Czego można się nauczyć, będąc ojcem?

Zmieniające się czasy sprawiają, że definicja ojcostwa nieustannie się zmienia. Niezmienna jednak pozostaje rola, jaką ojciec powinien odgrywać w życiu swojego dziecka. Opieka, zapewnienie bezpieczeństwa, wsparcie i bliskość to tylko niektóre z nich. Korzyści nie są jednak wyłącznie jednostronne, ponieważ ojcostwo może nauczyć wielu rzeczy każdego mężczyznę, bez względu na to, jaki był, zanim jego maleństwo pojawiło się na świecie. I choć nie ma idealnego ojca, bo każdy popełnia błędy, Dzień Ojca to czas, w którym warto zastanowić się, co ojcostwo zmieniło w twoim życiu. Być może poniższa lista pozwoli ci na ojcowski rachunek sumienia, bo przecież na dążenie do ideału nigdy nie jest za późno.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Słuchaj

Słuchanie to najcenniejsza umiejętność, którą ojcostwo jest w stanie wykształcić w każdym mężczyźnie. Nie chodzi tylko o słuchanie opowieści o szkole, nowym koledze czy zajęciach pozalekcyjnych. Ojcostwo uczy słuchania tych błahych, ale i poważnych problemów młodego człowieka.

Pozwól swojemu dziecku na to, aby mówiło ci o wszystkim, o czym chce powiedzieć. W przyszłości docenisz relację, którą w ten sposób zbudujecie, a twoje dziecko doceni, że zawsze znajdziesz dla niego czas na rozmowę, nie ważne czy odbędzie się ona przy kuchennym stole, w samochodzie czy podczas gry w piłkę. Gdy twoje dziecko podrośnie, a jego problemy staną się poważniejsze, każdego wieczoru poświęć czas na słuchanie. Zamknij oczy i nie komentując tego co mówi twoje dziecko, pozwól mu się wygadać, wykrzyczeć i wypłakać. Komentuj i radź tylko wtedy, gdy dziecko ci na to pozwoli, bo słuchanie jest czasem cenniejsze niż miliony słów, które zechcesz wypowiedzieć.

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na zabawę...

zobacz galerię

2. Nie znikaj, gdy robi się ciężko

Każdy z nas ma ochotę uciec gdzie pieprz rośnie, gdy problemy w domu się komplikują i nie widać szans na ich naprawienie. Ojcostwo to odpowiedzialność nie tylko za dziecko, ale za całą rodzinę. Jeśli więc ktoś zachoruje lub ma poważne problemy, z którymi nie potrafi sobie poradzić, to ojciec powinien być tym, który pomoże znaleźć rozwiązanie. Nie chodzi jednak o to, że będąc tatą, nie możesz pokazać słabości i musisz wyzbyć się wszelkich uczuć. Wprost przeciwnie. Pokaż, że są sytuacje, w których nawet największemu autorytetowi, jakim jest tata, bywa ciężko. Kluczem do sukcesu nie jest jednak ucieczka, a pokazanie dziecku, jak radzić sobie w trudnych chwilach.

3. Nie bądź superbohaterem, bądź ojcem

([Grafika croppedPath=)

Pojęcie ojca idealnego nie istnieje, to pewne. Możesz za wszelką cenę próbować się nim stać, jednak w pewnym momencie i tak powinie ci się noga, a włożony wysiłek sprawi, że takie potknięcie będzie bardzo bolesne. Zamiast więc pokazywać swojemu dziecku, że jesteś najlepszy na świecie, odpuść. Spuść ciśnienie ze swojego napompowanego ego i pozwól sobie na chwilę słabości. Wspólne kajaki, wypad pod namiot lub wyprawa na łódkę? Super, ale nie w każdy weekend. Nie musisz pokazywać, że stać cię na najbardziej szalone przygody, czasem wystarczy wytarcie nosa i zaklejenie zranionego kolana, żeby dziecko uznało cię za prywatnego superbohatera.

4. Przygotuj się na przeciwności losu

([Ilustracja croppedPath=)

Nie uchronisz swojego dziecka przed całym złego tego świata, nie ważne jak bardzo byś się starał. Sukcesem ojcostwa nie jest ochrona przed popełnianiem błędów przez coraz starsze dzieci, a nauka radzenia sobie z przeciwnościami losu. Dzięki temu nie wychowasz nieporadnego mazgaja, który załamie się, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Maluch się przewrócił? Nie biegnij do niego z paniką w oczach, a pomóż wstać, otrzep i pozwól biegać dalej. Kiedy z malucha wyrośnie poważny nastolatek, który zaczyna brać odpowiedzialność za swoje decyzje i prosi cię o pomoc, nie rozwiązuj problemu za niego, a jedynie przedstaw możliwe rozwiązania. Bądź pewien, że w przyszłości twoje dziecko będzie ci za to wdzięczne.

5. Naucz, że płacz jest OK

Chłopaki nie płaczą? Nieprawda. Niektórzy współcześni ojcowie dorastali w innym obrazie męskości, w którym mężczyzna nie ma prawa do chwili słabości, zwątpienia czy uronienia łzy. Na szczęście teraz to się zmienia i coraz więcej mężczyzn nie wstydzi się swoich łez. Nie chcesz pokazać swojej słabości dziecku? To błąd. Przecież okazujesz miłość swojej partnerce i dzieciom, śmiejesz się, gdy rozmawiacie i wygłupiasz, gdy przychodzi na to czas. Dlaczego więc nie chcesz pokazać, gdy coś cię dotyka, wzrusza lub smuci? W dzisiejszych czasach ojciec nie musi być już nieokazującym emocji twardzielem. Płacz i pokaż dziecku, że płacz nie jest niczym złym.

Świadome ojcostwo to najważniejsza rola w życiu każdego mężczyzny. Mądre wychowanie sprawi, że nie tylko wykształcisz wartościowego, inteligentnego i rozwiniętego emocjonalnie mądrego człowieka, ale wpłyniesz też na swoje życie i nauczysz się odnajdywać w sytuacjach, które kiedyś były tylko abstrakcją. Pierwsza miłość syna, pierwsza miesiączka córki, pierwsze pytania o seks? Na wszystko przyjdzie czas. Ojcostwo, z którego zarówno ty, jak i twoje dzieci wynoszą korzyści, nauczy cię radzić sobie nawet w patowych sytuacjach. Ojcostwo to wielki dar – doceń go.

Źródło: www.huffingtonpost.com

Zobacz także:                                                                                                                           Rola ojca w wychowaniu dziecka                                                                                        Jeżdżący nocnik? Tata mistrz wolnego czasu                                                                    W wieku 70 lat po raz pierwszy został ojcem                                                           

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.