Jak reagować kiedy dziecko nadużywa komputera i telewizji?
Niestety, dzieci są dziś przeciążone technologicznie. Internet, telewizja, telefony komórkowe, gry wideo – dzieci godzinami potrafią z nich korzystać i nawet nie rejestrują, jak umyka im czas. Badania przeprowadzone przez organizację Kaiser Foundation ujawniły, że dzieci pomiędzy 9 a 18 r. ż., spędzają na urządzenia elektronicznych średnio 7 godzin i 38 minut – to aż ponad dwa dni tygodniowo! Jak poradzić sobie z takim problemem i odciągnąć dziecko od mediów?
1. Młodzi uzależnieni
Boimy się o to, że nasze dzieci uzależnią się od alkoholu, papierosów, dopalaczy czy innych używek. Tymczasem niemniejsze zagrożenie niesie ze sobą uzależnienie od mediów i elektroniki. Krzyk i rozkaz wyłączenia nadajników nie przyniesie nam pożądanego skutku, ponieważ nie możemy zawsze kontrolować dziecka.
Zamiast kar, ustal jasne zasady. Badacze z Kaiser Foundation odkryli, że w momencie gdy rodzice ustalili czas, który dziecko może przeznaczyć na oglądanie telewizji czy korzystanie z Internetu, dzieci posłusznie wykonywały polecenie i korzystały dziennie przynajmniej 3 godziny krócej z mediów. Zasady powinniśmy wprowadzać jak najwcześniej. Trudno będzie przekonać dziecko, które dotąd spędzało pół weekendu przed komputerem, że nagle ma z niego w ogóle nie korzystać.
Narodowy Instytut Zdrowia zaleca ograniczenie dziecku oglądania telewizji czy grania na komputerze do dwóch godzin dziennie. Spróbuj wprowadzić dziennik tygodniowy i wynotuj ile czasu dziecko spędza w sieci. Przeanalizuj wspólnie z dzieckiem ten harmonogram. Podpowiedz swojemu potomkowi, jak inaczej mógłby spędzać czas. Może zainteresuje go gra w piłkę na świeżym powietrzu czy lekcja tańca. Staraj się zaszczepić w dziecku pasję, która odciągnęła by jego myśli od elektroniki.
Wytłumacz dziecku, że technika jest przywilejem, a nie prawem. Dlatego pozwalaj korzystać dziecku z technologii dopiero po odrobieniu lekcji i wypełnieniu obowiązków domowych. Sprzątanie pokoju, wynoszenie śmieci, wyprowadzenie psa na dwór – to aktywnie zaabsorbuje twoją pociechę na pewien czas.
2. Daj przykład!
Spójrzmy prawdzie w oczy: nie przekonasz dziecka, że przesiadywanie przed telewizorem i całonocne granie na komputerze szkodzi i ogłupia, jeśli sam leżysz cały wieczór na kanapie oglądając seriale. Warto dać dziecku dobry przykład. Może wspólnie znajdziecie dla siebie hobby? Możesz też skrzyknąć innych rodziców i zainicjować czas na świeżym powietrzu. Wycieczka rowerowa, piknik, gry plenerowe – to pozwoli oderwać się dziecku od technologii, a może nawet znaleźć nowych przyjaciół, z którymi zechce kontynuować zabawy w plenerze.
Badanie Kaiser Foundation pokazało także, że dzieci, u których w sypialni stał telewizor i oglądają go przed snem, w ciągu dnia korzystają z odbiornika przynajmniej o godzinę dłużej niż ich rówieśnicy nie posiadający w pokoju nadajnika. To także cenna wskazówka dla dorosłych – jeśli chcesz mieć zdrowy sen, pozbądź się z sypialni urządzeń elektronicznych.
Apatia, bezsenność, izolacja, a nawet agresja, to tylko niektóre z objawów i skutków uzależnienia od mass mediów. Reagujmy w porę, im dłużej dziecko przebywa przed komputerem czy telewizorem, tym trudniej będzie go później od niego odciągnąć.