Jak kąpać niemowlę?
Kąpiel niemowlęcia bywa dla rodziców stresującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy maluszek dobitnie okazuje swoje niezadowolenie z konieczności pluskania się w wodzie. Płaczu dziecka można, na szczęście, uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Najważniejsze, by kąpiel przebiegała sprawnie, a temperatura wody i powietrza była odpowiednia.
1. Jakie akcesoria są niezbędne do kąpieli niemowlaka?
Jeśli masz w domu małe dziecko, do jego kąpieli potrzebne będą: dwie pieluszki tetrowe, miękki ręcznik, waciki, wyjałowione gaziki, sól fizjologiczna (niezbędna do przemywania oczu), hipoalergiczne preparaty do mycia niemowlęcia, pałeczki z watą, bawełniana myjka, oliwka, chusteczki pielęgnacyjne, maść na odparzenia, pieluchy na zmianę i czyste ubranko, miękka szczoteczka do włosów oraz miseczka z przegotowaną wodą (konieczna do mycia buzi dziecka).
Kosmetyki do kąpieli i różne akcesoria należy ułożyć w pobliżu wanienki. Woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana – z czasem można używać zwykłej. Zanim włożysz dziecko do wanienki, oceń temperaturę wody, zanurzając w niej łokieć.
2. Jak myć niemowlę?
Przed włożeniem maluszka do wanienki, przygotuj dziecko do kąpieli. Rozłóż ręcznik oraz tetrowe pieluchy na miejscu do przewijania niemowlaka. Ułóż na nich dziecko, przetrzyj jego oczy gazikiem nasiąkniętym solą fizjologiczną i delikatnie umyj uszy dziecka patyczkiem zakończonym watą (nie wkładaj go nigdy do uszu dziecka – zbierz jedynie widoczną gołym okiem wydzielinę). Przetrzyj buzię niemowlęcia mokrym wacikiem i delikatnie osusz ją ręcznikiem. Zwilż myjkę wodą i zaaplikuj szampon dla niemowląt, następnie myj skórę głowy kolistymi ruchami. Gdy włożysz dziecko do wanienki, opłucz jego głowę. Zdejmij ubranka niemowlęcia, ewentualne pozostałości kupy usuń za pomocą chusteczek pielęgnacyjnych. Namydl lekko myjkę i umyj tułów, rączki i szyjkę dziecka. Potem oczyść boczki, pośladki, plecy i narządy płciowe malucha, nie pocierając ich. Przenieś dziecko do wanienki wyłożonej pieluszką tetrową. Trzymaj pewnie dziecko.
W wanience ułóż dziecko na swoje ręce – pod pośladki malucha podłóż prawą rękę i podtrzymuj lewą kark i główkę dziecka. Trzymaj niemowlę za lewe ramię swoją lewą dłonią i stopniowo zanurzaj dziecko w wanience. Gdy pupa malucha będzie oparta o dno naczynia, wyjmij prawą rękę i opłukuj nią skórę dziecka. Na początku zmyj z głowy dziecka szampon, uważając, by woda nie dostała się do jego uszu lub oczu. Jeśli pępuszek noworodka jeszcze nie odpadł lub nie zdążył się zagoić, unikaj jego zamoczenia. Jeżeli jednak do niego dojdzie, użyj sterylnego gazika do wysuszenia go i przemyj miejsce spirytusem.
Umyte niemowlę wyjmij z wody zdecydowanym, acz spokojnym ruchem. Następnie połóż dziecko na czystym ręczniku i otul je nim. Osuszanie ciała niemowlęcia zacznij od główki. Dokładnie osusz fałdki na zgięciach łokciowych, udach i szyi, po czym przetrzyj je oliwką. Skórę na pupie posmaruj specjalnym kremem zapobiegającym odparzeniom. Ubierz dziecko i wyszczotkuj jego włoski miękką szczoteczką.
Na głowie noworodka może pojawić się tak zwana ciemieniucha – błyszcząca, żółtawa łuska, która jest wydzieliną gruczołów łojowych skóry głowy. Nie jest to poważna przypadłość, raczej defekt kosmetyczny. Aby pozbyć się ciemieniuchy, należy aplikować oliwkę na skórę głowy dziecka i sczesywać łuski miękką szczoteczką po każdym umyciu głowy.
Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest pielęgnacja pępka. Po kilku-kilkunastu dniach kikut pępowiny odpada. Do tego czasu jego nasadę należy przecierać czystym spirytusem trzy razy dziennie. Dopóki rana po pępowinie nie wygoi się, nie wolno moczyć jej ani przyciskać pieluszką. Zaczerwienienia wokół pępka należy zgłosić lekarzowi.
Pierwsze kąpiele noworodka bywają trudne dla rodziców i dziecka. Maluch potrzebuje czasu, by oswoić się z nowymi bodźcami, dlatego na początku reaguje płaczem i napięciem. Z czasem dziecko uczy się czerpać przyjemność z kąpieli, a pluskanie się w wodzie staje się doskonałym sposobem na relaks.