Trwa ładowanie...

Kleik czy kaszka dla niemowląt? Sprawdź, jak zacząć zapoznawanie maluszka z pierwszymi zbożowymi smakami

Avatar placeholder
26.04.2019 17:05
rozszerzanie diety dziecka
rozszerzanie diety dziecka (mat. Klienta)

Dbając o prawidłowe rozszerzanie diety niemowlęcia, rodzice zapoznają swoją pociechę z nowymi smakami. Gdy maluszek zaakceptuje smak pierwszych warzyw, a następnie owoców, czas na włączenie do jego menu zbożowych smaków. Sprawdź, jak mądrze to zrobić!

1. Rozszerzanie diety o smak zbóż

Czas, w którym możliwe jest włączenie do dziecięcego menu nowych smaków, następuje najwcześniej po ukończeniu przez pociechę 4. miesiąca życia – taką informację znajdziemy w schemacie żywienia niemowląt. Został on opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci i odnosi się zarówno do dzieci karmionych piersią, jak i mieszanką modyfikowaną. Planując rozszerzanie niemowlęcej diety warto skorzystać z zawartych w nim zaleceń.

Gotowane i zmiksowane warzywa, a później także owoce, to pierwsze produkty inne niż mleko, których smak powinien poznać maluszek. Zaraz po nich możemy zaserwować dziecku pierwszy zbożowy posiłek. Na tym etapie dobrym wyborem będzie kleik lub kaszka dla niemowląt. Eksperci zalecają, aby pierwsze tego typu produkty pojawiły się w diecie pociechy nie wcześniej niż w 17. tygodniu jej życia.

2. Pyszny kleik czy apetyczna kaszka dla niemowląt?

Zboża są skarbnicą istotnych składników odżywczych. W momencie, kiedy decydujemy się na włączyć je do diety naszego dziecka, warto sięgnąć po kleiki i kaszki dla niemowląt. W sprzedaży są zarówno produkty bezglutenowe, jak i glutenowe. Pierwszą grupę tworzą kleiki i kaszki przygotowane najczęściej na bazie ryżu lub kukurydzy, drugą natomiast – te na bazie zawierających gluten zbóż. Gluten to naturalne białko, znajdziemy je np. w pszenicy, życie i jęczmieniu. Zazwyczaj rodzice wybierają na początek produkty bezglutenowe, aby następnie zapoznać dziecko ze smakiem kaszek zawierających gluten.

W kaszce dla niemowląt możemy znaleźć m.in. ważne dla rozwoju poznawczego dziecka żelazo oraz witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu maluszka. Dostarczają one także energii, której dorastający maluszek potrzebuje coraz więcej.

3. Kaszka dla niemowląt – jak wybrać najlepszy produkt dla maluszka?

Rozszerzanie diety dziecka może być wyzwaniem dla rodzica, ale z pomocą przychodzą specjaliści w zakresie żywienia dzieci. Na co warto zwrócić uwagę, sięgając po pierwsze zbożowe produkty? Na etykiecie powinno znaleźć się oznaczenie dotyczące wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest wybrana kaszka dla niemowląt. Mają je np. kleiki i kaszki Nestlé. To gwarancja, że skład produktu i jego wartość odżywcza dopasowane zostały do potrzeb i możliwości dziecka.

Gdy po raz pierwszy podajemy dziecku produkty zbożowe, powinniśmy obserwować reakcję maluszka, tak jak przy serwowaniu mu wszelkich innych, nowych produktów. Wybierając kleik lub kaszkę z oznaczeniem wieku, rodzice pomagają swoim pociechom w prawidłowy sposób zapoznać się z pierwszymi zbożowymi przysmakami w jadłospisie!

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze