Trwa ładowanie...

Dodatkowe kilogramy po porodzie są wynikiem trybu życia, a nie ciąży

Avatar placeholder
24.02.2017 12:12
Kobiety już w czasie ciąży odczuwają presję powrotu do formy
Kobiety już w czasie ciąży odczuwają presję powrotu do formy (Shutterstock)

Według najnowszych badań waga matki po porodzie nie jest konsekwencją ciąży, tylko jej stylu życia.

Zdaniem ekspertów, problem z pobyciem się pociążowych kilogramów wynika z codziennych zachowań, takich jak dojadanie resztek z posiłków dzieci i długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej.

Świeżo upieczone matki często mają również większy apetyt z powodu braku snu, co kończy się zachciankami na niezdrowe jedzenie typu fast food. Droga do szczupłe sylwetki jest oczywista, chociaż nie zawsze łatwa - należy zmniejszyć ilość kalorii w codziennej diecie i zacząć się więcej ruszać.

Kobiety po porodzie obwiniają ciążę za dodatkowe kilogramy
Kobiety po porodzie obwiniają ciążę za dodatkowe kilogramy (Shutterstock)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przyjrzeli się danym zebranym od 30 000 kobiet, które nie miały dzieci oraz rodziły od jednego do czterech razy. Wszystkie uczestniczki przybierały na wadze średnio 1 kg rocznie ze względu na wiek, ale widoczna była ogromna różnica w masie ciała między tymi, które wydały na świat potomków i kobietami bezdzietnymi.

W pierwszych latach po ciąży kobiety posiadające dzieci przybierały na wadze przynajmniej o pół kilo rocznie więcej niż te, które były bezdzietne.

Główna autorka badania, dr Olga Yakusheva, powiedziała, że matki mają tendencję do stawiania potrzeb swoich dzieci na pierwszym miejscu, więc nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia i dbanie o siebie.

Ogromny wpływ na masę ciała matek mają także pozornie nieistotne zachowania, takie jak wyjadanie resztek z posiłku dziecka czy wspólne oglądanie bajek oraz czytanie książek, czyli czynności wykonywane na siedząco.

Najbardziej wstydliwe sekrety matek
Najbardziej wstydliwe sekrety matek [8 zdjęć]

Każda kobieta ma swoje sekrety, bo przecież nikt nie jest idealny. Niestety, stereotyp matki – bez skazy,

zobacz galerię

Według dr Yakusheva, wiele kobiet zaniepokojonych sylwetką po ciąży podejmuje aktywność fizyczną i zmienia dietę, jednak szybko zniechęca się brakiem natychmiastowych efektów. Dlatego lepiej przyjąć holistyczne podejście, skoncentrowane na długoterminowej zmianie stylu życia na zdrowszy przed, w trakcie i po ciąży.

Podobna zasada przyświeca wielu matkom-celebrytkom, których piękne sylwetki po porodzie budzą podziw i niedowierzanie. Jak je osiągnęły?

Gwyneth Paltrow ćwiczyła dwie godziny dziennie, aby wrócić do formy po urodzeniu syna Mosesa w 2006 roku.

Victoria Beckham podobno stosowała dietę Five Hands Diet, która polegała na jedzeniu tylko pięciu garści pożywienia dziennie, aby schudnąć i pojawić się na New York Fashion Week dwa miesiące po urodzeniu córki Harper w 2011 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Sama dr Yakusheva podczas pierwszej ciąży przybrała około 32 kg, a podczas drugiej - 27 kg, pomimo liczenia kalorii i kontrolowania masy ciała.

"Czułam się okropnie. Wiele kobiet doświadcza lęku przed przytyciem w ciąży, który nieodłącznie wiąże się z presją, aby stracić na wadze" - powiedziała.

Jak podkreśla dr Yakusheva, zrozumienie wyzwań, jakie stawia przed kobietami macierzyństwo i związany z wiekiem przyrost masy ciała, jest bardzo ważne dla promowania pozytywnych oczekiwań dotyczących obrazu swojego ciała po ciąży. Należy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie matek.

Jej zdaniem, nie warto także walczyć o szczupłą sylwetkę za wszelką cenę - lekarze powinni uświadomić kobietom, że zmiany wagi związane z wiekiem są nieuniknione i że rodzicielstwo może zaostrzyć te procesy na przestrzeni lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze