Przejdź na WP

Jak długo kobieta powinna karmić piersią?

Karm twoje dziecko wyłącznie piersią do ukończenia pełnych 6 miesięcy życia. W tym czasie nie podawaj dziecku żadnych innych pokarmów (mleka modyfikowanego lub innej żywności) oraz nie dopajaj herbatkami lub wodą - nawet w upalne dni. W razie potrzeby możesz podawać witaminy i leki. Utrzymaj karmienie piersią z jednoczesnym podawaniem żywności uzupełniającej, co najmniej do roku, a optymalnie do końca 2. roku życia (lub dłużej).

Zobacz film: "Mila Kunis o karmieniu piersią: "Mój Boże, przecież to nie jest akt seksualny""

Zobacz także:

Dzieci w pierwszym półroczu życia (do ukończenia pełnych 6 miesięcy) nie mają jeszcze wystarczająco dojrzałych funkcji obronnych i trawiennych. Uznaje się zatem, że wyłączne karmienie piersią w tym okresie jest najbezpieczniejszym i optymalnym sposobem ich żywienia.

Dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia, należy nadal karmić piersią według ich potrzeb oraz stopniowo wprowadzać do ich diety inne pokarmy dostosowane do wieku. Żywność ta nie powinna jednak zastępować karmienia piersią, a tylko je uzupełniać.

karmienie piersią dziecka
karmienie piersią dziecka (Fotolia)
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę....

zobacz galerię

W miarę dojrzewania i rozwoju umiejętności "radzenia" sobie z innym pożywieniem, w naturalny sposób dziecko zjada coraz więcej żywności uzupełniającej i samoistnie ogranicza ilość pokarmu pobieranego z piersi. Może stopniowo zmniejszać liczbę karmień piersią albo ją zachować, a zmniejszać ilość wypijanego pokarmu. Jeżeli nie wprowadza się radykalnych zmian, proces toczy się samoistnie i w naturalny sposób prowadzi do zakończenia karmienia piersią, kiedy rodzina uzna to za stosowne (czas „wynegocjowany” między matka a dzieckiem).

Następny artykuł: Korzyści z karmienia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.