Trwa ładowanie...

Dobre nawyki u dziecka. Które szczególnie warto wpoić?

 Ewa Rosiecka
07.11.2022 22:29
Mycie rąk przed jedzeniem to jeden z podstawowych nawyków
Mycie rąk przed jedzeniem to jeden z podstawowych nawyków (Adobe Stock)

Wykształcenie dobrych nawyków to jedno z wyzwań dla rodziców. Jak mówi stare porzekadło, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci i trudno się z tym nie zgodzić. W końcu, czy pamiętamy, kiedy nauczyliśmy się myć ręce po przyjściu do domu, czy skorzystaniu z toalety lub wycierać buty przed wejściem do mieszkania? Wyniki badań pokazują, że dobre zwyczaje i nawyki dotyczące prac domowych i obowiązków najłatwiej jest wyrobić u dzieci do 9. roku życia. Które dobre nawyki warto wdrożyć w życie naszych dzieci?

spis treści

1. Czym są nawyki?

Nawyki to inaczej zachowania, które nabywamy, powtarzając takie same lub podobne czynności. Według psychologów nawykiem może być właściwie wszystko, od nieznacznego gestu po zaspokajanie swoich potrzeb. Jest to podstawowy składnik procesu uczenia się, tak więc wyrobienie ich u dzieci pozostaje w gestii rodziców.

W psychologii funkcjonuje poparta badania teza, że nowy nawyk nabywamy w około 21 dni - według badaczy tyle czasu potrzebuje ludzki mózg na ustalenie w sobie oraz zakodowanie nowego przyzwyczajenia. Dlatego warto zacząć już dziś wyrabiać w dzieciach dobre nawyki, aby mogły cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem.

2. Jak wyrobić w dziecku dobre nawyki?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Aby wyrobić w maluchu dobry nawyk, przede wszystkim musimy zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa. Powinno ono mieć jasność, co następuje po każdej czynności. Dobrym przykładem jest wieczorna rutyna - kolacja, mycie zębów i położenie się spać. Powinniśmy zapewnić mu spokój oraz wiedzę na temat tego, co po kolei będzie się działo.

Dziecko funkcjonujące w takim trybie będzie się czuło bezpieczne i pewne siebie, a dzięki temu będzie szczęśliwsze.

Jeśli chcemy wyrobić w dziecku dobry nawyk, musimy pamiętać, że dzieci są naszym lustrzanym odbiciem. Będzie nam bardzo trudno to zrobić w przypadku, gdy sami danego nawyku nie mamy.

Ponadto warto wytłumaczyć innym członkom rodziny, aby zachowywali się w taki sam sposób - dzięki temu maluch zobaczy, że jest to ogólnie przyjęta norma zachowania i mimowolnie zacznie daną czynność powtarzać.

Czym są prawidłowe nawyki żywieniowe i jak kształtować je u maluszka?
Czym są prawidłowe nawyki żywieniowe i jak kształtować je u maluszka?

Mama troszczy się o swoje dziecko przez cały okres 1000 pierwszych dni jego życia, czas najintensywniejszego

przeczytaj artykuł

3. 5 ważnych nawyków, które warto wpoić dziecku

Najlepiej jest uczyć dzieci dobrych nawyków, jednocześnie tłumacząc im, dlaczego powinny wystrzegać się złych przyzwyczajeń. Które nawyki mogą okazać się przydatne? Oto 5 dobrych nawyków, które powinniśmy wpoić dzieciom.

3.1. Dobre nawyki - codzienne czytanie

Czytanie ma szereg zalet, m.in.:

  • pobudza wyobraźnię oraz wymianę wiedzy;
  • zwiększa ostrość zmysłów;
  • wspiera koncentrację i empatię;
  • zwiększa wiedzę o otaczającym nas świecie.

Można czytać dziecku opowiadanie lub książkę, nim zaśnie. Warto czytać nawet rozdział każdego dnia, by maluch nie mógł wprost doczekać się tego, co będzie się działo w dalszej części książki. Powinniśmy sprawić, aby nawyk ten był dla dziecka czymś ciekawym, a nie przykrym obowiązkiem.

3.2. Dobre nawyki - nie pomijanie śniadania ani żadnego posiłku

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia każdego człowieka. Dzieci powinny spożywać co najmniej trzy posiłki na dzień, jednak to śniadanie daje im energię na cały dzień.

Jeśli maluch nie będzie jadł śniadania, jego ciało zacznie "oszczędzać energię", co wpłynie na spadek koncentracji i może prowadzić do pojawienia się przedwczesnego zmęczenia.

Omijanie śniadania może także prowadzić także do nadwagi.

3.3. Dobre nawyki - odpowiednia ilość snu

Ilość snu związana jest z wiekiem dziecka. Maluchy w wieku od 3. do 5. roku życia powinny spać około 13 godzin na dobę. Dzieci od 6. do 13. roku życia powinny spać od 9 do 11 godzin na dobę.

Jeśli dziecko nie będzie spało wystarczająco długo, może mieć problemy z przyswajaniem wiedzy, jasnym myśleniem oraz podejmowaniem decyzji.

3.4. Dobre nawyki - wykazanie się zrozumieniem

Jeśli maluch wpada w złość lub staje się niecierpliwe z powodu zachowania innej osoby, warto mu przypomnieć, że także nie jest idealne. Dobrze jest zapytać naszą pociechę, czy chciałaby być w taki sposób traktowana.

Powinniśmy pomóc zrozumieć maluchowi, że każdy człowiek ma swoje słabości i wady, jednak nie czynią one tej osoby kimś gorszym i złym. Dobrze jest pokazać dziecku, że jeśli w czymś jest dobre, co sprawia innej osobie trudność, może spróbować ją tego nauczyć i w ten sposób poprawić jej umiejętności.

3.5. Dobre nawyki - mycie rąk

Jeden z podstawowych nawyków, które powinniśmy wpoić naszemu dziecku. Mycie rąk po przyjściu do domu, przed jedzeniem czy po skorzystaniu z toalety chroni je przed szeregiem chorób i pomaga maluchowi dbać o zdrowie swoje i bliskich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze