Trwa ładowanie...

Jak przebiega poród bliźniąt?

Jak przebiega poród bliźniąt?
Jak przebiega poród bliźniąt? (123rf)

W większości przypadków ciąża bliźniacza kończy się przed terminem (75%). Dzieci przychodzą na świat często po 37 tygodniu ciąży. W tym okresie są już rozwinięte i są w stanie samodzielnie funkcjonować – ich organy są już wykształcone. Czy to już poród? Gdy główka dziecka schodzi w dół miednicy, czop śluzowy zostaje wydalony, odchodzą wody i następują silniejsze, regularne i częstsze skurcze, to znak, że rozpoczyna się poród.

spis treści

1. Poród przy ciąży bliźniaczej

Kobiety, które spodziewają się jednego dziecka doświadczają tych objawów ok. 39 tygodnia ciąży. W wypadku bliźniaków dzieje się tak wcześniej. Rozpoznanie objawów porodu czasami nie jest proste, zwłaszcza gdy pojawiają się dużo wcześniej. Jeśli kobiety przypuszczają, że poród może się właśnie zaczynać, powinny porozumieć się ze swoim lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

2. Środki przeciwbólowe podczas porodu

Gdy poród się rozpocznie, istnieją różne metody, które mogą złagodzić ból podczas niego. Oprócz technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych, można skorzystać z leków zmniejszających ból. Jeszcze przed porodem kobieta powinna porozmawiać o nich z lekarzem. Często kobietom rodzącym bliźniaki zaleca się znieczulenie zewnątrzoponowe – leki wprowadzane są wtedy przez cewnik umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Przy takim znieczuleniu łatwo kontrolować ilość podawanego leku, co pozwala, aby kobieta była przytomna w czasie porodu, i jest ono pomocne w przypadku sytuacji kryzysowych.

Kobiety w ciąży bliźniaczej często obawiają się, że poród będzie bardziej bolesny niż w przypadku jednego dziecka. W niektórych przypadkach drugie dziecko pojawia się na świecie już kilka minut po pierwszym. Zwykle jednak potrzeba na to ok. 20 minut.

3. Poród drogami natury czy cesarskie cięcie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Poród dwójki dzieci jest porodem wysokiego ryzyka, zwłaszcza gdy odbywa się siłami natury. Z tego powodu kobieta powinna rodzić w szpitalu, a nie w domu. Ten drugi typ porodu jest zwykle odradzany. Przy porodzie bliźniąt często zdarza się, że obecnych jest dwóch położników, dwie położne.

Około połowa wszystkich ciąż bliźniaczych kończy się porodem siłami natury, a druga połowa poprzez cesarskie cięcie. Nawet jeśli kobieta jest zdecydowana i przygotowana na poród naturalny, to na sposób jego przeprowadzenia ma wpływ ułożenie dzieci. Szczególnie zaś dziecka, które jest bliżej szyjki macicy – musi być ono ułożone głową w dół. Jeśli znajduje się w ułożeniu pośladkowym, planowane jest cesarskie cięcie.

4. Poród naturalny

Gdy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie, każde z dzieci będzie miało swój etap parcia. Oznacza to, że kobieta będzie musiała przeć dwukrotnie, ale najczęściej poród drugiego dziecka jest łatwiejszy niż pierwszego. Spowodowane jest to tym, że pierwszy bliźniak utorował drogę drugiemu.

Średnio drugie dziecko przychodzi na świat po 17 minutach. Jednakże tak długo jak dziecko jest w dobrej kondycji (będzie ono cały czas monitorowane), nie ma potrzeby aby poród był przyspieszany. Czasami w fazie oczekiwania lekarze wykonują USG w ciąży, aby potwierdzić pozycję dziecka. Podejmują wtedy decyzję, w jaki sposób przyjdzie na świat. Zdarza się, że drugie dziecko schodzi główką w dół jak pierwsze. Jeśli dziecko ułożone jest pośladkowo, lekarz może odwrócić dziecko w brzuchu lub wydostać je trzymając za stópkę.

5. Cesarskie cięcie

Połowa porodów bliźniąt przebiega w ten właśnie sposób. Ułożenie dzieci odgrywa znaczną rolę w podejmowaniu decyzji o sposobie przeprowadzenia porodu, jak również inne powody, które decydują o cesarce.

Lekarze decydują się na taki rodzaj porodu, gdy:

  • bliźnięta ułożone są pośladkowo,
  • jedno z dzieci nie przesuwa się w dół kanału rodnego,
  • szyjka macicy nie rozszerza się,
  • łożysko jest przodujące,
  • dochodzi do przedwczesnego oddzielenia się łożyska od ściany macicy,
  • wystąpią powikłania porodowe zagrażające dziecku,
  • pojawiają się problemy zdrowotne matki, które mogą się pogorszyć podczas porodu,
  • aktywna opryszczka.

Podczas zabiegu kobieta może być przytomna i nie odczuwa bólu, ponieważ otrzymuje znieczulenie zewnątrzoponowe lub może otrzymać znieczulenie ogólne. Brzuch kobiety jest przemywany środkiem antyseptycznym, następnie lekarz rozcina skórę i macicę. Płyn owodniowy jest odsączany, a następnie wyjmowane są dzieci. Lekarz usuwa łożysko, a kobieta otrzymuje leki, które mają pobudzić macicę do kurczenia się i pomagają powstrzymać krwawienie. Zazwyczaj cała operacja trwa ok. godziny.

6. Połączenie porodu naturalnego z cesarskim cięciem

Poród w taki sposób nie jest tak częsty, jakby się mogło wydawać. Rodzi się tak ok. 3-4% dzieci. Podczas niego pierwsze dziecko przychodzi na świat poprzez drogi rodne, drugie natomiast poprzez cesarskie cięcie. Przeprowadza się go w ten sposób, gdy łożysko oddzieliło się przedwcześnie, przy nieprawidłowym przodowaniu płodu, pępowina pojawia się przed dzieckiem, co może odcinać dopływ tlenu do dziecka itp. Niezależnie od tego, jak bliźnięta przyjdą na świat, kobieta powinna być przygotowana na nagłą zmianę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze