Kłótnie między rodzeństwem: jak radzić sobie z nieuniknionym?

Ten scenariusz zna każdy rodzic co najmniej dwojga dzieci. Rodzeństwo kłóci się, bije, wyrywa sobie zabawki. W głowie dorosłego pojawia się wówczas myśl: reagować czy czekać? Co robić, gdy bójka się zaostrza?

Gdy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo, świat starszego dziecka diametralnie się zmienia. Doskonale wie o tym Tim, bohater filmu "Dzieciak rządzi" w reżyserii Toma McGratha, twórcy kultowego "Madagaskaru". I chociaż historia jest nieco przerysowana, doskonale pokazuje, jak z punktu widzenia dziecka wygląda relacja między rodzeństwem.

Polecane wideo:

Bohaterowie biją się, kłócą, ale gdy muszą ocalić rodziców i przywrócić porządek na świecie, stają ramię w ramię i walczą. Udowadniają tym samym, że rodzinne więzy są bardzo silne, a braterska miłość – prawdziwa.

Film doskonale pokazuje, że relacje między rodzeństwem nie należą do łatwych. Dzieci mogą być w podobnym wieku, na co dzień dobrze się dogadywać, ale i tak kłótnie w pewnym momencie się pojawią. Powód? Trudno jednoznacznie go podać, bo – jak to w przypadku najmłodszych bywa – czynnikiem zapalnym może być wszystko: zepsuta wieża z klocków czy źle ułożone zabawki na dywanie. Niekiedy również dzieci walczą o miłość i uwagę rodziców.

Reaguj z rozwagą

Napięcia między rodzeństwem są wpisane w życie rodziny. To normalne, że dzieci między sobą rywalizują, bo każde z nich chce być najlepsze. Zrozumienie faktu, że rodzice kochają wszystkie swoje pociechy tak samo, zajmuje trochę czasu.

Nic zatem dziwnego, że od czasu do czasu spokojną atmosferę domowego ogniska przerywają krzyki dobiegające z dziecięcego pokoju. Nierzadko konflikt się zaostrza i dochodzi do bójki. I wtedy właśnie najmłodsi albo sami wołają na pomoc rodzica, albo też dorosły sam decyduje się zareagować. Czy słusznie?

- W kwestii konfliktów między rodzeństwem ważne jest znalezienie złotego środka. Nie można reagować ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno – podpowiada Anna Ingarden, psycholog.

I dodaje: - Gdy dochodzi do spięć, rodzic powinien przede wszystkim dążyć do zrozumienia natury problemu. Należy wysłuchać obu stron z taką samą uwagą i zrozumieniem i… najlepiej się nie wtrącać. Jak to rozumieć? Rodzic nie może wchodzić w role sędziego, który wydaje wyrok i skazuje na karę. Najlepiej, by stał się mediatorem, który wspiera swoje pociechy w znalezieniu rozwiązania konfliktu.

Kłótnie między rodzeństwem mogą więc nauczyć dzieci samodzielnego dochodzenia do źródła problemu. W ten sposób ćwiczą one trudną sztukę negocjacji, komunikacji i zrozumienia.

5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo

Jedynacy zyskują więcej uwagi i czasu rodziców, nie muszą się z nikim dzielić słodyczami czy zabawkami. Wychowanie jednego dziecka wydaje się być prostsze...

Gdy rodzeństwo często się kłóci, rodzice, co zresztą zrozumiałe, mogą mieć dosyć tego niekończącego się konfliktu. Zdarza się więc powiedzieć im: "Nie obchodzi mnie kto zaczął". Wydaje się jednak, że to jedno z najgorszych rozwiązań.

Warto, by rodzic zawsze starał się zrozumieć, co rozpoczęło spór. W ten sposób da dziecku wyraźny sygnał, że jest zainteresowany jego emocjami i problemami.

Jeśli konflikt nie zostanie wyjaśniony, wówczas nasza pociecha może mieć bardzo silne poczucie niesprawiedliwości. Warto postawić się w jego sytuacji. "Cały dzień układałem puzzle. Już prawie kończyłem, gdy siostra podeszła i zrzuciła cały obrazek na podłogę. Wściekłem się. I jak to? Mojej mamy to nie obchodzi? Jest na mnie zła? To wina Zosi, nie moja!". Wina więc nie zawsze leży po obu stronach.

Zdrowa rywalizacja między rodzeństwem

Rodzicom zdarza się porównywać rodzeństwo. To w wielu przypadkach naturalna reakcja na konflikt i problemy wychowawcze. Na przykład chłopcy nieco częściej słyszą, że mają brać przykład z sióstr, bo dziewczynki z reguły mają lepsze oceny i są grzeczniejsze.

W ten sposób jednak nieświadomie zaostrzamy rywalizację między rodzeństwem, gdyż podsycamy ich współzawodnictwo. I choć cel mamy szlachetny (chcemy w ten sposób zmobilizować swoją pociechę do działania), odnieść możemy odwrotny skutek.

Niezależnie od tego, w jaki sposób wychowujemy dzieci, konfliktów między rodzeństwem nie unikniemy. - Jeśli rywalizacja zdrowa i prowadzi do wzajemnego motywowania i rozwoju, nie trzeba jej w żaden sposób minimalizować – mówi Anna Ingarden.

I dodaje: - Mimo wszystko warto rozmawiać z dziećmi o niezdrowej komunikacji. Można pokazywać im, do czego prowadzi i jakie konsekwencje może przynieść silna rywalizacja i konflikt. Do tego celu warto wykorzystywać bajki, a w przypadku starszych dzieci – wiadomości ze świata. Można również bawić się z dziećmi pluszowymi misiami i w trakcie zabawy inscenizować sytuację konfliktu i tego, co się dzieje, gdy ten narasta i nie ma rozwiązań. Dzieciom w ten sposób łatwiej będzie zrozumieć konsekwencje swoich zachowań.

Kłótnie to dla dzieci dobra lekcja i cenne źródło doświadczeń. Gdzie jak nie w domu najmłodsi mają ćwiczyć tę cenną umiejętność? Sytuacje konfliktowe są przecież wpisane w życie każdego z nas. Warto nauczyć sobie z nimi radzić.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, około miesiąca temu

Bibliografia

  • Faber Adele, Mazlish Elaine, "Rodzeństwo bez rywalizacji", Warszawa 2010.

Konflikty rodzeństwa

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

po porodzie

~mloda mama kat • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Konflikty rodzeństwa
Konflikty rodzeństwa

Syndrom średniaka to mit

Syndrom średniaka to mit

często ma trudny żywot. Wychowuje się w cieniu rodzeństwa, musi być skore do kompromisów i walczyć o swoje racje. To sprawia jednak, że jego charakter (...) kształtuje się w szczególny sposób. Średniak musi dogadywać się zarówno ze...

Konflikty rodzeństwa

Różnica wieku między rodzeństwem

Posiadanie rodzeństwa to nie tylko same zalety w postaci towarzysza do zabaw czy kogoś do przytulania. Młodszy brat lub siostra może nieźle dać (...) w kość poprzez swoje krzyki, płacze, awantury i bieganie do rodziców na skargi. Na...

Konflikty rodzeństwa

Jak budować relacje między rodzeństwem?

Jak budować relacje między rodzeństwem? Odtwórz wideo

Psycholog Patrycja Rzepecka przestrzega przed popełnianiem błędów, jakie często robią rodzice, gdy mają więcej niż jedno dziecko. Mowa o porównywaniu braci i sióstr. Zamiast tego warto podkreślać plusy i minusy określonego wieku: bycia zarówno młodszym,...

Konflikty rodzeństwa

Kłótnie między rodzeństwem

Kłótnie między rodzeństwem

Kiedy jesteś rodzicem dwojga dzieci, zaczynasz stawać przed problemami, z którymi borykali się zapewne twoi rodzice. Ty i twój brat albo siostra czasem z różnych względów nie potrafiliście żyć ze sobą zgodnie pod jednym dachem, tak jak oczekiwaliby tego...

Konflikty rodzeństwa

Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?

Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?

rodzeństwo? Możliwe. Jednak najnowsze badania wykazały, że ogromny wpływ na różnice między rodzeństwem ma sposób myślenia rodziców o swoich dzieciach (...) . Rodzeństwo pod lupą naukowców Nowe badanie...

Konflikty rodzeństwa

Jaka jest najlepsza różnica pomiędzy rodzeństwem?

Jaka jest najlepsza różnica pomiędzy rodzeństwem?

. Drugą zaletą jest to, że dzieci szybko zaczną się ze sobą bawić i będą miały dobry kontakt. Podobny wiek rodzeństwa to ta sama szkoła, wspólni znajomi (...) pod uwagę, że rodzeństwo może konkurować o względy rodziców...

Konflikty rodzeństwa

Zazdrość o rodzeństwo

Zazdrość o rodzeństwo

Zazdrość o rodzeństwo manifestuje się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Do tej pory jedynak był w centrum uwagi rodziców (...) sobie z zazdrością dziecka o młodsze rodzeństwo? Rywalizacja pomiędzy...

Konflikty rodzeństwa

Kłótnie rodzeństwa

Kłótnie rodzeństwa

między rodzeństwem to jedne z najtrudniejszych chwil dla rodziców. Po pierwsze, od razu czujemy się winni, że zrobiliśmy coś nie tak, musieliśmy (...) popełnić jakiś wychowawczy błąd, który spowodował, że nasze pociechy wpadają w gniew,...