Trwa ładowanie...

Jak posiadanie rodziny może wspomóc karierę taty?

 Aleksandra Miłosz
29.07.2016 13:54
Jak posiadanie rodziny może wspomóc karierę taty?
Jak posiadanie rodziny może wspomóc karierę taty? (Zdjęcie ojca z dzieckiem/Shutterstock)

Tatusiowie, którzy spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi, są szczęśliwsi w pracy i odczuwają większą satysfakcję z życia zawodowego niż ich bezdzietni koledzy – tak wynika z badania czasopisma Academy of Management Perspectives. Naukowcy uważają też, że pracujący ojcowie rzadziej doświadczają konfliktów zarówno z pracownikami jak i z rodziną. Jakie jeszcze korzyści niesie bycie tatą?

spis treści

Tata na urlopie

Tata na urlopie

Panowie coraz chętniej korzystają z urlopów ojcowskich. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2014 roku aż 130 tysięcy młodych ojców wzięło przysługujący im dwutygodniowy urlop.

Skąd taka popularność urlopów ojcowskich? Zobacz, jakie prawa przysługują wówczas każdemu tacie!

1. Pracujące mamy a pracujący tatusiowie

Pracujące matki często skarżą się, że lawirowanie między pracą i rodziną, to dla nich stałe źródło stresu i niepokoju. Mamy często opóźniają decyzję o dziecku, ponieważ chcą najpierw zbudować swoją pozycję zawodową tak, aby mieć gdzie wrócić po urlopie macierzyńskim.

Młodzi tatusiowie mogą pomóc kobietom w pierwszych miesiącach życia dziecka, decydując się na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Są to dwa tygodnie wolnego przysługujące każdemu mężczyźnie, którego dziecko nie ukończyło 12 miesiąca życia. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych w 2014 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 130 tysięcy Polaków. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym samym roku urodziło się w Polsce 380 tysięcy dzieci, zainteresowanie ojców jest całkiem spore. To dobrze, ponieważ opieka nad dzieckiem we wczesnych miesiacach nie tylko odciąża kobietę, ale również pozwala na budowanie wyjątkowej więzi.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

 

2. Kariera młodego taty

Badacze uważają, że ojcowie również odczuwają rozdarcie pomiędzy życiem rodzinnym a pracą zawodową, ale przeżywają je w inny sposób niż kobiety. Przez lata proporcja między karierą a rodziną zmieniła się. Powodów jest wiele – to między innymi normy kulturowe czy oczekiwania pracodawcy odnośnie większej wydajności.

Trudne czasy spowodowały, że firma jak najdłużej chce utrzymać dobrego pracownika na stanowisku. Sam tata chce z kolei jak najwięcej czasu poświęcać wychowywaniu dziecka i pozwolić wrócić do zawodu partnerce. Tak powstaje konflikt interesów między młodym tatą a jego pracodawcą.

3. Ojcowskie powołanie

W takich sytuacjach warto, aby ojcowie znali swoje prawa i wiedzieli, że po narodzeniu dziecka mają prawo do dwutygodniowego urlopu i dzielenia się urlopem macierzyńskim z mamą, przechodząc na tzw. urlop tacierzyński. W obecnych czasach ojcowie, którzy chcą poświęcić się rodzinie, są coraz mocniej wspierani przez społeczeństwo i wiele firm. Wsparcie pracodawcy w planach rodzinnych młodych ojców sprawia, że są oni bardziej lojalni wobec firmy, chętniej do niej wracają, są bardziej zaangażowani i produktywni.

Warto więc, aby firmy, które chcą w swoich szeregach utrzymać najlepszych pracowników, odrzuciły staroświeckie poglądy, że to mężczyzna robi karierę, a matka zajmuje się wychowaniem dziecka. Bycie z maluchem od najwcześniejszych chwil nie jest już tylko domeną kobiet, a ojcostwo wchodzi w nowy etap, w którym mężczyźni nie chcą być już tylko figurantami.

Zobacz na forum, co na temat kariery po narodzinach dziecka piszą mamy, jak wspiera je rodzina i jak sobie radzą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze