Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane?

 Magdalena Pietras
14.05.2017 18:14
Molestowanie dziecka przynosi katastrofalne skutki dla jego rozwoju
Molestowanie dziecka przynosi katastrofalne skutki dla jego rozwoju (123Rf)

Każdego roku kilka tysięcy dzieci w Polsce pada ofiarą pedofilów. Policja oraz organizacje pożytku społecznego nieustannie podejmują starania, aby zmniejszyć skalę problemu. Bardzo ważne są jednak zachowania jednostkowe – to, czy wiemy, jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane oraz jak można mu pomóc.

1. Bolesne skutki

Dzieci potrafią przez długi czas utrzymywać w tajemnicy, że ktoś wyrządza im krzywdę. Wiele przypadków molestowania seksualnego nigdy nie ujrzało światła dziennego. A konsekwencje niegodziwych czynów ciągną się za nimi przez długie lata.

Osoba, która doświadczyła przemocy seksualnej w dzieciństwie może odczuwać wstręt do swojego ciała oraz mieć obniżone poczucie własnej wartości. Ma trudności ze stworzeniem trwałego związku, a także nawiązywaniem ogólnych relacji. Osoba taka jest często zamknięta w sobie, ma nastroje depresyjne oraz myśli samobójcze. Może również mieć problemy z alkoholizmem i narkomanią.

Skutki molestowania ciągną się za dzieckiem przez długie lata / 123rf
Skutki molestowania ciągną się za dzieckiem przez długie lata / 123rf

2. Jak rozpoznać?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

O tym, że dziecko zostało wykorzystane seksualnie można stwierdzić na podstawie objawów somatycznych, psychologicznych oraz behawioralnych.

Symptomy somatyczne to:

  • infekcje układu moczowego i płciowego,
  • urazy okolic intymnych, krwawienie z narządów rodnych,
  • dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu i kału,
  • przerwanie błony dziewiczej,
  • świąd, bolesność okolic intymnych,
  • częste bóle brzucha.

Do symptomów psychologicznych oraz behawioralnych zaliczymy:

  • bezsenność,
  • koszmary,
  • myśli samobójcze,
  • smutek,
  • wyobcowanie, lęk przed kontaktami z ludźmi,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • częste obwinianie się,
  • używanie wulgarnych słów,
  •  reagują histerycznie podczas zdejmowania ubranek,
  • porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
  • problemy z nauką,
  • zaburzenia odżywiania,
  • duża wiedza na temat seksu, naśladowanie poprzez zabawę aktów seksualnych, rysowanie narządów płciowych,
  • moczenie nocne.

Zachowania te nie muszą oczywiście jednoznacznie wskazywać na wykorzystywanie seksualne. Warto jednak przyglądać się dziecku i zwiększyć czujność, jeśli wymienione objawy nie pojawiały się nigdy wcześniej.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W

zobacz galerię

Jak pomóc?

Co zrobić, jeśli zorientujemy się, że nasze dziecko padło ofiarą pedofila? Na to pytanie odpowiada Anna Mochnaczewska, psychoteraputa, współzałożycielka Centrum Terapii Schematu Integral w Warszawie:

- W pierwszej kolejności jeśli dowiemy się tego od samego dziecka należy wykazać się szczególną delikatnością emocjonalną. Warto jest, aby dziecko poczuło się bezpiecznie, że może nam opowiedzieć o tym co się stało i uzyska z naszej strony ochronę i wsparcie. W sytuacji takiej rozmowy należy powstrzymać się od komentarzy czy emocjonalnej reakcji i przede wszystkim skupić na stworzeniu poczucia zrozumienia.

- Jeżeli podejrzany jest członek rodziny, w pierwszej kolejności należałoby się udać do pobliskiej placówki rodzinnej udzielającej pomocy w tego typu kwestiach - może być to rodzinna poradnia psychologiczna, poradnia przeciwdziałania przemocy, polecałabym również kontakt z Fundacją Dzieci Niczyje, która specjalizuje się w pomocy dzieciom i rodzinom zmagającym się z tym problemem. To tam, w wyniku konsultacji ze specjalistą łatwiej będzie obrać konkretną drogę działania (między innymi prawną) najlepszą dla naszego dziecka - zaznacza psycholog.

Anna Mochnaczewska dodaje: - Kolejny krok to również konsultacja z psychiatrą dziecięcym, aby ocenić stan emocjonalny dziecka oraz kontakt z lekarzem rodzinnym, który na ogół zaleci oględziny dziecka przez lekarza zajmującego się orzeczeniem w tego typu sprawach. Jeżeli jest to osoba spoza rodziny kroki są takie same lecz w pierwszej kolejności należałoby się udać na policję lub zawiadomić prokuraturę, w celu zgłoszenia sprawy o nadużycie."

Przeczytaj koniecznie:

3. Nie pozwólmy na rozprzestrzenianie pornografii dziecięcej

Wykorzystywanie seksualne dziecka nie zawsze zamyka się w czterech ścianach. Pedofilskie zachowania są często nagrywane lub fotografowane, a następnie umieszczane w sieci. To zwiększa traumę ofiar.

W badaniach przeprowadzonych w sierpniu 2016 roku na zlecenie dyżurnet.pl 35% internautów spotkało się z  materiałami prezentującymi seksualne wykorzystywanie dzieci. W grupie wiekowej 40-59 lat tylko 2 % osób wiedziało, co należy zrobić po zetknięciu się z takimi materiałami.

W sytuacji, kiedy zauważymy materiały pedofilskie w sieci, można skontaktować się z policją lub zgłosić nielegalne treści na stronie dyzurnet.pl.

Od września trwa bardzo ważna kampania dyżurnetu "Możesz pomóc! Reaguj! Zgłoś!", której celem jest zwrócenie uwagi internautów na tragiczne skutki obecności w sieci materiałów przentujących seksualne wykrzystywanie dzieci.

W każdej chwili można zgłosić materiały pedofilskie w sieci
W każdej chwili można zgłosić materiały pedofilskie w sieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze