Trwa ładowanie...

Jak reagować kiedy dziecko nadużywa komputera i telewizji?

Niestety, dzieci są dziś przeciążone technologicznie. Internet, telewizja, telefony komórkowe, gry wideo – dzieci godzinami potrafią z nich korzystać i nawet nie rejestrują, jak umyka im czas. Badania przeprowadzone przez organizację Kaiser Foundation ujawniły, że dzieci pomiędzy 9 a 18 r. ż., spędzają na urządzenia elektronicznych średnio 7 godzin i 38 minut – to aż ponad dwa dni tygodniowo! Jak poradzić sobie z takim problemem i odciągnąć dziecko od mediów?

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

1. Młodzi uzależnieni

Boimy się o to, że nasze dzieci uzależnią się od alkoholu, papierosów, dopalaczy czy innych używek. Tymczasem niemniejsze zagrożenie niesie ze sobą uzależnienie od mediów i elektroniki. Krzyk i rozkaz wyłączenia nadajników nie przyniesie nam pożądanego skutku, ponieważ nie możemy zawsze kontrolować dziecka.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji
Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji [10 zdjęć]

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka...

zobacz galerię

Zamiast kar, ustal jasne zasady. Badacze z Kaiser Foundation odkryli, że w momencie gdy rodzice ustalili czas, który dziecko może przeznaczyć na oglądanie telewizji czy korzystanie z Internetu, dzieci posłusznie wykonywały polecenie i korzystały dziennie przynajmniej 3 godziny krócej z mediów.  Zasady powinniśmy wprowadzać jak najwcześniej. Trudno będzie przekonać dziecko, które dotąd spędzało pół weekendu przed komputerem, że nagle ma z niego w ogóle nie korzystać.

Narodowy Instytut Zdrowia zaleca ograniczenie dziecku oglądania telewizji czy grania na komputerze do dwóch godzin dziennie. Spróbuj wprowadzić dziennik tygodniowy i wynotuj ile czasu dziecko spędza w sieci. Przeanalizuj wspólnie z dzieckiem ten harmonogram. Podpowiedz swojemu potomkowi, jak inaczej mógłby spędzać czas. Może zainteresuje go gra w piłkę na świeżym powietrzu czy lekcja tańca. Staraj się zaszczepić w dziecku pasję, która odciągnęła by jego myśli od elektroniki.

Wytłumacz dziecku, że technika jest przywilejem, a nie prawem. Dlatego pozwalaj korzystać dziecku z technologii dopiero po odrobieniu lekcji i wypełnieniu obowiązków domowych. Sprzątanie pokoju, wynoszenie śmieci, wyprowadzenie psa na dwór – to aktywnie zaabsorbuje twoją pociechę na pewien czas.

2. Daj przykład!

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie przekonasz dziecka, że przesiadywanie przed telewizorem i całonocne granie na komputerze szkodzi i ogłupia, jeśli sam leżysz cały wieczór na kanapie oglądając seriale. Warto dać dziecku dobry przykład. Może wspólnie znajdziecie dla siebie hobby? Możesz też skrzyknąć innych rodziców i zainicjować czas na świeżym powietrzu. Wycieczka rowerowa, piknik, gry plenerowe – to pozwoli oderwać się dziecku od technologii, a może nawet znaleźć nowych przyjaciół, z którymi zechce kontynuować zabawy w plenerze.

Badanie Kaiser Foundation pokazało także, że dzieci, u których w sypialni stał telewizor i oglądają go przed snem, w ciągu dnia korzystają z odbiornika przynajmniej o godzinę dłużej niż ich rówieśnicy nie posiadający w pokoju nadajnika. To także cenna wskazówka dla dorosłych – jeśli chcesz mieć zdrowy sen, pozbądź się z sypialni urządzeń elektronicznych.

Apatia, bezsenność, izolacja, a nawet agresja, to tylko niektóre z objawów i skutków uzależnienia od mass mediów. Reagujmy w porę, im dłużej dziecko przebywa przed komputerem czy telewizorem, tym trudniej będzie go później od niego odciągnąć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.