Trwa ładowanie...

Jesienna wyprawka dla dziecka

Avatar placeholder
02.10.2020 18:15
Jesienna wyprawka dla dziecka
Jesienna wyprawka dla dziecka (123rf)

Kiedy termin porodu przypada na okres jesieni bądź zimy, pamiętaj, że standardowo nazywana wyprawka, którą przygotowuje każda mama dla swej maleńkiej pociechy, musi być nieco inna; nazwijmy to: trochę urozmaicona.

spis treści

1. Co zabrać do szpitala?

Już idąc do szpitala, zaopatrz się dla siebie w cieplejsze kapcie, piżamę (najlepiej ciepłą, długą, oczywiście, rozpinaną koszulę) i miły szlafrok. Przydadzą się także ciepłe „futrzaki” – skarpety z materiału przypominającego futerko, które pomogą Ci przetrwać „zimne” noce. Czemu zimne? W szpitalu, zwłaszcza na oddziale noworodkowym, jest bardzo ciepło, ale… Większość mam tuż po porodzie dostaje tzw. nawału pokarmu. Często w piersiach robią się zastoje, piersi bolą, pojawia się temperatura, dreszcze, zimno, a mama musi czuwać przy swoim dziecku. Przy dreszczach, przy temperaturze ciepły szlafrok i skarpety to podstawa. Może się to wydawać śmieszne, ale sama przez to przeszłam. Ciepłe ubranie pomogło.

Co dla maluszka? W szpitalu, oczywiście, ciepły kaftanik, pajacyk z weluru, skarpeteczki, czapeczka. Ubranie powinno być grubsze, ale z naturalnych tkanin. Nie opatulaj dziecka w poliestrowe kaftaniki i nie owijaj go sztucznym kocykiem. Przegrzanie dziecka jest tak samo groźne (a nawet i bardziej) niż wyziębienie.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Pamiętaj o flanelowych pieluszkach, dwóch kocykach – co wskazane – beciku bądź rożku. Tanio i dobrej jakości dostaniesz na aukcjach internetowych. Prócz tego standardowa wyprawka jak najbardziej wskazana.

2. Dziecko jesienią w domu i na dworze

Przy wyjściu ze szpitala warto mieć dla maluszka kombinezon, jednak najlepiej góra w formie kurteczki, natomiast dół jako doczepiony śpiworek.

Ubierz dziecko w bawełniane ubranko, oczywiście, z długim rękawkiem i nogawkami, na to taki właśnie kombinezon, włóż do nosidełka bądź budki od wózka i otul ciepłym kocykiem, a nawet i dwoma, jeśli temperatura jest bardzo niska. Na budkę narzuć flanelową pieluchę, by maluszek nie musiał oddychać zimnym i ostrym powietrzem.

Jeśli chodzi o wózki i nosidełka. Dla jesiennych bądź zimowych maluszków warto wybrać te głębsze, lepiej obudowane i zaopatrzyć się w folię przeciwdeszczową. Dodatkowo, warto sprawdzić czy głęboki wózek ma porządny materacyk i chroniące od wiatru oraz zimna przykrycie (najczęściej dostępne przy każdym modelu wózka). Pamiętajmy, że niemowlaczki lubią ciepło.

W domu łóżeczko dla dziecka postawmy jak najdalej od okna, jednakże nie przy grzejniku. Wybierzmy miejsce w miarę jasne. Wybór trudny i skomplikowany, ale czego się nie robi dla maluszka. Dodatkowo, kupmy osłonę na szczebelki – im wyższa tym lepsza. W razie wietrzenia pomieszczenia ochroni dziecko przed przeciągiem itp.

Poza ciepłem, które musimy zagwarantować malcowi w okresie jesienno-zimowym, wszystkie zakupy pozostają bez zmian. Pamiętajmy także o tym, by nie przesadzać i nie kupować 20 pajacyków i 4 kombinezonów, gdyby było za zimno. Maluszek i tak wyrośnie z tego bardzo szybko, a przesadne grzanie dziecka na pewno mu nie pomoże. Bądźmy po prostu rozsądne! Powodzenia w jesienno-zimowych zakupach!

Ewelina Niestrawska-Mazur

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze