Trwa ładowanie...

Jaki wózek dla niemowlaka?

Avatar placeholder
11.07.2019 08:57
Jaki wózek dla niemowlaka?
Jaki wózek dla niemowlaka? (123rf)

Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia rodzicom problem, zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem. Jednak nawet wtedy trzeba kupić głęboki wózek. Poza tym bardzo ważne jest przyjrzenie się wadze i stabilności wózka. Jego waga powinna być dobrana do możliwości mamy, która najczęściej będzie zabierała maleństwo na spacer. Poza tym wózek powinien swobodnie mieścić się do samochodu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając wózek dla dziecka?

Wybór wózka
Wybór wózka

Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia rodzicom problem, zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się wiosną

zobacz galerię

1. Wózek gondola

Można je podzielić na trzy rodzaje:

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Wózek należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Wybierając wózki głębokie dla niemowląt, należy sprawdzić, czy wózek ma atest (rozpoznajemy go po trójkącie z wpisanym B). Jeśli dany model posiada atest, to znaczy, że spełnia takie normy bezpieczeństwa:

  • stabilność,
  • zabezpieczenie przed zaklinowaniem,
  • zabezpieczenie przed zranieniem się dziecka,
  • wytrzymałość konstrukcji.

Rodzice powinni zwrócić uwagę na amortyzatory, prowadzenie wózka po nierównych chodnikach, kałużach i chodnikowych dziurach nie jest proste. Kółka są również bardzo ważne, warto zainwestować w wózek, który ma szerokie i dmuchane, ponieważ takie kółka sprawdzają się nie tylko na spacerach w mieście, ale także na łonie natury.

Wózek gondola musi być duży i wygodny, materiał ze środka wózka powinien być zdejmowany do prania, warto sprawdzić jakość materiału i wybrać coś ciemniejszego. Materacyk amortyzujący musi mieć grubość 1 cm i powinien przepuszczać powietrze. Budka gondoli także musi się łatwo składać, a odgłos składania nie powinien wybudzać dziecka. Do wózka powinny być dołączone:

  • kosz i siatka na zakupy,
  • parasolka przeciwsłoneczna,
  • folia przeciwdeszczowa,
  • moskitiera,
  • śpiworek.

Jeśli wózek nie posiada tych rzeczy, warto się w nie zaopatrzyć.

2. Wózek spacerówka i parasolka

Gdy dziecko wyrośnie z gondoli, warto kupić spacerówkę. Spacerówka dla niemowlaka powinna również zawierać budkę. Wózek ten powinien mieć pięciopunktowe szelki, dzięki którym malec nie ucieknie z wózka. Podobnie jak w gondoli, polecane są materace z ciemnym obiciem, które można wziąć do prania. W spacerówkach istotne jest, aby dziecko mogło wygodnie oprzeć nogi na podnóżku.

Parasolka to wózek polecany dla dzieci, które rzadko korzystają z wózka. Niestety, ten rodzaj wózka nie nadaje się za miasto, jest odpowiedni tylko do supermarketu i na niedługi spacer po parku.

Wózki dla dzieci powinny łatwo się składać. Kobieta przed zakupem wózka powinna sprawdzić, czy sama poradzi sobie z jego złożeniem.

Wybór wózka dla niemowląt jest tak samo trudny jak wybór fotelika samochodowego dla dziecka. Rodzice powinni decydować rozsądnie i sprawdzać, czy te sprzęty zapewnią malcowi bezpieczeństwo.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze