Trwa ładowanie...

Wiek kobiety podczas porodu ma wpływ na inteligencję dziecka

Naukowcy sugerują, że najlepiej urodzić dziecko po trzydziestce. Z najnowszych badań wynika, że dzieci kobiet, które zdecydowały się na ciążę właśnie w tym wieku, są zdrowsze i bardziej inteligentne.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

1. Najlepszy wiek na dziecko

Badacze z Uniwersytetu Londyńskiego zebrali dane od 18 tysięcy brytyjskich dzieci. Chcieli sprawdzić, jak wiek matki wpływa na rozwój fizyczny i mentalny potomków. Okazało się, że dzieci kobiet, które urodziły po 30. roku życia, są zdrowsze i bardziej inteligentne. Naukowcy odkryli, że dzieci zdobywały lepsze wyniki od swoich rówieśników, których mamy urodziły przed trzydziestką lub po 40. roku życia.

Podczas badania okazało się również, że 40-letnie matki rzadziej bawiły się z dziećmi, ale za to często czytały im książeczki. Ponadto ich pociechy miały większą skłonność do otyłości, ale kobiety chętniej decydowały się na karmienie piersią i rzadziej od innych matek paliły papierosy.

2. Magiczna granica

Specjaliści z brytyjskiej uczelni podczas analizy danych zebrali wiele ciekawych informacji na temat trzydziestoletnich matek. Okazuje się, że kobiety, które właśnie wtedy decydują się na powiększenie rodziny, zwykle są lepiej wykształcone i mają wyższe zarobki w porównaniu do młodszych matek. Częściej są też w stałych związkach.

Autorzy badań sugerują, że macierzyństwo po 30. roku życia jest starannie zaplanowane, dzięki czemu kobiety lepiej dbają o siebie i przywiązują dużą wagę do opieki prenatalnej. Czynniki te mają wpływ na późniejszy rozwój dziecka.

Brytyjscy badacze zwracają uwagę, że badanie odbyło się na dużej grupie, jednak znalazły się w niej zaledwie 53 matki po 40. roku życia. Specjaliści sugerują więc, że w przypadku tej grupy wiekowej potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, jak wiek matek wpływa na inteligencję i zdrowie dzieci.

3. Kiedy rodzą Polki?

Z danych Eurostatu za 2013 rok wynika, że przeciętna obywatelka Unii Europejskiej rodziła pierwsze dziecko w wieku 28,7 lat. Najwcześniej na ciążę decydują się Bułgarki (25,7 lat), Rumunki (25,8 lat) oraz Łotyszki (26,1 lat). Statystyczna Polka również nie czeka do trzydziestki – z danych wynika, że pierwsze dziecko przychodzi na świat, gdy mama ma 26,7 lat. „Najstarsze” mamy są we Włoszech – kobiety rodzą w wieku 30,6 lat.

Mimo że Polki w porównaniu do Europejek wcześniej decydują się na macierzyństwo, w naszym kraju przybywa dojrzałych matek. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat, aż o 70 proc. wzrosła liczba Polek, które urodziły dziecko między 35. a 39. rokiem życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.