Trwa ładowanie...

Jak budować relacje z dzieckiem? Sposoby na budowanie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem

 Ewa Rosiecka
07.12.2023 00:45
Wspólne spędzanie czasu jest bardzo ważne w budowaniu relacji z dzieckiem
Wspólne spędzanie czasu jest bardzo ważne w budowaniu relacji z dzieckiem (Adobe Stock)

Jak budować relacje z dzieckiem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców ze względu na ogromne znaczenie więzi rodziców z maluchami w rozwoju emocjonalnym, społecznym oraz intelektualnym. Jak pogłębić więź z dzieckiem? Jak budować więzi w rodzinie? Oto kilka naszych wskazówek.

spis treści

1. Dlaczego poświęcanie czasu dziecku ma tak duże znaczenie w jego rozwoju?

Budowanie więzi z dzieckiem w dzisiejszym zabieganym świecie może stanowić wyzwanie. Codzienne obowiązki i natłok spraw do załatwienia zabierają nam mnóstwo cennego czasu, często kosztem czasu spędzonego z dzieckiem.

Tymczasem jednym z najważniejszych elementów budowania relacji z dzieckiem jest poświęcanie mu czasu i uwagi. Regularne przebywanie ze sobą sam na sam pozwala stworzyć przestrzeń, w której możemy skupić się wyłącznie na maluchu. Nie powinniśmy wtedy wykonywać żadnych innych czynności, które mogłyby nas rozpraszać. Maluch odczuwa to jako dowód naszego zaangażowania oraz troski o jego dobro.

Warto wygospodarować w ciągu dnia czas tylko dla dziecka, pokazać, że interesuje nas to, co ma do powiedzenia i co bardzo istotne, uważnie go słuchać. W ten sposób pokazujemy gotowość do zrozumienia punktu widzenia dziecka oraz wsparcie w każdej sytuacji.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jako rodzice jesteśmy dla naszych pociech najważniejsi, zatem poświęcenie im czasu oraz uwagi to jeden z cenniejszych darów, jakie możemy im dać.

2. Komunikacja podstawą dobrych relacji

Innym istotnym elementem budowania dobrych relacji z dzieckiem jest dobra komunikacja. Gdy na tej płaszczyźnie pojawiają się trudności, naszym zadaniem jako dorosłego jest zrozumieć zachowanie dziecka i odnaleźć ukrytą w nim potrzebę, odczytać wiadomość, którą maluch chce nam przekazać.

Warto także, zamiast oceniać zachowanie i orzekać, kto popełnił błąd lub kto ma rację, spojrzeć nieco szerzej na relację i ewentualnie zweryfikować oczekiwania względem dziecka, jego zachowania czy też sposobu, w jaki my sami komunikujemy swoje potrzeby.

Jak budować dobre relacje Maluszka z Tatą? Jak kąpanie dziecka przez partnera pozwala budować silną więź?
Jak budować dobre relacje Maluszka z Tatą? Jak kąpanie dziecka przez partnera pozwala budować silną więź?

Kontakt mamy z dzieckiem jest wręcz intuicyjny. Gdy noworodek przychodzi na świat, to z mamą spędza

przeczytaj artykuł

3. Okazywanie miłości - niezbędny element dobrych relacji z dzieckiem

Maluch zawsze powinien czuć się kochany oraz wspierany, dlatego powinniśmy jak najczęściej wyrażać swoją miłość do dziecka zarówno słowami, jak i czynami. Warto chwalić dziecko za realne osiągnięcia oraz doceniać jego wysiłki.

Zawsze powinniśmy być obecni i gotowi do wysłuchania malucha w trudniejszych chwilach, wspierając go w realizacji celów i rozwoju zainteresowań. Dziecko musi mieć poczucie, że jest akceptowane i kochane bezwarunkowo i ma w nas oparcie.

4. Konsekwencja na wagę złota

W budowaniu dobrych relacji z dzieckiem niezwykle ważna jest konsekwencja, która polega na ustalaniu zasad oraz oczekiwań, oraz konsekwentnym ich przestrzeganiu. Konsekwencja daje dziecku:

Pamiętajmy, że konsekwencja nie oznacza braku elastyczności, jednak ewentualne zmiany powinny być zawsze dobrze uzasadnione i przekazane dziecku w zrozumiały dla niego sposób.

5. Co jeszcze pomaga budować dobre relacje z dziećmi?

Inne elementy, które pomagają nam budować dobrą relację z dzieckiem to m.in.:

Tworzenie silnych relacji z dzieckiem to proces, który wymaga czasu, uwagi i cierpliwości. Istotne jest stworzenie atmosfery opartej na wzajemnym szacunku, miłości i zrozumieniu. Silne więzi rodzinne są nie tylko podstawą dobrej relacji z dzieckiem, ale także kluczem do jego pomyślnego rozwoju i zdrowego dorastania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze