Jak wykarmić małego geniusza?
Na rozwój mózgu dzieci wpływa między innymi długie karmienie piersią. Niezwykle istotne jest również unikanie żywności w wysokim stopniu przetworzonej.
Zdecydowana większość rodziców z dużą uwagą śledzi wytyczne dietetyków i pediatrów na temat odpowiednio zbilansowanej diety dziecka. Każdy bowiem chce dostarczyć swojemu maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm, by móc zdrowo rosnąć i się rozwijać.
Niektóre produkty spożywcze wyróżniają się szczególnymi walorami prozdrowotnymi. Są i takie, które pomagają budować naturalną odporność. A czy można wyróżnić produkty, które pozytywnie wpłyną na rozwój intelektualny dziecka? Okazuje się, że tak!
Przez pierwsze dwa lata życia dziecka rozwój mózgu jest największy. Jest on ponadto wrażliwy na składniki odżywcze, dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem.
1. Karmienie piersią a IQ dziecka
Karmienie naturalne ma bardzo korzystny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dziecka. Dostarcza przy tym wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Zawiera przeciwciała, broniące młody organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Wiele badań naukowych dowodzi, że dzieci karmione piersią mają lepiej wykształcony mózg niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Im dłuższy czas karmienia, tym lepiej dla jego intelektu.
Prawdopodobnie wpływ na tę zależność ma unikalny skład mleka matki, w którym znaleźć można wiele substancji odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój mózgu (m.in. kwas DHA, luteinę, związki lipidowo-cukrowe). Istotna jest również szczególna więź emocjonalna, jaka tworzy się między matką a dzieckiem karmionym piersią.
Zalety karmienia piersią w sferze inteligencji zauważalne są w dorosłości. Zależność ta została potwierdzona wnikliwymi badaniami naukowców z Brazylii. Zauważyli oni, że dzieci, karmione w sposób naturalny przez co najmniej rok, po 30 latach w testach na inteligencję miały średnio o 4 punkty wyższe IQ, a co za tym idzie – lepsze wykształcenie i bardziej intratną pracę.
Wpływ na inteligencję dziecka ma również przestrzeganie zasad opracowanego przez specjalistów schematu żywienia niemowląt.
Niezwykle ważne jest zatem nie tylko wprowadzanie nowych produktów w odpowiednim dla dziecka wieku, ale też unikanie w diecie cukru i soli.
Przeprowadzone w Anglii badanie dowiodło, że dzieci, których żywienie w ciągu pierwszych miesięcy życia było zgodne z zaleceniami, miały w wieku szkolnym (7-8 lat) wyższe wyniki w testach na inteligencję niż ich rówieśnicy, którym rodzice serwowali produkty niezgodne z wytycznymi.
Wyższym ilorazem inteligencji wyróżniały się również dzieci, których posiłki były przygotowywane w domu, a ich dieta obfitowała w warzywa i owoce.
Na inteligencję najmłodszych negatywnie wpływa żywność przetworzona (słodycze, słodkie napoje, ciastka, gotowa żywność).
Ma to związek z wysoką kalorycznością tych produktów przy jednocześnie niskiej zawartości witamin i składników odżywczych, potrzebnych do rozwoju dzieci i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców kształtuje ponadto korzystne nawyki żywieniowe. To pozwoli zminimalizować w przyszłości ryzyko zachorowania na choroby dietozależne, tj. otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, osteoporozę, miażdżycę.
2. Nie samą dietą żyje dziecko
Odpowiednio zbilansowana dieta zapewni dziecku zdrowie, ale i energię. Dzięki temu dziecko łatwiej będzie przyswajało wiedzę i zdobywało nowe umiejętności.
Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Do picia najmłodszym najlepiej serwować wodę mineralną, zrezygnować zaś należy ze słodkich soków i wód smakowych.
Na inteligencję wpływ ma również środowisko, w którym dziecko dorasta, oraz predyspozycje genetyczne.