Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kosmetyki po ciąży

Kosmetyki po ciąży
Kosmetyki po ciąży

Ciąża to okres wprowadzający w organizmie wiele zmian przygotowujących kobietę do wydania dziecka na świat. Zmiany te często są tak intensywne, że po porodzie pozostawiają po sobie ślad w postaci różnych defektów skórnych. W jaki sposób powinnaś pielęgnować swoją skórę po porodzie?

1. Jakie zmiany skórne pozostają na skórze ciała po ciąży?

Rozstępy – stanowią dosyć częsty problem kobiet ciężarnych. W trakcie ciąży skóra nadmiernie się rozciąga w partiach takich jak brzuch, biodra oraz biust. W efekcie może dojść do powstawania na jej powierzchni nieestetycznych rozstępów. Rozstęp to linijne uszkodzenie struktury skóry związane z pęknięciem jej włókien. Początkowo defekt ten ma żywo czerwony kolor. Po porodzie, wraz z upływem czasu, zmiany te rozjaśniają się i przybierają charakter blizny.

To bardzo ważne, aby stosować odpowiednie kosmetyki przeciwko rozstępom wtedy, gdy zmiany są koloru czerwonego. Jest to początkowa faza tworzenia rozstępu, którą można częściowo zredukować. Koniecznie smaruj skórę specjalnym kremem na rozstępy w okolicy tych defektów. Zwróć uwagę na to, aby w jego składzie znajdowały się substancje takie jak:

  • fibrylina – odbudowuje i syntetyzuje włókna skórne,
  • witamina C – wspomaga syntezę włókien kolagenowych i elastynowych skóry,
  • mikroelementy – regenerują ubytki skóry,
  • perełkowiec japoński – stymuluje regenerację skóry,
  • wąkrotka azjatycka – regeneruje oraz uelastycznia skórę.
Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Na powierzchnię innych partii ciała warto stosować balsamy intensywnie regenerujące i ujędrniające skórę. W ich składzie powinny znajdować się substancje takie jak wyciąg z bluszczu, peptydy oraz genisteina.

2. Zmiany skórne dotyczące skóry twarzy po porodzie

Ostuda (melasma) – brązowe zabarwienie skóry zlokalizowane w okolicy oczu, policzków, a niekiedy nawet powyżej ust. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi towarzyszącymi ciąży. W efekcie skóra jest znacznie bardziej narażona na powstawanie przebarwień skóry pod wpływem działania promieniowania UV.

W trakcie ciąży niezbędne jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim współczynnikiem SPF. Zaleca się również unikanie przebywania na słońcu. Lepiej przebywać w cieniu i unikać intensywnego nasłonecznienia.
W kuracji przeciwko przebarwieniom stosuje się kosmetyki na bazie alfa-hydroksykwasów oraz pochodnych retinolu. Substancje te przyśpieszają procesy złuszczania skóry. W efekcie nieestetyczne przebarwienie szybciej zniknie z powierzchni twojej cery. Wybieraj kremy zawierające w składzie substancje takie jak kwas glikolowy oraz retinol w czystej postaci bądź jego pochodną - retinaldehyd.

Trądzik – zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mogą nasilać zmiany takie jak trądzik pospolity. Oczywiście po porodzie zaobserwujesz wyraźną poprawę stanu twojej cery, ale warto wspomóc powrót skóry do dawnej kondycji, stosując odpowiednie kosmetyki. Wybieraj kremy zawierające kwasy owocowe, które zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych. Miejscowo stosuj preparaty zawierające duże stężenie kwasu salicylowego.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków po porodzie ma kluczowe znaczenie dla szybkiego powrotu skóry do dawnej kondycji. Regularna pielęgnacja wzmocni i znacznie ujędrni twoją skórę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.