Wpływ DHA na prawidłowy rozwój mózgu u niemowląt
Prawidłowo odżywiony mózg ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Około 60-65 proc. całkowitych tłuszczów w mózgu stanowią długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC-PUFA), a wsród nich ponad 85 proc. to DHA (kwas dokozaheksaenowy) i ARA (kwas arachidonowy).(6) Z tego względu właściwie odżywiony mózg ma kluczowe znaczenie dla wspomagania rozwoju mózgu dziecka. Wykazano, ze mieszanka dla niemowląt o zawartości 0,3 proc. DHA, co stanowi poziom podobny do średniego światowego poziomu występującego w mleku matki (7), wspomaga rozwój wzroku i mózgu w dzieciństwie. (8-16) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) również potwierdził znaczenie DHA, wydając pozytywne opinie na temat informowania o jego wpływie zarówno na prawidłowy rozwój wzroku (17), jak i prawidłowy rozwój mózgu (18) u niemowląt w wieku od 6 do 12 miesięcy.
Dr Peter Willatts z Katedry Psychologii, University of Dundee (Szkocja), stwierdził, że DHA występuje w dużych ilościach w siatkówce i w ośrodkowym układzie nerwowym, a ponadto jest kluczowym komponentem rozwoju wzroku i mózgu niemowląt. Mózg noworodka ma wielkość odpowiadającą jednej trzeciej wielkości mózgu osoby dorosłej; rośnie jednak tak szybko, ze już w wieku 3 miesięcy jest równy prawie połowie wielkości dorosłego mózgu. Z tego względu niemowlęta potrzebują optymalnego dostarczania DHA w celu wspomagania rozwoju mózgu i utrzymywania funkcjonowania mózgu na optymalnym poziomie.
W obszarze poznawczym wykazano, ze DHA (rodzaj kwasu omega-3) przyczynia się do większych sukcesów w zakresie rozwiązywania problemów – co jest związane z lepszym rozwojem ilorazu inteligencji. (16)
Wzrok jest jednym z najważniejszych mierników kontroli motorycznej oraz odgrywa kluczową rolę w rozwoju poznawczym i motorycznym. (19) Podawanie mieszanki o zawartości 0,3 proc. DHA przyczynia się zatem do prawidłowego rozwoju ostrości widzenia i pomaga w zapewnieniu lepszej kontroli motorycznej. (19)
Umiejętności językowe stanowią najlepszy wskaźnik możliwości intelektualnych, a przy tym dostępne są dowody potwierdzające, że są one związane z umiejętnością czytania na późniejszym etapie życia. (20)
Pojawiły się nowe dane dotyczące pięcioletnich dzieci, otrzymujących w niemowlęctwie mieszankę o zawartości 0,3 proc. DHA, które wykazały lepsze rozumienie mowy w porównaniu do dzieci nie otrzymujących mieszanki zawierającej DHA. (21)
W obszarze społecznym wyższy poziom uwagi może mieć korzystny wpływ na zdolność zapoznawania się i społecznych interakcji wśród dzieci. (22) Umiejętność utrzymania uwagi pozwala dziecku angażować się w interakcje społeczne i zachowywać czujność w sprawach emocjonalnych lub społecznych. (22) Badania wykazały, że grupa niemowląt karmionych mieszanką o zawartości 0,3 proc. DHA osiągała o 21 proc. dłuższy czas w zakresie utrzymywania uwagi (rozwój poznawczy, uwaga niemowląt i habituacja wzrokowa) w porównaniu do grupy karmionej mieszanką bez zawartości DHA.
Wszystkie te obserwacje dotyczyły niemowląt i dzieci, które w pierwszym roku życia były żywione mlekiem Enfamil Premium, zawierającym właśnie 0,3 proc. DHA. W skład Enfamilu Premium wchodzą kluczowe dla rozwoju mózgu składniki, zawarte w formule Neuro Plus. W obserwacjach klinicznych potwierdzono długoterminowy korzystny wpływ DHA, w ilości 0,3 proc., w wieku niemowlęcym, aż do 5. roku życia. (21)
Tak więc wczesne prawidłowe żywienie jest niezbędne, aby dostarczyć substancje ważne dla rozwoju mózgu oraz ma znaczenie dla rozwoju dziecka.
Korzystny wpływ DHA na rozwój niemowląt został również uznany przez Polskich Ekspertów, którzy w stanowisku dotyczącym suplementacji diety w DHA, zalecają spożycie 100 mg DHA na dobę w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. (23)
1. DHA – ważny składnik pożywienia. Historia badań, dowody naukowe, rekomendacje i wyzwania na przyszłość
Prof. Piotr Socha podkreślił, że DHA należy do najbardziej przebadanych składników pożywienia dla niemowląt. Początkowo zwrócono uwagę na jego zawartość w pokarmie kobiecym oraz na wysoką zawartość w mózgu. W 1990 roku przeprowadzono pierwsze badania kliniczne oceniające efekty suplementacji DHA na dojrzewanie ostrości widzenia. W kolejnych badaniach uwzględniono rozwój psychoruchowy oraz bezpieczeństwo suplementacji - wykazano, że suplementacja DHA oraz ARA nie zmienia parametrów wzrastania. Dalsze badania wskazały na zmniejszenie ryzyka infekcji.
Badanie Diamond, które przeprowadzono w 2013 r., obejmuje obecnie dzieci obserwowane do wieku 6 lat i wskazuje na odległe korzystne efekty suplementacji niemowląt.