Trwa ładowanie...

Czego można się nauczyć, będąc ojcem?

Zmieniające się czasy sprawiają, że definicja ojcostwa nieustannie się zmienia. Niezmienna jednak pozostaje rola, jaką ojciec powinien odgrywać w życiu swojego dziecka. Opieka, zapewnienie bezpieczeństwa, wsparcie i bliskość to tylko niektóre z nich. Korzyści nie są jednak wyłącznie jednostronne, ponieważ ojcostwo może nauczyć wielu rzeczy każdego mężczyznę, bez względu na to, jaki był, zanim jego maleństwo pojawiło się na świecie. I choć nie ma idealnego ojca, bo każdy popełnia błędy, Dzień Ojca to czas, w którym warto zastanowić się, co ojcostwo zmieniło w twoim życiu. Być może poniższa lista pozwoli ci na ojcowski rachunek sumienia, bo przecież na dążenie do ideału nigdy nie jest za późno.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Słuchaj

Słuchanie to najcenniejsza umiejętność, którą ojcostwo jest w stanie wykształcić w każdym mężczyźnie. Nie chodzi tylko o słuchanie opowieści o szkole, nowym koledze czy zajęciach pozalekcyjnych. Ojcostwo uczy słuchania tych błahych, ale i poważnych problemów młodego człowieka.

Pozwól swojemu dziecku na to, aby mówiło ci o wszystkim, o czym chce powiedzieć. W przyszłości docenisz relację, którą w ten sposób zbudujecie, a twoje dziecko doceni, że zawsze znajdziesz dla niego czas na rozmowę, nie ważne czy odbędzie się ona przy kuchennym stole, w samochodzie czy podczas gry w piłkę. Gdy twoje dziecko podrośnie, a jego problemy staną się poważniejsze, każdego wieczoru poświęć czas na słuchanie. Zamknij oczy i nie komentując tego co mówi twoje dziecko, pozwól mu się wygadać, wykrzyczeć i wypłakać. Komentuj i radź tylko wtedy, gdy dziecko ci na to pozwoli, bo słuchanie jest czasem cenniejsze niż miliony słów, które zechcesz wypowiedzieć.

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na zabawę...

zobacz galerię

2. Nie znikaj, gdy robi się ciężko

Każdy z nas ma ochotę uciec gdzie pieprz rośnie, gdy problemy w domu się komplikują i nie widać szans na ich naprawienie. Ojcostwo to odpowiedzialność nie tylko za dziecko, ale za całą rodzinę. Jeśli więc ktoś zachoruje lub ma poważne problemy, z którymi nie potrafi sobie poradzić, to ojciec powinien być tym, który pomoże znaleźć rozwiązanie. Nie chodzi jednak o to, że będąc tatą, nie możesz pokazać słabości i musisz wyzbyć się wszelkich uczuć. Wprost przeciwnie. Pokaż, że są sytuacje, w których nawet największemu autorytetowi, jakim jest tata, bywa ciężko. Kluczem do sukcesu nie jest jednak ucieczka, a pokazanie dziecku, jak radzić sobie w trudnych chwilach.

3. Nie bądź superbohaterem, bądź ojcem

Bycie superbohaterem w oczach dziecka to marzenie niejednego taty. Czasem jednak nie warto udawać twardziela i pokazać dziecku, że nawet jego tata może mieć chwile słabości
Bycie superbohaterem w oczach dziecka to marzenie niejednego taty. Czasem jednak nie warto udawać twardziela i pokazać dziecku, że nawet jego tata może mieć chwile słabości

Pojęcie ojca idealnego nie istnieje, to pewne. Możesz za wszelką cenę próbować się nim stać, jednak w pewnym momencie i tak powinie ci się noga, a włożony wysiłek sprawi, że takie potknięcie będzie bardzo bolesne. Zamiast więc pokazywać swojemu dziecku, że jesteś najlepszy na świecie, odpuść. Spuść ciśnienie ze swojego napompowanego ego i pozwól sobie na chwilę słabości. Wspólne kajaki, wypad pod namiot lub wyprawa na łódkę? Super, ale nie w każdy weekend. Nie musisz pokazywać, że stać cię na najbardziej szalone przygody, czasem wystarczy wytarcie nosa i zaklejenie zranionego kolana, żeby dziecko uznało cię za prywatnego superbohatera.

4. Przygotuj się na przeciwności losu

Każdy ojciec chce uchronić swoje dzieci przed popełnianiem błędów. Czasem jednak zamiast tego, lepiej pomóc dziecku otrząsnąć się z konsekwencji popełnionego błędu
Każdy ojciec chce uchronić swoje dzieci przed popełnianiem błędów. Czasem jednak zamiast tego, lepiej pomóc dziecku otrząsnąć się z konsekwencji popełnionego błędu

Nie uchronisz swojego dziecka przed całym złego tego świata, nie ważne jak bardzo byś się starał. Sukcesem ojcostwa nie jest ochrona przed popełnianiem błędów przez coraz starsze dzieci, a nauka radzenia sobie z przeciwnościami losu. Dzięki temu nie wychowasz nieporadnego mazgaja, który załamie się, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Maluch się przewrócił? Nie biegnij do niego z paniką w oczach, a pomóż wstać, otrzep i pozwól biegać dalej. Kiedy z malucha wyrośnie poważny nastolatek, który zaczyna brać odpowiedzialność za swoje decyzje i prosi cię o pomoc, nie rozwiązuj problemu za niego, a jedynie przedstaw możliwe rozwiązania. Bądź pewien, że w przyszłości twoje dziecko będzie ci za to wdzięczne.

5. Naucz, że płacz jest OK

Chłopaki nie płaczą? Nieprawda. Niektórzy współcześni ojcowie dorastali w innym obrazie męskości, w którym mężczyzna nie ma prawa do chwili słabości, zwątpienia czy uronienia łzy. Na szczęście teraz to się zmienia i coraz więcej mężczyzn nie wstydzi się swoich łez. Nie chcesz pokazać swojej słabości dziecku? To błąd. Przecież okazujesz miłość swojej partnerce i dzieciom, śmiejesz się, gdy rozmawiacie i wygłupiasz, gdy przychodzi na to czas. Dlaczego więc nie chcesz pokazać, gdy coś cię dotyka, wzrusza lub smuci? W dzisiejszych czasach ojciec nie musi być już nieokazującym emocji twardzielem. Płacz i pokaż dziecku, że płacz nie jest niczym złym.

Świadome ojcostwo to najważniejsza rola w życiu każdego mężczyzny. Mądre wychowanie sprawi, że nie tylko wykształcisz wartościowego, inteligentnego i rozwiniętego emocjonalnie mądrego człowieka, ale wpłyniesz też na swoje życie i nauczysz się odnajdywać w sytuacjach, które kiedyś były tylko abstrakcją. Pierwsza miłość syna, pierwsza miesiączka córki, pierwsze pytania o seks? Na wszystko przyjdzie czas. Ojcostwo, z którego zarówno ty, jak i twoje dzieci wynoszą korzyści, nauczy cię radzić sobie nawet w patowych sytuacjach. Ojcostwo to wielki dar – doceń go.

Źródło: www.huffingtonpost.com

Zobacz także:                                                                                                                           Rola ojca w wychowaniu dziecka                                                                                        Jeżdżący nocnik? Tata mistrz wolnego czasu                                                                    W wieku 70 lat po raz pierwszy został ojcem                                                           

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.