Trwa ładowanie...

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 07.07.2021 15:11
Przed słońcem dobrze chroni parasolka
Przed słońcem dobrze chroni parasolka (123RF)

Śpiące niemowlę przed promieniami słonecznym chcemy ochronić nakładając na wózek pieluszkę tetrową. W ten jednak sposób narażamy je na poważne niebezpieczeństwo.

spis treści

W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne. Gdy dodatkowo dziecko przykrywa się kocykiem, a w celu ochrony przed słońcem nakrywa się wózek pieluszką, np. flanelową, możemy być pewni, że przegrzewamy dziecko. Dochodzi wówczas do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. To czyni go podatniejszym na infekcje.

Przeczytaj również:

1. Tropikalna aura

Zobacz film: "Przegrzanie dziecka groźniejsze niż zmarznięcie"

Na problem okrywania wózków materiałami uwagę zwrócił szwedzki pediatra, Svante Norgren. Specjalista pracujący w szpitalu dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie zaznaczył, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Eksperyment w tym zakresie przeprowadzili dziennikarze gazety "Svenska Dagbladet". W upalny dzień pozostawili oni na słońcu pusty głęboki wózek, co jakiś czas mierząc w nim temperaturę. Ta systematycznie rosła. Gdy dodatkowo nakryli wózek materiałem, w wózku zrobiło się wręcz tropikalnie. Słupek rtęci zatrzymał się na 34°C (na zewnątrz były 22°C).

Takie warunki dla osoby dorosłej są mało sprzyjające, co dopiero dla małego dziecka. Objawy, jakie mogą u małego człowieka wystąpić, zaczęto określać pieluszkowym udarem cieplnym. Co powinno zaniepokoić rodzica? Gorąca, czerwona i sucha skóra, niepokój, przyspieszony puls, szybki i płytki oddech, wymioty, ospałość. Te symptomy mogą świadczyć o zaburzeniu termoregulacji.

Przeczytaj również:

2. Zasady bezpiecznego spaceru w upalny dzień

Gdy słupek rtęci przekracza 27°C, niemowlę w wózku z powodzeniem może być ubrane jedynie w body z krótkim rękawem. Ani skarpetki, ani czapeczka nie są mu potrzebne. W przypadku gdy zaśnie, można okryć go tetrową pieluszką.

Należy też dobrze zaplanować trasę spaceru. Unikać należy wędrówek w miejscach mocno nasłonecznionych. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie park lub las. Spacerować najlepiej jest rano lub późnym popołudniem, gdy jest nieco chłodniej.

W celu ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych najlepiej jest używać parasolki przeciwsłonecznej. Konieczne jest również stałe obserwowanie dziecka. Gdy będzie miało ono zaczerwienione policzki, a kark będzie spocony, najprawdopodobniej jest mu za gorąco.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze