Dzieci starszych ojców lepiej radzą sobie w szkole
Badania wykazały, że dzieci mężczyzn, którzy później zakładają rodzinę, są bardziej inteligentne. W najnowszym badaniu wykazano, że dzieci starszych ojców są bardziej bystre i skupione. Co ciekawe, dotyczy to tylko synów.
Okazało się również, że wiek matki nie odgrywał takiego wpływu. Metryka ojca nie miała z kolei znaczenia dla inteligencji córek.
Jeden z naukowców biorących udział w badaniu powiedział nawet, że tendencja do opóźnionego rodzicielstwa może oznaczać, że zmierzamy w stronę "społeczeństwa geniuszy".
To jedna z niewielu dobrych informacji wynikających z późnego ojcostwa.
We wcześniejszych badaniach wykazano, że plemniki starszych mężczyzn mogą mieć więcej błędów genetycznych, a ich dzieci są bardziej narażone na rozwój autyzmu i schizofrenii.
Naukowcy przyjrzeli się wynikom badań na 15 000 bliźniaków, którzy mieli starszych ojców.
Zespół następnie stworzył tzw. "Geek Index" (katalog cech kujona), poszukując określonych właściwości u bliźniaków, gdy miały 12 lat, skupiając się głównie na ich:
- inteligencji niewerbalnej;
- zdolności skupienia się na zadaniu;
- dystansie społecznym.
Dzieci z wysokim wynikiem, lepiej radziły sobie w szkole - zwłaszcza w dziedzinie nauki, techniki i matematyki.
Istnieje kilka możliwych wyjaśnień wyników badania. Może być tak, że inteligentni mężczyźni, którzy skupiają się na karierze naukowej, mogą dłużej zwlekać z założeniem rodziny i tym samym przekazać swoim dzieciom geny związane z inteligencją.
Innym wyjaśnieniem może być fakt, że zazwyczaj starsi mężczyźni mają stabilniejszą sytuację materialną i stałe miejsce zamieszkania, co sprzyja lepszemu dostępowi do edukacji dzieci, a to przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Ponadto naukowcy dopuszczają również możliwość istnienia nowych mutacji plemników, które wpływają na rozwój inteligencji.
Dr Magdalena Janecka z King's College London powiedziała, że chociaż wyniki analizy są optymistyczne, wiek ojca nie powinien być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o posiadaniu dzieci.
Prof. Allan Pacey z Uniwersytetu Sheffield powiedział, że choć inteligencja dziecka jest ważna, nie poleca odkładania decyzji o rodzicielstwie na później tylko po to, aby zwiększyć szanse na mądre, zdolne dziecko.
Późne rodzicielstwo jest obarczone większym ryzykiem. Im później zaczynamy myśleć o założeniu rodziny, tym większe ryzyko niepłodności, poronienia lub poczęcia dziecka z różnymi zaburzeniami.
ZOBACZ TAKŻE:
Mimo wszystko naukowcy uważają, że odkrycie jest bardzo interesujące. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na późne rodzicielstwo, czego efektem może być społeczeństwo geniuszy.