Trwa ładowanie...

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie to czas, gdy z niecierpliwością oczekujemy pierwszego ząbka. Zamiast niego pojawia się fala objawów, która bardziej przypomina ślinotok, bezsenność i cierpienie niemowlaka. Nie wiedząc, z czym mamy do czynienia, możemy wpaść w panikę i od razu biec do lekarza. Tymczasem dobrze jest poznać najczęstsze objawy ząbkowania, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ząbkowanie to niestety nie biała perełka, która pewnego dnia pojawia się na dziąśle niemowlaka. Objawy ząbkowania nie są tak przyjemne, a niekiedy powodują wręcz ogólną bezradność. Warto zatem się do nich przygotować, poznać je, aby zrozumieć, że wszystko jest do przetrwania. Przecież ząbkowanie kiedyś się kończy.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

spis treści

1. Najczęstsze objawy ząbkowania

Najczęstszymi objawami ząbkowania są:

obfite ślinienie,

• wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie się pod ręką – od zabawek, po kocyk, kołderkę, na rączkach kończąc,

• rozpulchnione dziąsła,

• rozdrażnienie,

płaczliwość,

• kłopoty z zasypianiem,

gorączka,

biegunka.

Objawy ząbkowania są łatwe do zauważenia
Objawy ząbkowania są łatwe do zauważenia (123RF)

Kiedy zauważamy, że dziecko uporczywie wkłada wszystko do buzi, możemy mu podać specjalny gryzak. Dobrze się sprawdzają te, które można schłodzić w lodówce. Przynoszą one większą ulgę i uśmierzają ból.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć...

zobacz galerię

Kłopoty z zasypianiem, rozdrażnienie i bardzo rozpulchnione dziąsła to objawy, które wskazują, że niebawem pojawi się pierwszy ząbek. Najczęściej następuje to około 4.–5. miesiąca życia dziecka. Jeżeli ząbkowaniu towarzyszy gorączka i biegunka, należy dbać o to, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów. Jeżeli objawy te nie mijają i trwają zbyt długo, należy skonsultować się z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

2. Inne objawy ząbkowania

Najczęstsze objawy ząbkowania to nie wszystko. Niektóre symptomy, choć na pierwszy rzut oka wyglądają jak przeziębienie, również mogą mieć swoją przyczynę w wyrzynaniu się zębów. Dziecko może być rozdrażnione, mieć gorączkę, kaszel i katar. Wówczas należy zaczerpnąć pomocy pediatry. U niektórych dzieci przy ząbkowaniu pojawiają się również problemy skórne. Podrażnienie i wysypka może pojawić się w okolicach ust i policzków i być związana z obfitym ślinieniem. Może również pojawić się podrażnienie na brzuchu w postaci czerwonych grudek i na pozostałych częściach ciała. Innym symptomem ząbkowania może być także łzawienie. Jeżeli którykolwiek objaw nas niepokoi i nie wiemy, gdzie leży jego przyczyna, należy skonsultować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy stosować leków u niemowląt na własną rękę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.