Jak wykarmić małego geniusza?

Na rozwój mózgu dzieci wpływa między innymi długie karmienie piersią. Niezwykle istotne jest również unikanie żywności w wysokim stopniu przetworzonej.

Zdecydowana większość rodziców z dużą uwagą śledzi wytyczne dietetyków i pediatrów na temat odpowiednio zbilansowanej diety dziecka. Każdy bowiem chce dostarczyć swojemu maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm, by móc zdrowo rosnąć i się rozwijać.

Polecane wideo:

Niektóre produkty spożywcze wyróżniają się szczególnymi walorami prozdrowotnymi. Są i takie, które pomagają budować naturalną odporność. A czy można wyróżnić produkty, które pozytywnie wpłyną na rozwój intelektualny dziecka?  Okazuje się, że tak!

Przez pierwsze dwa lata życia dziecka rozwój mózgu jest największy. Jest on ponadto wrażliwy na składniki odżywcze, dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem.

Karmienie piersią a IQ dziecka

Karmienie naturalne ma bardzo korzystny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dziecka. Dostarcza przy tym wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Zawiera przeciwciała, broniące młody organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Wiele badań naukowych dowodzi, że dzieci karmione piersią mają lepiej wykształcony mózg niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Im dłuższy czas karmienia, tym lepiej dla jego intelektu.

Prawdopodobnie wpływ na tę zależność ma unikalny skład mleka matki, w którym znaleźć można wiele substancji odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój mózgu (m.in. kwas DHA, luteinę, związki lipidowo-cukrowe). Istotna jest również szczególna więź emocjonalna, jaka tworzy się między matką a dzieckiem karmionym piersią.

Zalety karmienia piersią w sferze inteligencji zauważalne są w dorosłości. Zależność ta została potwierdzona wnikliwymi badaniami naukowców z Brazylii. Zauważyli oni, że dzieci, karmione w sposób naturalny przez co najmniej rok, po 30 latach w testach na inteligencję miały średnio o 4 punkty wyższe IQ, a co za tym idzie – lepsze wykształcenie i bardziej intratną pracę.

Wpływ na inteligencję dziecka ma również przestrzeganie zasad opracowanego przez specjalistów schematu żywienia niemowląt.

Niezwykle ważne jest zatem nie tylko wprowadzanie nowych produktów w odpowiednim dla dziecka wieku, ale też unikanie w diecie cukru i soli.

Przeprowadzone w Anglii badanie dowiodło, że dzieci, których żywienie w ciągu pierwszych miesięcy życia było zgodne z zaleceniami, miały w wieku szkolnym (7-8 lat) wyższe wyniki w testach na inteligencję niż ich rówieśnicy, którym rodzice serwowali produkty niezgodne z wytycznymi.

Wyższym ilorazem inteligencji wyróżniały się również dzieci, których posiłki były przygotowywane w domu, a ich dieta obfitowała w warzywa i owoce.

Na inteligencję najmłodszych negatywnie wpływa żywność przetworzona (słodycze, słodkie napoje, ciastka, gotowa żywność).

Ma to związek z wysoką kalorycznością tych produktów przy jednocześnie niskiej zawartości witamin i składników odżywczych, potrzebnych do rozwoju dzieci i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców kształtuje ponadto korzystne nawyki żywieniowe. To pozwoli zminimalizować w przyszłości ryzyko zachorowania na choroby dietozależne, tj. otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, osteoporozę, miażdżycę.

Nie samą dietą żyje dziecko

Odpowiednio zbilansowana dieta zapewni dziecku zdrowie, ale i energię. Dzięki temu dziecko łatwiej będzie przyswajało wiedzę i zdobywało nowe umiejętności.

Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Do picia najmłodszym najlepiej serwować wodę mineralną, zrezygnować zaś należy ze słodkich soków i wód smakowych.

Na inteligencję wpływ ma również środowisko, w którym dziecko dorasta, oraz predyspozycje genetyczne.

Agnieszka Gotówka, 12 miesięcy temu

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowe żywienie przedszkolaka
Zdrowe żywienie przedszkolaka

Dobierz przekąski do odpowiedniej pory dnia

Dobierz przekąski do odpowiedniej pory dnia

materii, poprawią koncentrację, a nawet złagodzą stres. Zdrowe przekąski Eksperci do spraw żywienia, dietetycy, lekarze i nauczyciele od lat alarmują

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

zdrowych deserów****. Można je smażyć, zapiekać z innymi owocami, miksować oraz jeść na surowo. Zobacz także: Bananowe placki bez cukru Słodkie (...) usprawni trawienie. Niestety, banany zawierają też sporo cukru - nie nadają się więc...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Czytanie etykiet - zdrowy nałóg Ketchup, parówki, dżemy, soki. Bez nich rodzicowi trudno wyobrazić sobie śniadanie czy kolację dziecka. Niestety (...) . Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu popularnych produktów i jak czytać...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Owoce, które poprawią pamięć u dzieci

Owoce, które poprawią pamięć u dzieci

Pamięć to podstawa Dobra, sprawna pamięć jest dla dziecka niezbędna. To dzięki niej będzie w stanie szybko i efektywnie się uczyć, czy to w szkole, przedszkolu czy po prostu w domu. Funkcje poznawcze mózgu można wspierać na kilka sposobów. Jednym z nich...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Kiełki - lepsze niż nowalijki

Kiełki - lepsze niż nowalijki

. Przeczytaj także: Bardzo zdrowe, ale tylko pod jednym warunkiem. Dokładnie czytaj skład Kiełki fasoli mung Mają dość charakterystyczny smak

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Zdrowie na talerzu Różnorodność to najważniejsza cecha, jaką powinna charakteryzować się jesienno-zimowa dieta dziecka. W okresie wzmożonej zachorowalności nie może zabraknąć w niej wysokiej jakości produktów stanowiących źródło ważnych składników odżywczych,...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak zdrowo karmić dzieci?

Jak zdrowo karmić dzieci?

Dzięki książce "Zdrowa kuchnia dla dzieci" dowiesz się, jak prawidłowo karmić dzieci.

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polacy jedzą o połowę mniej warzyw, niż jest to wskazane ze względów zdrowotnych (powinno to być pięć porcji dziennie). Nie pozostaje to bez wpływu na pojawienie się chorób,...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń?

Nie tylko nabiał. Jakie produkty zawierają wapń?

Nabiał to nie wszystko Wapń - minerał niezbędny do budowy kości. W organizmie ludzkim aż 99 proc. tego związku znajduje się właśnie w układzie kostnym. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania i - co więcej - nie da się go niczym zastąpić. Najpopularniejszym...