Trwa ładowanie...

Dzieci z większą główką są bardziej inteligentne

 Magdalena Bury
01.01.2019 22:30
Dzieci z większą główką są bardziej inteligentne
Dzieci z większą główką są bardziej inteligentne (123rf)

Niemowlęta, których główki są większe od główek ich rówieśników, są bardziej inteligentne – sugerują najnowsze badania brytyjskich naukowców. Najprawdopodobniej jest to związane z genami dziedziczonymi po rodzicach.

1. Analiza Biobanku

Testy ekspertów z brytyjskiego Biobanku – organizacji zajmującej się statystykami, wskazują, że wielkość główki dziecka po narodzinach ma związek z jego późniejszym rozwojem. Statystycznie wielkość głowy u noworodków płci męskiej wynosi 36 cm, natomiast u noworodków płci żeńskiej 35 cm.

Okazuje się, że dzieci posiadające większą główkę lepiej radzą sobie w dorosłym życiu i częściej niż rówieśnicy kończą studia wyższe.

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?
Jak zwiększyć inteligencję dziecka? [7 zdjęć]

Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Z badań opublikowanych w magazynie „Molecular Psychiatry” wynika, że powiązanie inteligencji z wielkością główki wynika najprawdopodobniej z dużej objętości mózgu oraz dobrego stanu zdrowia. Mądrość u niemowlaka związana jest również z genami, które dziedziczy po swoich rodzicach.

Ian Deary, profesor z Uniwersytetu w Edynburgu, uważa także, że analiza DNA jest pomocna w określeniu dalszej ścieżki życiowej dziecka.

Dzieci z większą główką są bardziej inteligentne
Dzieci z większą główką są bardziej inteligentne (123rf)

2. Badania ekspertów z Australii

Tematem inteligencji u dziecka zajęli się także naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy w Australii. Ich badania wykazały, że przyrost wagi w pierwszych tygodniach życia dziecka może mieć wpływ na zwiększone IQ w wieku wczesnoszkolnym.

Dzieci, które po upływie 30 dni od narodzin ważyły o 40 proc. więcej niż po porodzie, uzyskiwały o 1,5 punktu wyższe od swoich rówieśników IQ jako sześciolatki.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze