Trwa ładowanie...

Jak wybrać składaną wanienkę dla dziecka?

Avatar placeholder
12.10.2022 22:55
Jak wybrać składaną wanienkę dla dziecka?
Jak wybrać składaną wanienkę dla dziecka? (Adobe Stock)

Pierwsza kąpiel noworodka to duże wyzwanie niemal dla wszystkich rodziców. Przede wszystkim wymaga ona dużej ostrożności i zadbania o bezpieczeństwo. Wielu rodziców decyduje się na składaną wanienkę dla dziecka, która oprócz bezpieczeństwa, gwarantuje również wygodę zarówno maluszkowi, jak i jego rodzicom. Na co zwrócić uwagę, przy zakupie składanej wanienki dla dziecka?

spis treści

1. Składana wanienka dla dziecka - kiedy będzie odpowiednia?

Bezpieczna i praktyczna wanienka jest nieodłącznym elementem wyprawki dla noworodka, którą warto skompletować jeszcze przed narodzinami dziecka. Ciało maluszka zaraz po narodzinach jest bardzo delikatne, w związku z czym każdy rodzic musi zadbać o jego właściwą ochronę.

Z tego powodu kąpiel noworodka w zwykłej wannie nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ składa się ona z twardych materiałów i krawędzi, o które maluszek może się uderzyć.

Można więc śmiało powiedzieć, że kąpiel w wanience składanej będzie o wiele bezpieczniejsza niż kąpiel w tradycyjnej wannie. Dlaczego? Składana wanienka dla dziecka najczęściej wykonana jest z plastiku, będącego miękkim materiałem.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Co więcej, posiada zaokrąglone krawędzie, które w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo maluszka podczas kąpieli. Świetnym wyborem będzie silikonowa składana wanienka dla dziecka, która jest nie tylko miękka, ale i praktyczna w przechowywaniu.

2. O czym pamiętać, przy wyborze składanej wanienki dla dziecka?

Wybierając składaną wanienkę dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Powinna być praktyczna, wygodna i przede wszystkim bezpieczna. Rodzaj wanienki z kolei musi być dopasowany do wieku dziecka oraz ilości dostępnej przestrzeni w domu.

Zakup wanienki składanej będzie bez wątpienia świetną alternatywą dla tradycyjnej wanienki, która zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Dzięki funkcji składania nawet w małym mieszkaniu nie będziemy mieć problemu z utrzymaniem porządku i ładu.

Nie bez znaczenia pozostaje także materiał wanienki. Najczęściej w ofercie sklepów znajdziemy silikonowe wanienki dla dziecka, które są wysoce odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Silikon jest również całkowicie bezpieczny dla wrażliwej skóry maluszka.

Warto także zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami kąpielowymi dla noworodka. Niektóre modele wanienek wyposażone są w maty antypoślizgowe, które pozwalają utrzymać niemowlaka w odpowiednim miejscu i jednocześnie zapobiegają możliwości poślizgnięcia się w trakcie kąpieli.

Dobrym pomysłem będzie również wanienka ze wbudowanym termometrem, który pozwoli nam na bieżąco kontrolować temperaturę wody.

3. Jaką wanienkę składaną wybrać?

3.1. Silikonowa wanienka składana

Silikonowa wanienka składana to świetny wybór dla rodziców, którzy nie mają w domu odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie jej tradycyjnego modelu.

Większość składanych modeli po złożeniu ma jedynie 10-11 cm wysokości, w związku z czym bez problemu schowamy je w każdym miejscu. Składaną wanienkę dla dziecka możemy przechowywać zarówno w szafie, postawić ją przy ścianie w łazience, jak i włożyć do schowka pod łóżkiem.

Kąpiel niemowlęcia - jak często kąpać dziecko?
Kąpiel niemowlęcia - jak często kąpać dziecko?

Czy noworodkowi lub niemowlakowi, który nie biega i się nie poci, rzeczywiście potrzebna jest codzienna

przeczytaj artykuł

3.2. Wanienka składana ze stojakiem

Dużą popularnością cieszy się także wanienka składana ze stojakiem, która pozwala rodzicom wykąpać noworodka bez schylania się i kucania. Stojak utrzymuje wanienkę mniej więcej na wysokości brzucha rodzica, dzięki czemu wykonanie czynności pielęgnacyjnych maluszka, staje się znacznie wygodniejsze.

Wanienka składana ze stojakiem z pewnością będzie nieco droższa od klasycznego modelu, niemniej jednak będzie bardziej komfortowa, ponieważ odciąży nasz kręgosłup.

Oczywiście przed zakupem składanej wanienki na stojaku powinniśmy sprawdzić, czy jej stelaż jest stabilny i nie rusza się na boki podczas ruchów, które maluch może wykonywać w trakcie kąpieli.

Coraz więcej modeli wanienek na stojaku jest również wyposażonych w korek odpływowy na dnie, dzięki czemu nie będziemy musieli przenosić wanienki wypełnionej woda, po to, by wylać z niej wodę. Wystarczy podłączyć wężyk i szybko oraz bezproblemowo opróżnić wodę z wanienki.

3.3. Wanienka składana pod prysznic

Jednym z popularnych modeli jest także składana wanienka pod prysznic, którą możemy umieścić zarówno pod prysznicem, jak i w tradycyjnej wannie. Jej główną zaletą jest to, że używając jej pod prysznicem, wodę możemy wylać bezpośrednio do środka. Dzięki temu nie musimy martwić się, że przy próbie wylania z niej wody, zalejemy mieszkanie.

3.4. Składana wanienka turystyczna

Turystyczna wanienka dla dziecka to z kolei doskonały pomysł, jeżeli często wyjeżdżamy w podróże. Przyda nam się zarówno podczas wyjazdu weekendowego, jak i dłuższych wakacji.

Składana wanienka turystyczna zajmuje niewiele miejsca, więc bez problemu schowamy ją do bagażnika każdego samochodu. Zabierając taką wanienkę w podróż, ułatwimy sobie wykonywanie czynności pielęgnacyjnych maluszka na wyjeździe.

Alternatywą dla składanej wanienki turystycznej są modele dmuchane, które po wypuszczeniu z nich powietrza, zajmują jeszcze mniej miejsca. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materiał wykonania takiej wanienki jest bardziej podatny na uszkodzenia niż silikon, dlatego też można w łatwy sposób nieodwracalnie ją uszkodzić.

4. Jak kąpać dziecko w składanej wanience?

Kąpiel noworodka w składanej wanience odbywa się w taki sam sposób jak w innych wanienkach. W pierwszej kolejności należy przygotować łazienkę do potrzeb noworodka. Powinna ona być odpowiednio ogrzana.

Przed kąpielą warto także przygotować wszystkie niezbędne rzeczy w zasięgu ręki: oczywiście wanienkę z wodą o odpowiedniej temperaturze w granicach 36-37 stopni Celsjusza, ręcznik, pieluszkę, produkty przeznaczone do mycia dziecka, krem, balsam do pielęgnacji i inne potrzebne akcesoria.

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego nie zaleca się długich kąpieli. Zazwyczaj pierwsze kąpiele dziecka trwają ok. 5-10 minut. Na początku zaczynamy od zwilżenia wacika solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą i przystępujemy do przemywania twarzy, oczów i ust dziecka.

Następnie umieszczamy noworodka w wanience, trzymając jedną rękę wsuniętą pod jego plecy i główkę. W następnej kolejności myjemy wszystkie części ciała maluszka: albo dłonią, albo delikatną myjką.

Po wyciągnięciu maluszka z wody dokładnie go osuszamy i przystępujemy do czynności pielęgnacyjnych z użyciem maści, balsamów i innych produktów przeznaczonych do wrażliwej skóry dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze