Trwa ładowanie...

Dzieci starszych ojców lepiej radzą sobie w szkole

Avatar placeholder
04.12.2018 10:56
Starsi ojcowie częściej mają inteligentne dzieci
Starsi ojcowie częściej mają inteligentne dzieci (123rf)

Badania wykazały, że dzieci mężczyzn, którzy później zakładają rodzinę, są bardziej inteligentne. W najnowszym badaniu wykazano, że dzieci starszych ojców są bardziej bystre i skupione. Co ciekawe, dotyczy to tylko synów.

Okazało się również, że wiek matki nie odgrywał takiego wpływu. Metryka ojca nie miała z kolei znaczenia dla inteligencji córek.

Jeden z naukowców biorących udział w badaniu powiedział nawet, że tendencja do opóźnionego rodzicielstwa może oznaczać, że zmierzamy w stronę "społeczeństwa geniuszy".

To jedna z niewielu dobrych informacji wynikających z późnego ojcostwa.

Zobacz film: "Kiedy zacząć myśleć o rodzicielstwie?"

We wcześniejszych badaniach wykazano, że plemniki starszych mężczyzn mogą mieć więcej błędów genetycznych, a ich dzieci są bardziej narażone na rozwój autyzmu i schizofrenii.

Naukowcy przyjrzeli się wynikom badań na 15 000 bliźniaków, którzy mieli starszych ojców.

Starsi mężczyźni mają inteligentniejsze dzieci
Starsi mężczyźni mają inteligentniejsze dzieci (123rf)

Zespół następnie stworzył tzw. "Geek Index" (katalog cech kujona), poszukując określonych właściwości u bliźniaków, gdy miały 12 lat, skupiając się głównie na ich:

  • inteligencji niewerbalnej;
  • zdolności skupienia się na zadaniu;
  • dystansie społecznym.

Dzieci z wysokim wynikiem, lepiej radziły sobie w szkole - zwłaszcza w dziedzinie nauki, techniki i matematyki.

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień wyników badania. Może być tak, że inteligentni mężczyźni, którzy skupiają się na karierze naukowej, mogą dłużej zwlekać z założeniem rodziny i tym samym przekazać swoim dzieciom geny związane z inteligencją.

Innym wyjaśnieniem może być fakt, że zazwyczaj starsi mężczyźni mają stabilniejszą sytuację materialną i stałe miejsce zamieszkania, co sprzyja lepszemu dostępowi do edukacji dzieci, a to przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Ponadto naukowcy dopuszczają również możliwość istnienia nowych mutacji plemników, które wpływają na rozwój inteligencji.

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?
Jak zwiększyć inteligencję dziecka? [7 zdjęć]

Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego.

zobacz galerię

Dr Magdalena Janecka z King's College London powiedziała, że chociaż wyniki analizy są optymistyczne, wiek ojca nie powinien być głównym czynnikiem, który wpływa na decyzję rodziców o posiadaniu dzieci.

Prof. Allan Pacey z Uniwersytetu Sheffield powiedział, że choć inteligencja dziecka jest ważna, nie poleca odkładania decyzji o rodzicielstwie na później tylko po to, aby zwiększyć szanse na mądre, zdolne dziecko.

Późne rodzicielstwo jest obarczone większym ryzykiem. Im później zaczynamy myśleć o założeniu rodziny, tym większe ryzyko niepłodności, poronienia lub poczęcia dziecka z różnymi zaburzeniami.

ZOBACZ TAKŻE:

Mimo wszystko naukowcy uważają, że odkrycie jest bardzo interesujące. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na późne rodzicielstwo, czego efektem może być społeczeństwo geniuszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze