Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Kaszel u noworodka

Avatar placeholder
Patrycja Karpińska 12.07.2019 12:49
Kaszel u noworodka
Kaszel u noworodka (123rf)

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu na pojawienie się w gardle lub przełyku substancji drażniących – jest to odruch szczególnie często występujący u noworodków. Jednak przeważnie kaszel nie jest objawem poważniejszych schorzeń u malucha. Dopóki u noworodka nie zdiagnozuje się gorączki, przekrwienia błony śluzowej gardła ani świszczącego oddechu, schorzenie można wyleczyć sprawdzonymi domowymi sposobami na kaszel, które na pewno nie zaszkodzą maluchowi.

1. Domowe sposoby na kaszel u noworodka

  • Para. Gdy u dziecka pojawi się kaszel mokry, można zaparować łazienkę gorącą wodą i do tak przygotowanego pomieszczenia na kilka minut przynieść malucha. Podczas pobytu w łazience nie trzeba już odkręcać gorącej wody. Para skutecznie wyczyści drogi oddechowe dziecka z zalegającego tam śluzu.
  • Nawilżacz do powietrza. Jeżeli dziecko cierpi z powodu kaszlu suchego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche. Zamiast parownika do pomieszczeń czy ultradźwiękowego nawilżacza warto użyć nawilżaczy wytwarzających chłodną mgiełkę, zapewniającą maluchowi natychmiastową ulgę.
  • Ciepła kąpiel. Jest to jeden ze sposobów na złagodzenie kaszlu u noworodka. Wskutek dodania do wody eukaliptusa, tymianku lub szałwii wytworzą się opary oczyszczające drogi oddechowe, które ułatwiają maluchowi oddychanie. To naturalne remedium na kaszel pomoże również odprężyć się i zasnąć grymaśnemu dziecku.
  • Ziołowe i organiczne preparaty do wcierania. Wcieranie rozcieńczonego olejku eukaliptusowego w klatkę piersiową dziecka ułatwi maluchowi oddychanie. Eukaliptus oczyści drogi oddechowe, uwolni flegmę i zwiększy przepływ krwi do mięśni. Wanilina (syntetyczna forma wanilii) również znana jest ze swoich uspokajających i kojących właściwości.

Wielu ludzi uważa, że dzieci karmione piersią chorują rzadziej niż ich rówieśnicy karmieni butelką. Mleko matki zawiera substancje usprawniające pracę układu odpornościowego malucha, jest również świetnym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu płynów w organizmie – najlepszy naturalny sposób na kaszel.

2. Kaszel u noworodka jako objaw choroby

Zobacz film: "Przyczyny kaszlu [Specjalista radzi]"

Niestety nie każdy rodzaj kaszlu jest niegroźną reakcją organizmu na pojawienie się w gardle substancji drażniących – dolegliwość może sygnalizować wystąpienie poważniejszego problemu ze zdrowiem malucha. Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, należy obserwować rozwój objawów towarzyszących dolegliwości, ponieważ przypadłość może być symptomem następujących chorób:

  • Krup (dławiec). Występuje zazwyczaj u dzieci poniżej 2 roku życia i zaczyna się wysoką temperaturą i chrypką. Suchy kaszel nasila się nocą.
  • Zapalenie oskrzeli. Najczęściej dotyka dzieci poniżej 6 miesiąca życia (chociaż może wystąpić do 12 miesiąca). Początkowe objawy przypominają przeziębienie, a następnie pojawia się intensywny kaszel, przyspieszony oddech i trudności w karmieniu przez 2-3 dni.
  • Infekcje klatki piersiowej. Występują u dzieci w każdym wieku. Do charakterystycznych objawów zaliczamy wysoką temperaturę (do 38 stopni), przyspieszony oddech, brak apetytu i kaszel.
  • Astma. Najczęściej dotyka maluchów, w których rodzinie były już przypadki schorzenia. Nie powoduje ona wysokiej temperatury, chyba że u dziecka dodatkowo rozwinie się infekcja klatki piersiowej. Do objawów astmy zaliczamy nocne napady kaszlu, przyspieszenie oddechu, świsty, rzężenie lub wciąganie skóry między żebrami przy oddychaniu.
  • Krztusiec. Najpierw pojawia się katar, a następnie napady suchego kaszlu. Dziecko może również wymiotować i będzie wyglądało na zmęczone. Kaszel może trwać prze kilka kolejnych miesięcy nawet u szczepionych dzieci.

Rodzice nigdy nie powinni lekceważyć kaszlu u noworodka. W większości przypadków dolegliwość można wyleczyć domowymi metodami, jednak gdy pojawią się dodatkowe objawy chorobowe, należy udać się z maluchem do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze