Trwa ładowanie...

Książeczki dla dziecka 0-6 miesięcy - redakcja poleca 5 najciekawszych

Na książki nigdy nie jest za późno, ale też nigdy nie jest za wcześnie. Czytanie niemowlakowi pozwala na budowanie wyjątkowej relacji z maluszkiem i budowania w im poczucia bezpieczeństwa poprzez słuchanie spokojnego głosu rodzica. Warto, przy pomocy książeczek, wspomagać rozwój nie tylko słuchu, ale i wzroku, który w pierwszych tygodniach życia nie jest rozwinięty tak, jak wzrok starszego dziecka. Maluszek dopiero uczy się rozpoznawania kształtów, rozwija się jego ostrość i zauważanie kolorów. Z tego też względu, specjalnie dla dzieci już od 2. miesiąca życia, powstały specjalne książeczki kontrastowe, utrzymane w kolorze bieli oraz czerni.

Zobacz film: "Magdalena Różczka napisała książkę dla dzieci: Pierwszymi recenzentami były moje dzieci"

spis treści

1. Seria "Maluszek patrzy"

Książeczki o tym tytule stworzył Chez Picthall, aby umożliwić najmłodszym dzieciom rozpoznawanie kształtów i kolorów. Niemowlęta muszą się tego nauczyć, a książeczki kontrastowe, w tym seria "Maluszek patrzy" bez wątpienia im to ułatwią. Wśród książeczek znajdziemy m.in. kształty, groszki i kwiatki. Strony są czarne lub białe z kształtami o kontrastujących kolorach.

2. "Oczami maluszka"

Seria "Oczami maluszka" to również książeczki kontrastowe, których celem jest ułatwienie maluszkowi rozpoznawania kształtów. Książeczki utrzymane są w kolorystyce czarno-białej. Na każdej stroni jest jeden kształt w kolorze odwrotnym niż tło. W serii znajdziemy książeczkę z bananem, ślimakiem, sztućcami oraz książeczkę harmonijkową i kontrastowe karty.

W książeczkach znajdziemy kształty przedmiotów, jak również owoców, czy zwierzątek. Na każdej stronie jest tylko jeden, duży kształt. Boczna strona zawiera odwrotność kolorów, np. na lewej mamy białe tło i czarny obrazek, na prawej czarne tło z białym. Pozwala to dziecku na dokładne przyjrzenie się cieniowi i łatwiejsze dopasowanie go do rzeczywistego przedmiotu.

Czytanie dzieciom
Czytanie dzieciom

Warto codzienne czytanie uczynić domowym rytuałem.

zobacz galerię

3. Książeczki poznawcze "Smart Books"

Seria opiera się na tej samej metodzie, co wspomniane wcześniej tytuły, a więc na kontrastach. Książeczki podzielone są tematycznie: "Kształty", "Zwierzątka domowe", "Świat maluszka" i "Twarze". Każda z nich ma swoją pulę obrazków znanych maluszkowi z dnia codziennego. Dzięki nim, niemowlę uczy się kojarzenia przedmiotów, które widzi na obrazku z tymi, znajdującymi się w jego otoczeniu.

4. "Co widzę?"

Książeczki "Co widzę?" wprowadzają dodatkowy kolor, czerwony. Jest on wprowadzany stopniowo, występuje w akcentach na danym obrazku, np. dziób sowy, czy ogonek wróbelka. Książeczka rozkłada się harmonijkowo i sięga do 98cm.

Pierwsza część książeczki, z czarną okładką, dedykowana jest już dla trzymiesięcznych brzdąców. Czerwona okładka polecana jest maluszkom od 5. miesiąca. Różni się od poprzedniczki dodatkowymi kolorami, które zostały wprowadzone, m.in. miętowa zieleń i ciemny odcień żółtego.

5. Seria "Obrazki dla Maluchów"

W tej serii znajdziemy książeczki o różnej tematyce, m.in. "Kolory", "Owoce", "Warzywa", czy "Pojazdy". Każda książeczka pokazuje obrazek przypisany do głównej kategorii. Obrazki są kolorowe, po jednym na każdej stronie. Co ciekawe, przedmioty przedstawione na obrazkach stworzone zostały z modeliny. Jest to inspiracją do tworzenia w przyszłości własnych figurek, gdy dziecko dorośnie już do zabaw z masami plastycznymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.