Kokon niemowlęcy. Czy jest niezbędny?
Kokon niemowlęcy to dla jednych hit, dla innych zbędny wydatek. Jakie są jego zalety? Jak długo dziecko może w nim spać? I na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
1. Kokon niemowlęcy. Obowiązkowy element wyprawki?
W ostatnim czasie kokon niemowlęcy stał się bardzo popularnym gadżetem. Dostępny jest w różnych wzorach i kolorach. Jest nie tylko funkcjonalny, ale i bardzo wygodny.
Kokon ma kształt gniazda. Jego boki są nieco wyższe i to one ograniczają przestrzeń maluchowi. To jednak plus kokonu niemowlęcego. Dziecko czuje się w nim bezpieczniej.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy kokon niemowlęcy to niezbędny element wyprawki. Są rodzice, którzy będą go używać przez kilka miesięcy, inni z kolei uznają go szybko za niepotrzebny. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
Jeśli chcemy spać z dzieckiem, kokon niemowlęcy może okazać się bardzo przydatny. Maluch otrzyma w ten sposób fragment własnej przestrzeni. Gniazdo sprawdzi się również, jeśli mamy potrzebę przebywania z dzieckiem w różnych pomieszczeniach domu, np. w sypialni lub w salonie. Jeśli nauczymy niemowlę zasypiać w kokonie, wówczas możemy je położyć praktycznie wszędzie. Sprawdzi się to w sytuacji, gdy mamy starsze dzieci i chcemy spędzić z nimi czas, mając przy okazji młodszą pociechę na oku. My możemy się razem bawić, a niemowlak będzie bezpiecznie spał w kokonie na dużym łóżku pod naszym okiem.
Kokon niemowlęcy sprawdzi się też latem, np. podczas zabaw w ogrodzie. Można położyć go na kocu i w ten sposób zapewnić maluszkowi atrakcyjne miejsce do odpoczynku. To też dobre rozwiązanie podczas wyjazdów, zwłaszcza jeśli niemowlę jest przyzwyczajone do spania w kokonie.
2. Kokon niemowlęcy a bezpieczeństwo dziecka
Bardzo ważne jest, by nie zostawiać niemowlęcia samego w kokonie, zwłaszcza jeśli kładziemy go na łóżku. Nie wiemy, kiedy maluszek się obudzi i jaki ruch wykona. Może np. przewrócić się na brzuszek i nie móc unieść główki, a to grozi uduszeniem. Boki kokonu nie są też na tyle wysokie, by dziecko nie mogło się przez nie przeturlać, zwłaszcza jeśli niemowlę jest już mobilne.
3. Na co zwrócić uwagę, kupując kokon niemowlęcy?
Bardzo istotny jest materiał, z którego uszyto kokon. Najlepiej, by był naturalny, aby skóra mogła oddychać. Walorem będzie też możliwość prania gniazda w pralce, najlepiej w wysokich temperaturach (np. w 60°C).
Wielkość gniazda jest regulowana za pomocą wiązania. Dzięki temu kokon dla noworodka będzie węższy i nieco krótszy, a niemowlę, które jest już aktywne – będzie mieć więcej miejsca na ruszanie nóżkami (co stanowi bardzo ważny element rozwoju).
Kokon niemowlęcy to bardzo dobra propozycja na prezent, np. z okazji baby shower lub chrztu. To jeden z funkcjonalnych gadżetów, który powinien przydać się młodym rodzicom. W sklepach z artykułami dziecięcymi można kupić sam kokon dla niemowlęcia lub wyposażony w dodatkowe akcesoria, m.in. poduszkę antywstrząsową, płaską poduszkę, kocyk oraz materacyk. Wybór wzorów jest ogromny.
Kokon dla niemowlęcia kupimy już za niecałe 100 zł. Za droższe modele, np. znanych marek, przyjdzie nam zapłacić nawet trzykrotnie więcej.