Trwa ładowanie...

Jak wybrać butelkę do karmienia dziecka?

 Agnieszka Gotówka
21.11.2022 10:06
Jak wybrać butelkę do karmienia dziecka?
Jak wybrać butelkę do karmienia dziecka? (123rf)

Od strony technicznej karmienie mlekiem modyfikowanym może wydawać się skomplikowane. Wybór odpowiedniej butelki wcale nie jest oczywisty. Pod tym względem karmienie piersią jest zdecydowanie prostsze, bo nie wymaga żadnych przygotowań.

spis treści

1. Jak wybrać butelkę dla niemowlaka?

Do wyboru są butelki szklane lub plastikowe. Na początku wystarczą dwie mniejsze butelki o prostym kształcie (o pojemności 120-150 ml). W kolejnych miesiącach przyda się butelka nieco większa, bo zwiększy się jednorazowa porcja mleka.

Kupując butelkę do karmienia, należy wybierać te modele, które mają odpowiedniej wielkości otwór (to pozwoli na wygodne wsypanie preparatu).

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
Na rynku są dostępne butelki szklane i plastikowe
Na rynku są dostępne butelki szklane i plastikowe (123RF)

2. Higiena butelek do karmienia

Niezwykle ważna jest codzienna higiena butelek do karmienia. Butelkę należy myć bardzo dokładnie, najlepiej zaraz po użyciu (zaschnięte resztki mleka to idealna pożywka dla bakterii), do tego celu wykorzystując hipoalergiczny płyn do mycia naczyń oraz wąską szczoteczkę do mycia butelek. Po umyciu i wypłukaniu butelkę należy wyparzyć.

Poznaj prawdę na temat karmienia butelką
Poznaj prawdę na temat karmienia butelką [10 zdjęć]

Twoje dziecko może wysyłać sygnały, które butelki lubi najbardziej. Przed zakupem warto jednak rozważyć

zobacz galerię

Sprawdzać należy również stan smoczków, zwłaszcza jeśli maluszek ma już pierwsze ząbki. Plastikowe butelki dla dzieci należy wymieniać raz na 2-3 miesiące.

3. Akcesoria do karmienia mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia dzieci mieszanką bardzo pomocny jest sterylizator. Wkłada się do niego butelkę i czeka kilka chwil. Można kupić również butelkę samosterylizującą – ten model dezynfekuje się w kuchence mikrofalowej. Nie zawsze jednak trzeba kupować tego rodzaju akcesoria. Do wyparzenia butelki można z powodzeniem wykorzystać wrzątek.

Musisz to wiedzieć

Karmiąc dziecko, można układać je na specjalnej poduszce, tzw. rogalu. Pozwala ona na przyjęcie odpowiedniej pozycji i kontakt wzrokowy między dzieckiem a osobą karmiącą niemowlę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze