwijać, potrzebują jednak odpowiedniej stymulacji.

W pierwszym miesiącu życia dziecko odwraca głowę w kierunku okien i lamp, reagując w ten sposób na światło. Zatrzymuje wzrok na obiektach o jednolitym kolorze, najlepiej o wysokim kontraście. Stąd właśnie książki kontrastowe, będące odpowiednim bodźcem wzrokowym, cieszą się tak dużą popularnością wśród rodziców.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
Baby box, czyli „becikowe” w fińskim wydaniu. Co znajduje się w niezbędniku dla noworodka i jego rodziców?
Baby box, czyli „becikowe” w fińskim wydaniu. Co znajduje się w niezbędniku dla noworodka i jego rodziców?

Od 75 lat świeżo upieczeni rodzice w Finlandii otrzymują od państwa baby box – niezbędnik dla noworodka.

przeczytaj artykuł

2. Książeczki kontrastowe dla noworodka. Od kiedy?

Można je pokazywać dziecku już od pierwszych dni życia. Najlepiej jest kłaść je w zasięgu wzroku dziecka, np. w łóżeczku (co ułatwia fakt, że są one najczęściej wykonane z grubego kartonu).

Wybierając książeczki kontrastowe dla niemowląt sprawdzajmy, czy rysunki mają wyraźnie zarysowane kontury i właściwy kontrast. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie rozpoznawać granice poszczególnych ilustracji.

Pamiętajmy jednak, że z czasem samo przyglądanie się rysunkom nie wystarczy. Stąd warto opowiadać dziecku, co widzi na ilustracji. Możemy też tworzyć krótkie opowiadania. Dla niemowlęcia to jedno z lepszych zaproszeń do świata literatury.

Ciekawe książki kontrastowe dla niemowląt to:

  • Starter malucha "Co widzę?" zawierający dwie kartonowe książeczki harmonijki z wyraźnymi, kontrastowymi ilustracjami (CzuCzu),
  • seria książeczek kontrastowych "A kuku" (W domu, Zabawki, Zwierzęta),
  • książeczki kontrastowe "Jakie to ciekawe".
Rozwój noworodka tydzień po tygodniu
Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Pojawienie się dziecka na świecie jest dla rodziców niesamowitym przeżyciem. Na początku jest im zwykle

przeczytaj artykuł

3. Książeczki dla niemowląt. Jakie wybierać?

Dość szybko książeczki kontrastowe przestają dziecku wystarczać. Dobrze jest wtedy uzupełnić biblioteczkę niemowlęcia o inne wartościowe tytuły.

Pamiętajmy, że taki maluszek nie tylko chce widzieć, ale i słyszeć, a z czasem również uczestniczyć w "czytaniu". Pomóc w tym może dobór odpowiedniej literatury, bo choć tytułów dla dzieci jest całe mnóstwo, nie każda publikacja ma do przekazania ciekawe treści.

Niezwykle wartościowe książki, które można czytać już niemowlętom, ma w swoich zasobach wydawnictwo Tekturka. Niedawno ukazała się seria "W Dębowym Lesie", w której dostępne są dwa tytuły: "Króliczka chce spać" oraz "Lisek szuka skarpet". Ich autorami są twórcy światowego bestsellera "Gruffalo", który dziś uznawany jest za klasykę dziecięcej literatury.

I tym razem Julia Donaldson (tekst) i Axel Scheffler (ilustrator) stworzyli piękną i kolorową opowieść, która spodoba się dzieciom i dorosłym. Warto też wspomnieć, że autorem polskiego tłumaczenia jest Michał Rusinek.

Seria "W Dębowym Lesie" z kartonowymi kartkami będzie odpowiednia dla najmłodszych czytelników. W tekście pojawiają się wyrazy dźwiękonaśladowcze, tekst jest rymowany, a ilustracje kolorowe i wyraziste. Są i okienka, które aktywizują dziecko. Maluchy uwielbiają je otwierać, co pozwala im brać czynny udział w czytaniu.

Wiecie już, od kiedy książeczki kontrastowe będą odpowiednie dla maluszka. Nie zapominajcie jednak, by stymulować wzrok dziecka na różne sposoby, np. mimikę twarzy. Z czasem też wprowadzajcie do haronogramu dnia zabawę z książeczkami kolorowymi, np. z otwieranymi okienkami. To stworzy dziecku solidne podwaliny dla prawidłowego rozwoju, a w przyszłości ułatwi naukę czytania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze