Trwa ładowanie...

Jak rośnie brzuch w ciąży?

 Agnieszka Gotówka
06.03.2022 11:59
Jak rośnie brzuch w ciąży?
Jak rośnie brzuch w ciąży? (https://stock.adobe.com/)

Jak rośnie brzuch w ciąży? To pytanie zadaje sobie chyba każda młoda mama. Od chwili, gdy zobaczymy na teście dwie upragnione kreski, czułością otaczamy swój brzuch i z niecierpliwością czekamy na moment, aż nasz stan stanie się widoczny dla innych. W artykule odpowiemy na pytania: kiedy widać brzuch w ciąży, a także kiedy widać brzuch w drugiej ciąży i czy twardniejący brzuch to powód do niepokoju.

spis treści

1. Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kiedy dowiadujemy się, że będziemy rodzicami, na początku interesują nas najczęściej trzy kwestie. Pierwsza to, kiedy widać zarodek na USG. Kiedy za szybko pójdziemy do lekarza, rozpoznanie ciąży może nie być jeszcze pewne. To z kolei bardzo stresuje młodą mamę. Druga ważna sprawa to rozwój płodu miesiąc po miesiącu , a trzecia – kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży. Dlaczego to tak istotne?

Brzuch ciążowy pozwala ogłosić światu dobrą nowinę. Jest namacalnym dowodem na to, że rozwija się w nas nowe życie. A zatem kiedy widać ciążę?

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

2. Jak wygląda brzuch na początku ciąży?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Na początku to nie wygląd brzucha się zmienia. Pierwsze objawy ciąży są subtelne, dotyczą najczęściej zmian hormonalnych. Młoda mama może czuć się senna, bardziej zmęczona. Nieco inaczej mogą też wyglądać jej piersi. Staną się obrzmiałe, drażliwe na dotyk. A jak wygląda brzuch w 1. miesiącu ciaży?

W większości przypadków nie widać jeszcze niczego, co mogoby wskazywać na ciążę. Kobieta może mieć poczucie, że utyła, gdyż z trudem dopina spodnie, które jeszcze kilka tygodni temu pasowały idealnie. To efekt zatrzymania wody w organizmie i powoli powiększającej się macicy.

Brzuch w 2. miesiącu ciąży jest już nieco większy, ale nadal jest miękki i kształtem nie przypomina okrągłego brzucha w ciąży.

Z kolei brzuch w 4. miesiącu ciąży może być już dobrze widoczny i odznaczać się pod ubraniami. To już odpowiedni moment na zmianę garderoby, bo dotychczas noszone spodnie mogą być już za ciasne. Brzuch w 5. miesiącu ciąży u większości pań nie rodzi już żadnych wątpliwości. Może być jednak większy lub mniejszy. Jest to bowiem dość indywidualna kwestia.

Innymi regułami rządzi się ciąża bliźniacza. Brzuch, co oczywiste, powiększa się nieco szybciej.

A jak wygląda brzuch w ciąży? To również kwestia indywidualna. Jedne kobiety mają większy brzuch, inne mniejsze. U niektórych jest on idealnie okrągły, niczym piłka, u innych ma bardziej owalny kształt.

Przeczytaj również:

3. Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu się zmienia. Mogą to być subtelne zmiany, które zauważymy my sami, a otoczenie nie zwróci na nie szczególnej uwagi.

To, od kiedy rośnie brzuch w ciąży, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. wagi młodej mamy, siły mięśni brzucha czy wzrostu. To kwestia bardzo indywidualna.

A kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej kobiety? Najczęściej szybciej niż u mamy, która zmaga się z nadwagą lub otyłością. Podobnie jest u pań, które oczekują kolejnego potomka. Każda kolejna ciąża jest szybciej widoczna.

4. Czy brzuch w ciąży jest twardy?

Twardy brzuch w ciąży niepokoi wiele młodych mam. W III trymestrze to jednak norma, o ile nie przebiega z innymi objawami, zwłaszcza plamieniem, krawieniem lub gdy nie towarzyszą mu regularne skurcze.

Twardnienie brzucha w ciąży jest normalne. To trening macicy przed porodem. Uczucie ucisku jest najczęściej krótkotrwałe. Mija po rozluźnieniu się i odpoczynku. Napinanie brzucha w ciąży może zacząć się pojawiać ok. 30. tygodnia ciąży i potwarzać się co jakiś czas, np. w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne (ruch dziecka, zmianę pozycji, głaskanie brzucha).

Pamiętajmy jednak, że choć twardy brzuch w ciąży bez skurczy jest w pełni fizjologiczny, każdą wątpliwość warto omówić z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną.

Ciekawą pamiątką z czasu ciąży jest fotografowanie brzucha tydzień po tygodniu. Z tych ujęć można też przygotować krótki film, który będzie pokazywał, jak rośnie ciążowy brzuch.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze