Niebezpieczne środki przeciwbólowe?

Powszechnie dostępne leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen) uważa się za bezpieczne dla kobiet w ciąży. Są podejrzenia, że mogą wpływać na układ rozrodczy u dzieci w łonie matki. To nie są ostateczne ustalenia, ale warto zachować ostrożność przy zażywaniu tych leków.

Środki przeciwbólowe stanowią obecnie najpowszechniej używane specyfiki sprzedawane bez recepty na świecie. Stosują je też kobiety w ciąży. Z danych zebranych przez zespół francuskiego badacza dr. Bernarda Jegou, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych, wynika, że od początku lat 90. XX wieku kilkukrotnie wzrosło spożycie paracetamolu przez przyszłe matki będące właściwie w każdym trymestrze ciąży. Podobnie ma się rzecz z ibuprofenem w ciągu ostatnich 10 lat.

Polecane wideo:

Praca opublikowana niedawno przez zespół dr. Jegou na łamach ”Nature Reviews Endocrinology” sugeruje, że stosowanie tych medykamentów może zwiększać ryzyko wnętrostwa i spodziectwa.

Zespół dr. Jegou dokonał przeglądu opublikowanych w ostatnim czasie prac obserwacyjnych, które łączą m.in. przyjmowanie paracetamolu i ibuprofenu z opisanymi wadami.

Konkluzje tych prac są różne, ciekawe jest jednak, że te obejmujące naprawdę duże grupy badanych (blisko 50 tys. osób), wykazują związek między ryzykiem wnętrostwa a przyjmowaniem paracetamolu w pierwszym czy drugim trymestrze ciąży. Na podstawie zgromadzonych danych wydaje się, że zależność między spodziectwem a przyjmowaniem ibuprofenu jest trudniejsze do udowodnienia. Ale istnieją przesłanki wskazujące, że aspiryna może zwiększać ryzyko wystąpienia tej wady.

Ograniczenia badania

Autorzy przytaczają też rezultaty badań eksperymentalnych prowadzonych na szczurach, które dowodzą, że podawanie dużych dawek leków przeciwbólowych ciężarnym samicom wpływa na rozwój narządów płciowych u męskich płodów.

Jednak dawki paracetamolu, które szczurzyce dostawały w jednym z opisanych eksperymentów, w odniesieniu do ludzi oznaczały trzykrotność dopuszczalnej dobowej dawki tego leku. Taka byłaby dla człowieka toksyczna, niezależnie od tego, czy przyjęłaby ją kobieta w ciąży czy młody mężczyzna. Paracetamol uszkadza bowiem m.in. wątrobę.

- Bardzo ciekawy artykuł, zaskakujący, bo paracetamol jest uważany za lek wyjątkowo bezpieczny – mówi prof. Marlena Broncel z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Jest to jednak jedynie artykuł przeglądowy, analiza doniesień, niektóre są ze sobą sprzeczne. Niemniej jednak warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej – dodaje.

11 superproduktów, które powinniśmy jeść częściej

Zawierają one selen, miedź, cynk, mangan oraz witaminy C, A, B i PP. Dzięki tak bogatemu składowi obniżają poziom złego i podnoszą poziom dobrego cholesterolu...

Czy przyszła mama może brać leki przeciwbólowe?

- Na razie nie ma bezpośrednich dowodów naukowych na to, że te leki rzeczywiście powodują wady rozwojowe. Paracetamol jest uważany za bezpieczny przez cały okres ciąży, ibuprofen można podać w drugim trymestrze w maksymalnej dawce dobowej 600 mg. Najważniejszy jest umiar – mówi prof. Broncel.

Chodzi o to, że kiedy ciężarną kobietę boli ząb, to powinna wziąć jedną tabletkę, a nie od razu kilka. A każdą dłuższą terapię środkami przeciwbólowymi lepiej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Co dalej z niepokojącymi doniesieniami zebranymi przez zespół dr. Jegou?

- Pozostają nam dalsze badania obserwacyjne czy epidemiologiczne, śledzące powiązania pomiędzy rodzajem zażywanych leków a występowaniem określonych wad w populacji – mówi prof. Broncel.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl, około miesiąca temu

Leki w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża ?

~Ppp • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Leki w ciąży
Leki w ciąży

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Wiele kobiet w czasie ciąży nie zdaje sobie sprawy, że przyjmowane dotąd przez nich leki nie są bezpieczne ani dla nich, ani dla rozwijającego (...) lutego konferencję pt. Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży....

Leki w ciąży

Kategoria X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to substancje wykazujące silne działania niepożądane na płód (...) reprodukcyjnym, które chcą lub mogą zajść w ciążę. Jakie...

Leki w ciąży

Kategoria B

się tu szereg leków stosowanych w leczeniu różnych schorzeń. Nie wszystkie leki kategorii B zaliczane są do tej grupy w całym okresie ciąży. Część (...) niepożądane, ale nie zostały one potwierdzone w badaniach u kobiet...

Leki w ciąży

Kategoria C

leków? Wszystkie dostępne leki zostały zakwalifikowane do pięciu grup pod względem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży i ewentualnego niekorzystnego (...) konwertazy angiotensyny - kaptopril, enalapril i peryndopril...

Leki w ciąży

Herbata miętowa

Herbata miętowa

Zielone miętowe listki zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, takich jak olejek lotny, kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwasy oleanowy i ursulowy.

Leki w ciąży

Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy reguluje funkcjonowanie komórek, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka. Gdzie można go znaleźć w diecie? W w liściastych warzywach, szczególnie zielonolistnych...

Leki w ciąży

Kategoria D

leków z grupy A, B lub C. Co to jest kategoria D leków? Kategoria D leków to leki, których podanie w okresie ciąży ewidentnie wpływa niekorzystnie (...) więc bezpieczeństwo ich stosowania w okresie ciąży....

Leki w ciąży

Kategoria A

Kategoria A leków to farmaceutyki powszechnie uznane w środowisku medycznym za bezpieczne podczas stosowania w ciąży. Według FDA z ich zażywaniem nie wiąże się negatywny wpływ na rozwój płodu. Głównie zaliczamy do tej grupy leki...