Trwa ładowanie...

Kreatywnie w domu – 9 pomysłów na zabawy, które nie pozwolą dzieciom się nudzić

Avatar placeholder
25.05.2021 20:23
Kreatywnie w domu – 9 pomysłów na zabawy, które nie pozwolą dzieciom się nudzić
Kreatywnie w domu – 9 pomysłów na zabawy, które nie pozwolą dzieciom się nudzić

W co się bawić z maluchami, żeby uprzyjemnić im czas w domu? Podpowiadamy 9 kreatywnych scenariuszy zabaw, które zajmują dzieciom czas, uwagę, rozwijają je i stymulują do rozwoju. Sprawdziłam je na swoich synkach (w wieku: 1 i 4 lata). Działają!

Partnerem treści jest Fisher-Price

Nasze dzieci spędzają w domu coraz więcej czasu. Nie uczęszczają do żłobków i przedszkoli nie tylko ze względu na infekcje, ale również kwarantanny związane z pandemią koronawirusa. Konieczność pozostania w domu jest trudna nie tylko dla rodziców, którzy muszą zapewnić im opiekę i atrakcje, ale także dla maluchów.

Dlatego warto wymyślić im kreatywne zabawy, które pozwolą aktywnie i wesoło spędzić czas. Dla rodziców mogą to być wspaniałe pomysły na wspólną zabawę albo na zyskanie czasu na to, by wykonać domowe obowiązki, zrealizować zawodowe zadania czy zwyczajnie w spokoju wypić filiżankę (ciepłej!) kawy.

1. Domek z kartonu

Do przygotowania domku wykorzystaliśmy karton po meblach balkonowych, ale możemy zrobić go również z kilku mniejszych pudeł.

Górne skrzydła opakowania skleiliśmy taśmą tak, by stworzyły dach. Z przodu wycięliśmy drzwiczki, a po bokach okna. Zewnętrzne ściany okleiliśmy papierem do pakowania prezentów, a dzieci okleiły wnętrze naklejkami z kolorowanek.

W ten sposób powstał bajecznie kolorowy domek do zabawy, z którego synkowie najchętniej by nie wychodzili! Zabierają tam zabawki, budują zamki z klocków, chronią się w środku, polując na lwy, albo udają, że mieszkają w jaskini, która zapewnia im schronienie przed dinozaurami.

2. Traktor z tektury

Ze starych tekturowych fragmentów kartonu można również zbudować traktor.

Dwa kartonowe pudła (np. po owocach ze sklepu) synek pomalował farbami. Gdy wyschły, do jednego przykleiliśmy taśmą rolkę po papierze toaletowym – w ten sposób powstał komin. Z papieru sformowaliśmy kierownicę. Z drugiego kartonu stworzyliśmy przyczepę. Przymocowaliśmy ją sznurkiem do pierwszego kartonu.

Przedszkolak miał frajdę, że stworzył coś samodzielnie, a maluch, że mógł wkładać do przyczepy klocki i inne zabawki.

3. Wystawa dinozaurów

Do przygotowania tej fascynującej zabawy potrzebujemy tylko pudełko plasteliny. Ulepiliśmy z synem kulki, trójkąty, koła, kwadraty i z tych elementów stworzyliśmy dinozaury.

Młodszy synek uczestniczył w tej zabawie, lepiąc w rączkach plastelinę. To dobry sposób na stymulowanie motoryki małej, ale trzeba bacznie kontrolować dziecko, by nie wzięło plasteliny do buzi.

Gdy wszystkie figurki dinozaurów były gotowe, ustawiliśmy je w rządku, tworząc ekspozycję niczym w muzeum. Bilety z papieru dopełniły dzieła i wystawa dinozaurów była gotowa!

4. Zabawa z kaszą

Ciekawym pomysłem na zabawę, który u nas również się sprawdza, jest wykorzystanie dowolnej kaszy. Wsypaliśmy ją do plastikowej miski i w środku ukryliśmy kilka drobnych zabawek. Zadaniem dziecka było odnalezienie ich i policzenie. Dzięki temu synek ćwiczył nie tylko rączki, ale także naukę liczenia.

Młodsze dziecko również uczestniczyło w tej zabawie, ale w nieco inny sposób. Synek przesypywał kaszę z kubeczka do kubeczka łyżeczką. Ta prosta zabawa stymulowała nie tylko jego zręczność, ale również zmysł dotyku.

5. Domowy piasek kinetyczny

Z maluchami warto przygotować również piasek kinetyczny. Potrzebujemy do tego tylko mąki kukurydzianej i oleju. Używając różnych barwników spożywczych, stworzyliśmy kilka kolorów piasku. Ta zabawa dostarczyła im mnóstwo uciechy – ostatecznie co może dać dziecku większą radość niż pobrudzenie rączek?

6. Biżuteria z makaronu

Prosta zabawa, do której potrzebowaliśmy tylko makaronu typu penne i nitki. Starszy syn nawlekał go na nitkę, tworząc indiański naszyjnik, a młodszy mieszał suchy makaron w pudełku, rozwijając swoją sensorykę. Proste i skuteczne!

7. Kulki z bibuły

Kolejna ciekawa zabawa. Arkusze cienkiej bibuły zgniataliśmy w kulki, a później przyklejaliśmy ją na duży karton, tworząc z niej różne obrazki. W zabawie uczestniczyli obaj chłopcy, ale młodszego trzeba było pilnować, by nie wziął bibułek do buzi.

8. Pudło skarbów

Pudełko po butach obkleiliśmy papierem kolorowym, a starszy syn namalował na nim fantastyczne mazaje. Następnie schował do niego kilka skarbów, a ja ukryłam pudło w jego pokoju. Razem z młodszym musieli odszukać skarb. Zabawa w chowanego dała wszystkim mnóstwo radości!

9. Rączki z farbek

Ostatnia zabawa wymaga zabezpieczenia blatu stołu lub podłogi, ale daje dużo szczęścia. Malujemy rączki dzieci farbami, a one odbijają je na kartonie. Warto jednak uczestniczyć w tym z nimi, by zabawa nie wyszła na ściany…

A gdy wykorzystamy już wszystkie scenariusze, warto sięgnąć po zabawki edukacyjne, aktywizujące dziecko i stymulujące jego rozwój poznawczy. Dobrym pomysłem będą nowe zabawki marki Fisher-Price w stylistyce retro, które pozwolą także rodzicom wrócić pamięcią do czasów swojej młodości. Retro Radiomagnetofon Szczeniaczka pomoże maluchom w nauce kolorów, kształtów, przeciwieństw orazliczenia, a Retro Kaseta Szczeniaczka wesprze rodzica w nauce dziecka powitań i kolorów. Zabawki zapewnią maluchowi muzyczną rozrywkę i wpłyną korzystnie na rozwój motoryki małej.

Zachęcamy Cię do zapisania się na bezpłatne warsztaty online stworzone we współpracy z Fisher-Price z udziałem psychologa dr Aleksandry Piotrowskiej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 maja o godzinie 19, a porozmawiamy podczas niego o zabawkach dawniej i dziś i o tym, za czym tęsknimy z własnego dzieciństwa. Zapisz się TUTAJ.

Partnerem treści jest Fisher-Price

Polecane dla Ciebie