Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

EQ kontra IQ, czyli czy iloraz inteligencji determinuje przyszłość naszych dzieci

 Aleksandra Miłosz
04.11.2020 14:15
EQ kontra IQ, czyli czy iloraz inteligencji determinuje przyszłość naszych dzieci
EQ kontra IQ, czyli czy iloraz inteligencji determinuje przyszłość naszych dzieci

Pewnego dnia 6-letni Martin podarował w szkolnym autobusie zabawkę chłopcu ze specjalnymi potrzebami. Zrobił to, ponieważ zauważył, że nikt nie chce siedzieć obok kolegi, który jest bardzo uciążliwy podczas jazdy. Plan Martina się powiódł – zabawka pomogła skupić się roztargnionemu dziecku i zachować spokój. Czego dowodzi ta historia? Tego, że mały Martin może cieszyć się wysokim EQ, znanym także jako inteligencja emocjonalna.

spis treści

1. Tajemnicze EQ

EQ to zestaw umiejętności, które niektórzy eksperci i nauczyciele cenią bardziej niż iloraz inteligencji – IQ. Psycholog Daniel Goleman uważa, że IQ w najlepszym wypadku stanowi jedynie 20 proc. czynników determinujących sukces w przyszłym życiu dziecka. Pozostałe 80 proc. to EQ, temperament, poziom edukacji rodziny i czyste szczęście.

Oznacza to, że umiejętności poznawcze, takie jak: pamięć, rozumowanie, przetwarzanie informacji i inne, mogą pomóc, ale raczej w karierze naukowej. Patrząc w przyszłość, warto zwracać większą uwagę na swoje umiejętności społeczno-emocjonalne, m.in. na motywację, wytrwałość czy też sposoby radzenia sobie ze stresem.

Goleman to jeden z pierwszych naukowców, który obrał za cel podniesienie świadomości społeczeństwa na temat inteligencji emocjonalnej. Jest autorem książki ”Emotional Intelligence”. Od czasu jej wydania w 1995 roku kolejne badania potwierdzają znaczenie EQ – inteligencja emocjonalna prognozuje przyszłe sukcesy w relacjach, a także wpływa na zdrowie i jakość życia. Psychologowie potwierdzają, że dzieci z wysokim EQ zdobywają lepsze stopnie w szkole i podejmują lepsze decyzje (np. rzadziej decydują się na palenie tytoniu).

Zobacz film: "Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?"

Zobacz także:

2. Jak zmierzyć EQ?

Tradycyjne testy IQ oceniają zdolności poznawcze poprzez słownictwo, czytanie ze zrozumieniem, rozumowanie i umiejętności matematyczne. Tymczasem testy EQ badają umiejętności emocjonalne, empatię i wewnętrzną motywację. Szkoły z bardziej postępowym podejściem do nauki zaczynają oceniać inteligencję emocjonalną studentów i uczniów podobnie, jak testują ich wiedzę z zakresu matematyki czy czytania ze zrozumieniem. Tak samo jak w przypadku IQ, wynik EQ równy 100 uważany jest za średnią, 115 to ponadprzeciętna, natomiast 85 oznacza, że istnieje problem.

Wyniki badań pokazują, że na całym świecie iloraz inteligencji emocjonalnej stale spada. Niektórzy eksperci winią za to lęk i wyższy poziom stresu, który sprawia, że coraz trudniej radzić sobie z życiowymi zakrętami. Innym winowajcą jest rosnące uzależnienie od technologii i serwisów społecznościowych. Przez to nie wykorzystujemy podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, które są tak istotne dla relacji międzyludzkich.

3. Emocje na wodzy

Warto pamiętać, że w EQ nie chodzi tylko o empatię, ale przede wszystkim o to, że inteligentne emocjonalnie dziecko potrafi dokładnie nazwać swoje emocje i kontrolować swoje reakcje. Co to oznacza? Zdenerwowane dziecko będzie umiało znaleźć sposób na złagodzenie swojego gniewu, zamiast rzucać talerzem o ścianę.

W przyszłości dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna pomoże dziecku zarządzać swoim czasem, pozwalając łączyć naukę i pracę z relacjami społecznymi. Dobre wieści! W przeciwieństwie do stałego IQ inteligencję emocjonalną można zwiększyć. W jaki sposób?

Koniecznie przeczytaj:

4. Czym skorupka za młodu...

Każdy rodzic powinien sobie uświadomić, że rozbudowywanie inteligencji emocjonalnej u dziecka rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Dlatego od początku pozwólmy dziecku zrozumieć to, co czujemy. Ważne też, aby maluch potrafił te uczucia nazwać. Kiedy dziecko podrośnie, wejdzie w wiek przedszkolny, w którym główną metodą komunikacji jest złość, bicie czy gryzienie, powinniśmy pomagać mu nazwać te uczucia. Aby to zrobić, musimy odwołać się do własnej inteligencji emocjonalnej.

Pracodawcy wiedzą, że ci, którzy charakteryzują się wysokim poziomem EQ, nie tylko będą w stanie wykonać zadanie, ale także lepiej dogadywać się ze swoimi pracownikami i rozwiązywać problemy. Jeśli jesteś rodzicem, wzmacniaj swoje dziecko w zakresie emocjonalności, rozmawiaj z nim, tłumacz pewne stany i staraj się zrozumieć, gdy zrobi coś inaczej, niż byś tego chciał. Uwierz - to zaprocentuje w przyszłości!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze