Trwa ładowanie...

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem pożywienia i stymulacji, poprzez ciągły kontakt skóra do skóry pomiędzy dzieckiem a dorosłym. Dziecko jest umieszczane bezpośrednio na górnej części brzucha dorosłego wkrótce po urodzeniu.

Kangurowanie zostało pierwotnie opracowane w Kolumbii jako alternatywa dla ambulatoryjnej opieki noworodków, podczas której dzieci przebywają w inkubatorze, aż nie przybiorą na wadze.

Teraz dr Nathalie Charpak w Bogocie i jej zespół sprawdzili rejestry uczestników badania od 1993 do 1996 roku, aby sprawdzić, czy korzyści wynikające z kangurowania 228 dzieci nadal się utrzymywały w późniejszym życiu, w porównaniu z grupą kontrolną 213 dzieci, którzy nie były kangurowane.

Najnowsze badania wykazały, że kangurowanie ma długofalowy pozytywny wpływ na wcześniaki i noworodki z niską wagą urodzeniową
Najnowsze badania wykazały, że kangurowanie ma długofalowy pozytywny wpływ na wcześniaki i noworodki z niską wagą urodzeniową (Shutterstock)

Charpak w wywiadzie powiedziała, że pierwszym oczywistym dowodem był spadek śmiertelności wśród dzieci.

"W grupie matek o najniższym wykształceniu, zaobserwowano mniej agresji, nadpobudliwości i mniej aspołecznych zachowań w grupie kangurowania".

"Pokazaliśmy, że gdy ojciec nosi dziecko w Kangaroo Mothercare w okresie noworodkowym, był obecny w jego pierwszym roku życia" – powiedziała Charpak.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia zostaną zastosowane w celu upowszechnienia kangurowania wśród 18 milionów wcześniaków i noworodków o niskiej wadze urodzeniowej urodzonych rocznie na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr. Paige Church powiedziała, że badania długoterminowe, opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics", potwierdzają to, co zespół intensywnej terapii noworodków w Szpitalu Sunnybrook w Toronto od dawna uważał korzystne dla noworodków.

"Myślę, że to głębokie. Chodzi mi o to, że wszyscy pragniemy przytulenia drugiej osoby" – mówi Church. "Ma to dla mnie sens, że moc dotyku matki lub ojca ma głębokie skutki, które będą trwać w dorosłym życiu".

Church mówi, że myśli, że korzyści płynące z kangurowania ujawniają się przez całe życie, zmieniając to jak rodzice i dziecko doświadczają to, co ich otacza, jak nastawienie do dźwięków i stresu w szpitalu.

"Te dzieci są spokojniejsze. Ich stan jest unormowany. Mają mniej przypadków desaturacji, podczas których jest mniej przypadków niestabilności, więc ochrania to ich mózgi" – mówi Church.

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić...

zobacz galerię

Wykazano również, że kangurowanie niemowląt wpływa na spokojniejszy sen, co wiąże się z potencjałem wzrostu i uczenia się, a także poprawia dopływ mleka kobiecego.

W Sunnybrook, Rohit Bhambi i jego żona, przebywają z ich córką, Prishą, która ma 2 ½ tygodnia. Urodziła się w prawie 24 tygodniu ciąży. Rodzice korzystają z kangurowania.

"To było jak doświadczenie nie z tego świata" – powiedział Bhambi, gdy po raz pierwszy zajmował Prisha, kiedy miała tylko tydzień życia. "Dosłownie miałem łzy w oczach, trzymając ją. Czułem się tak dobrze".

Obalamy mity na temat wcześniaków
Obalamy mity na temat wcześniaków [6 zdjęć]

Według raportu Fundacji Wcześniak w Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7 proc. stanowią...

zobacz galerię

Bhambi powiedział, że kiedy trzyma Prishe na swojej klatce piersiowej, jego zmęczenie odchodzi, a dziecko jest spokojniejsze.

Komentarz czasopisma opublikowany wraz z badaniem pochwalił naukowców za testowanie odważnych metod, najpierw w badaniu obserwacyjnym, a następnie w badaniu z randomizacją, aby udokumentować przewagę przeżycia dla sceptyków.

Dr Lidia Furman z wydziału pediatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland napisała, że kangurowanie wyraźnie czyni świat lepszym miejscem dla dzieci i ich rodzin.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.