Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

W pierwszym trymestrze lekarze radzą kobietom, aby na siebie szczególnie uważały, gdyż jest to okres obarczony największym ryzykiem poronienia. Z reguły też w tym czasie kobieta stara się ów fakt ukryć przed osobami z otoczenia zawodowego, a zwłaszcza przed pracodawcą. Z różnych względów warto jednak rozważyć wczesne powiadomienie swojego przełożonego w otwartej rozmowie z nim.

Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?

Rzecz w tym, że prędzej czy później rozmowa ta musi się odbyć, ponieważ nie da się ukryć ciąży aż do rozwiązania. Dobrze by było, gdyby ciężarna pracownica spróbowała wyobrazić sobie siebie w roli szefa, dla którego z pewnością informacja o ciąży jest powodem do wprowadzenia zmian w zakładzie pracy, choćby w związku z podziałem obowiązków.

Polecane wideo:

Ponadto uczciwie ze strony pracownicy będzie, jeśli szef dowie się bezpośrednio od niej, że spodziewa się ona dziecka, niż miałby być poinformowany o tym fakcie drogą plotki, na przykład podczas przerwy na kawę, w firmowym bufecie.

Do tej ważnej skądinąd dla was obojga rozmowy warto dobrze się przygotować. Wybierz odpowiedni moment na taką rozmowę, czyli taki, w którym szef będzie miał dla ciebie chwilę i w którym poczujesz się przez niego wysłuchana. Niektórzy lekarze doradzają, aby o ciąży nie informować zbyt wcześnie, inni zwracają uwagę na warunki pracy, w jakich przebywa kobieta.

Jeśli twoja praca jest szczególnie uciążliwa, wymagająca od ciebie dość intensywnego wysiłku fizycznego lub masz kontakt z chemikaliami, to lepiej wybrać jak najwcześniejszy moment na to, by o swoim stanie porozmawiać z przełożonym. Podeprzyj się w trakcie tej rozmowy zaświadczeniem od lekarza, na którym widnieje adnotacja o twojej ciąży.

Jak przygotować się do rozmowy o ciąży?

Pamiętaj, że szefa należy poinformować o wieku ciąży, o terminie planowego rozwiązania, ewentualnych badaniach, które będziesz musiała wykonać w godzinach pracy i o tym, czy twoje samopoczucie jest na tyle dobre, że zamierzasz kontynuować pracę niemal do samego porodu, czy też wolałabyś część obowiązków wykonywać w domu lub na miesiąc lub dwa przed porodem w ogóle zrezygnować z pracy i przejść na L4.

Czasem stan zdrowia, samopoczucia i przesłanki medyczne od początku ciąży skłaniają kobiety do zrezygnowania z pracy i wówczas są one na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży. O tym także warto poinformować pracodawcę. Spróbuj w tej sytuacji zastanowić się, czy możesz polecić pracodawcy kogoś kompetentnego na twoje miejsce.

Poinformuj swojego szefa, czy po urlopie macierzyńskim chcesz wrócić do pracy, czy też zamierzasz skorzystać także z urlopu wychowawczego. Tym samym zrobisz na szefie wrażenie osoby, która poważnie traktuje swoje obowiązki i troszczy się o dobro i sprawne funkcjonowanie firmy. Pamiętaj, twoja ciąża nie musi wykluczyć cię z życia zawodowego, jeśli sama czujesz się dobrze, a twoja ciąża nie należy do zagrożonych.

Każda ciężarna pracownica musi znać swoje prawa i obowiązki. Powinna wiedzieć też, jakie prawa i obowiązki wobec niej ma pracodawca. Tylko wobec przejrzystych argumentów nawet najtrudniejsza rozmowa może okazać się konstruktywna i przynieść korzyści dla obu stron.

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?
Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Pracownica w ciąży podlega specjalnym przywilejom, wynikającym z Kodeksu pracy.

Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Zaświadczenie o ciąży

Pracownica w ciąży podlega specjalnym przywilejom, wynikającym z Kodeksu pracy. Jednak żeby mogła z nich w pełni korzystać, musi przedłożyć swojemu (...) pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę....

Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

ze zwolnieniem z pracy. Dlatego też dla wielu kobiet decyzja o tym, kiedy i w jaki sposób poinformować szefa o odmiennym stanie jest trudna (...) . Decyzja o poinformowaniu przełożonego o ciąży Kobiety...

Newsy - ciąża i poród

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna urodzi dziecko Mężczyzna w ciąży? Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach staje się to w pewien sposób rzeczywistością. Dzięki (...) znalezieniu dawcy nasienia, Hayden Cross jest obecnie w czwartym miesiącu...

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży Odtwórz wideo

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Twarz w ciąży

Jak malować usta?

Jak malować usta?

błyszczyk BellaOggi Błyszczyk o soczystym kolorze pomoże uwydatnić kształt ust.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Jeśli chodzi o zaparcia w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety.

Badanie ginekologiczne - kiedy je wykonać, jak przebiega

Najgorsze sytuacje u ginekologa

Najgorsze sytuacje u ginekologa

jak robił USG o płeć dziecka czy to chłopczyk czy dziewczynka? Lekarz powiedział: To co zrobiliście to będziecie mieć!" "- Będąc w ciąży w wieku 37 (...) . A innym razem (byłam już w 7 miesiącu ciąży,...